سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تاملی بر سخنان جدید آیت الله مصباح یزدی

اینکه تا چه حد این نوع نقد کردن منصفانه و صحیح است گمان می رود جامعه و افراد منصف باید درباره آن نظر دهند، مضافا بر اینکه همگان شاهد بودند همین گروه درباره نقد رئیس دولت قبل چقدر محافظه کارانه عمل می کرد و نظر آنها این بود که نباید شخص رئیس جمهور را تضعیف کرد اما عملکرد همین گروه درباره نقد رئیس دولت یازدهم کاملا بر خلاف مشی آنان در دولت گذشته است.
در یکی دو روز گذشته سخنان جدید آیت الله مصباح یزدی در جمع اعضای کاروان پیاده عازم حرم امام خمینی(ره) با واکنش های گسترده ای روبه رو شده است.

آیت الله مصباح یزدی در پاسخ به سخنان اخیر حسن روحانی - برخی دچار توهم هستند و مدام غصه دین مردم را می خورند در حالی که نه دین را می شناسند و نه آخرت را - گفت: "حتی برخی از افراد عمامه به سر که دارای مسئولیت هستند، در واکنش به اجتماع مردم در خصوص بدحجابی و نگرانی علما از وضع دین و فرهنگ و تجمع روحانیت در فیضیه، آن ها را کسانی معرفی می کنند که اسلام را نشناخته اند و آن ها را متهم به توهم می کنند. باید از وی پرسید مگر خود تو دینت را از کجا یاد گرفته ای؟ از فیضیه یا از انگلستان؟"
اینها بخشی از سخنان تازه آیت الله مصباح یزدی بر علیه دولت یازدهم است که ادبیات آن و نوع نقد و تحلیلی که در آن به کار برده شده است تامل برانگیز است.

تحقیقا در ماه های گذشته که از عمر دولت جدید در کشور سپری می شود تنها یکی از علمای قم به صورت آشکار و صریح به نقد دولت کنونی پرداخته است و آن آیت الله مصباح یزدی است.روحانی مشهور و پدر معنوی دولت نهم و دهم که هر چقدر از دولت احمدی نژاد حمایت می نمود اما در مقابل به همان میزان از دولت حسن روحانی انتقاد می کند.اما آخرین این انتقادها کمی تامل برانگیز است.اینکه شخص ایشان تا به این حد آشکارا از رئیس دولت انتقاد نماید و سابقه تحصیلی وی در انگلستان را اینگونه مطرح نماید که دینت را از فیضیه گرفته ای و یا انگلستان، نکته ای بدیع و قابل توجه است که هر خواننده و شنونده منصفی را به فکر فرو می برد.

از ابتدای آغاز به کار دولت یازدهم طیف سیاسی نزدیک به آیت الله مصباح که نام جبهه پایداری را برای خود برگزیده اند همانند پدر معنوی خود به انتقادات بی پرده و گسترده از دولت می پردازند و فرقی هم ندارد که محل این انتقادات در مجلس باشد و یا در دانشگاه و یا در حوزه علیمه و ... .تنها و تنها این مهم است که باید از دولت انتقاد کرد و هرچه انتقاد تندتر باشد چه بهتر!

ادبیاتی که اعضای جبهه پایداری در روزهای گذشته در نقد دولت به کار برده اند اما یک نکته قابل تامل تر نیز دارد.هرچه دولت سعی در آرامش بیشتر دارد نقدها گزنده تر می شود و ظاهرا نصایح رهبری معظم انقلاب نیز تاثیری در میان این طیف سیاسی ندارد.بارها و بارها مقام معظم رهبری در سخنان خود به حفظ آرامش جامعه تاکید کرده اند اما برگزاری همایش های نقد عملکرد سیاست خارجی دولت و برگزاری تجمع حجاب و ... نشان داده است که آرامش روانی جامعه خیلی برای این گروه سیاسی مهم نیست.

به گزارش شفاف، سخنان تازه آیت الله مصباح نیز تاکیدی بر این سخن است که از نظر این افراد دولت روحانی به هیچ عنوان نباید آسوده از نقدها باشد،حال چه این نقدها تند باشد یا نباشد.

اینکه تا چه حد این نوع نقد کردن منصفانه و صحیح است گمان می رود جامعه و افراد منصف باید درباره آن نظر دهند، مضافا بر اینکه همگان شاهد بودند همین گروه درباره نقد رئیس دولت قبل چقدر محافظه کارانه عمل می کرد و نظر آنها این بود که نباید شخص رئیس جمهور را تضعیف کرد اما عملکرد همین گروه درباره نقد رئیس دولت یازدهم کاملا بر خلاف مشی آنان در دولت گذشته است.

آیت الله مصباح یزدی همچنین در فراز پایانی سخنان پیرامون امام خمینی(ره) مطلبی را بیان کرده اند که این مطلب نیز با واکنش های مختلف مواجه شده است و از سخنان قابل توجه ایشان به شمار می رود:

"تصور شخصی من این است که شاید ثواب کار شما، مانند ثواب کار کسانی باشد که با پای پیاده به حرم سیدالشهدا(ع) مشرف می شوند، لذا با توجه حرکت کنید، با وضو باشید و کار خود را کم مشمارید، چرا که این ایام از بهترین ایام عمر شما و از بهترین توفیقاتی است که نصیب شما شده است."

اما باید منتظر ماند و دید، قم و علمای قم تا چه زمانی در مقابل این دست سخنان و تحلیل ها که یقینا باعث وهن رئیس جمهور و دولت است سکوت می کنند و تا به کی شاهد این نوع تحلیل ها و نقدهای غیر منصفانه خواهیم بود؟
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠٣-١٣٩٣, ٢٠:٣۵

   

پر مبحث ترین ها