سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پای داعشیان به اروپا باز می شود؟

بسیار محتمل است که داعش در حال آماده کردن، تمرین دادن و هدایت برخی جنگجویان خارجی باشد تا حملاتی را در اروپا یا خارج از اروپا اجرایی کند.
ژانویه سال جاری از باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در مورد پیشروی داعش در شهر فلوجه عراق سوال شد. یک دهه قبل تقریبا 100 تن از نیروهای آمریکا در مبارزه با شورشیان عراق جان خود را از دست دادند، با این حال پاسخ اوباما خیلی سبک بود: «اگر یک سال اولی پیراهن لیکرز را بپوشد به کوبی برایانت (بسکتبالیست برجسته تیم لس آنجلس لیکرز آمریکا) تبدیل نمی شود.» به عبارت دیگر، داعش موی دماغ آمریکا بود نه مشکلش.

به گزارش فارن افرز، حال فیلم را شش ماه جلو بزنید؛ داعش قلمرویی به مساحت کشور اردن را به تصرف درآورد و در پی آن اعلام خلافت اسلامی کرد. پیشرفت هایش باعث شد نیرو، تسلیحات و پول بیشتری به دست آورد و تقریبا یک شبه از یک گروه تروریستی به یک ارتش تروریستی تبدیل شد. حال به نظر می رسد قصد گرفتار کردن غرب را دارد. اوایل سال جاری میلادی، ابوبکر البغدادی، رهبر داعش به آمریکا هشدار داد: «به زودی مستقیما مقابل هم قرار خواهیم گرفت، مراقب ما باش چون ما مراقب شما هستیم.» طی ماه جاری داعش کمپین توییتری را به راه انداخته و آمریکا را تهدید به حمله می کند.

درک اوباما از شرایط عراق (درست مانند شرایط غرب آفریقا و سوریه) آنطور که در ژانویه بیان کرده بود، در بهترین تعبیر، ساده لوحانه و در بدترین تعبیر، به شکل خطرناکی گمراه شده به نظر می رسد. با این حال به نظر می رسد تردید وی در مورد داعش تغییری نکرده است. وی در مصاحبه 22 ژوئن خود با «سی بی اس نیوز» گفت: «گروه های زیادی وجود دارند که برنامه های به مراتب پیشرفته تری علیه آمریکا دارند.

این یک مشکل است. داعش -و دیگر گروه های مشابه آن، از جمله القاعده عراق و دولت اسلامی عراق- تهاجمی، توسعه طلب و بسیار خطرناک هستند. شاید این گروه در حال حاضر بیشتر تمرکز خود را بر عراق بگذارد اما بلندپروازی های دراز مدت آن بسیار وسیعتر هستند. برای مثال در ویدئویی که بلافاصله پس از سقوط موصل منتشر شد، یک جهادی انگلیسی مدعی شد که داعش هیچ مرزی نمی فهمد و وی آماده است که در هر مکانی که «شیخ ما (بغدادی) ما را بفرستد» بجنگد. وی به طور مشخص به عراق، اردن، لبنان و سوریه اشاره می کند.

و این کشورها اهداف داعش بوده اند؛ این گروه طی یک دهه اخیر در قالب های مختلف به تمامی این کشورها حمله کرده است. طی سال های گذشته عملیات هایی در اردن و سوریه داشته و طی سال جاری نیز زنجیره ای از عملیات ها را در لبنان به اجرا درآورد. این عملیات ها را نمی توان اقدامات یک گروه متمرکز محلی دانست، بلکه آنها را باید اقدامات گروهی دانست که مانند القاعده به دنبال تاسیس پایگاهی در سرزمین شام است تا از همان جا نفوذ خود را به سراسر منطقه و فراتر از آن گسترش دهد.

سوال اصلی این است که داعش پس از آن کجا خواهد رفت. و برخی رهبران اروپا برخلاف اوباما کم کم نگران می شوند. ژیل دو کرشوو، مسئول هماهنگی اتحادیه اروپا در مبارزه با تروریسم، در مصاحبه ماه ژوئن خود با رویترز گفت: «بسیار محتمل است که داعش در حال آماده کردن، تمرین دادن و هدایت برخی جنگجویان خارجی باشد تا حملاتی را در اروپا یا خارج از اروپا اجرایی کند. علاوه بر این دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس در سخنرانی مجلس عوام هشدار داد: «تندروها در کنار تلاش برای تصرف سرزمینی، برنامه هایی برای حمله به ما در خاک خودمان دارد.»

و داعش به واقع ارتباطاتی با حملات قبلی در اروپا داشته است. در سال 2007 یک دکتر انگلیسی که در عراق جنگیده بود، بمبگذاری در خودرویی در فرودگاه گلاسکو انجام داد. چندی بعد معلوم شد که وی و هم دستش که وی هم بمبگذاری هایی را در خودروهایی در وست اند لندن داشت، شماره تلفن اعضای داعش را روی گوشی های خود داشتند. مقامات مبارزه با تروریسم حملات لندن و گلاسکو را «نزدیکترین همکاری» دولت اسلامی عراق و جنگجویان غربی تا آن زمان خواندند.

این رکورد زمانی شکسته شد که یک عامل ارشد اسیر شده داعش در سال 2010 اعتراف کرد که این گروه در حال آماده سازی شرایط برای اجرای حمله ای به غرب در پایان سال است. چندی بعد در همان سال تیمور عبدالوهاب العبدلی، یکی از شبه نظامیان متولد عراق حمله انتحاری را در استکهلم اجرا کرد. گفته می شود وی سه ماه پیش از این عملیات، توسط دولت اسلامی عراق در موصل آموزش دیده بود و وب سایت جهادی ها مدعی شد که وی به این گروه وابسته بوده است. در واقع حمله عبدلی را می توان به دولت اسلامی عراق مربوط دانست. در پیام صوتی که پس از مرگ وی منتشر شد وی کارتون های موهن لارس ویکس سوئدی علیه پیامبر اسلام را انگیزه اقدامات خود خوانده بود. دولت اسلامی عراق 150 هزار دلار به هر شخصی که ویکس را می کشت، جایزه می داد. جای تعجب ندارد که دولت اسلامی عراق ماموریت انتحاری عبدلی را تحسین کردند.

ارتباط دیگری که میان داعش و اروپا به چشم می خورد مربوط به ژوئن 2013 می شود، زمانیکه وزیر دفاع عراق اعلام کرد اعضای یک پایگاه تروریستی در بغداد را دستگیر کرده که تلاش داشتند تسلیحات شیمیایی را برای قاچاق به کانادا، آمریکا و اروپا جعل کنند. سپس در ژوئن سال 2014 مهدی نموچ، شهروند فرانسوی که آژانس های اطلاعاتی فرانسه معتقدند در سال 2012 در سوریه به داعش پیوسته بود، سه نفر را در موزه یهودیان بروکسل به ضرب گلوله کشت. اسلحه وی در میان پرچم داعش پیچیده شده بود.

چه داعش هدایتگر اصلی این حملات بوده باشد چه انگیزه آن را ایجاد کرده باشد، روند هشدار در حال شکل گیری است. طی یک دهه گذشته این گروه عراقی حملاتی را در چهار کشور خاورمیانه انجام داده و با سه حمله دیگر در اروپا ارتباط داشته است. این گروه برای ترور اروپائیان جایزه تعیین کرده و برنامه هایی برای قاچاق تسلیحات شیمیایی به غرب داشته است.

داعش در ادامه موفقیت های اخیر، احتمالا صدها نیروی تازه نفس را در جذب جایگاه امن خود در عراق خواهد کرد. همان چیزی که آمریکا جنگ افغانستان را علیه اش به راه انداخت در حال ظهور در عراق است. این باور که بلندپروازی های داعش به مرزهای سوریه و عراق محدود می شود، اشتباه است و البته ساده گرفتن حملات به اروپا که به این گروه مربوط می شود. دولت های غربی هیچ راهی ندارند جز اینکه آماده زمانی شوند که نقاط مشترک این «سال اولی ها» با لیکرز بیش از آن چیزی شود که پیش از این تصور می شد.

منبع: فرارو
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠۴-١٣٩٣, ٢٢:٢۶

   

پر مبحث ترین ها