سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

یک سال، یک مرد/ روحانی و دولت‌اش در نیویورک تاریخ سازی می‌کنند

بروز شده : ۵-٠٧-١٣٩٣, ١٨:٠٣    نسخه چاپی    
نزدیک به یک دهه، حضور و سخنان روسای جمهور ایران در سازمان ملل در نیویورک با تمسخر همراه بود. روزی که روحانی در سال گذشته در سازمان ملل به سخنرانی پرداخت اما بسیاری از برداشت های بین المللی نسبت به ایران را تغییر داد.
سخنرانی حسن روحانی در سازمان ملل متحد، یک سال پس از آنکه وی خود را به عنوان رئیس جمهوری جدید ایران معرفی کرد، با ضرورت بیشتری همراه بود.

به نقل از الجزیره، نیویورک و نه تهران؛ جایی است که رئیس جمهور جدید ایران و دولت وی سیاست خارجی خود را به نمایش می گذراند. آنها در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد معامله می کنند، نشست برگزار می کنند و تاریخ می‌سازند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز همین کار را انجام داد؛ وی با دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس دیدار کرد، نخستین دیدار رسمی میان روسای دولت های ایران و انگلیس پس از بیش از 35 سال.
روحانی همچنین برای دومین بار برای جهانیان سخنرانی کرد. با این تفاوت که پیام روحانی در سخنرانی دوم با ضرورت بیشتری همراه بود.

پیام سال گذشته روحانی در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بیشتر جنبه معرفی داشت. در 24 سپتامبر سال 2013 وی یک ماه پس از حضور در سمت ریاست جمهوری به سازمان ملل رفت جایی که سیاستمداران و ناظران سیاسی جهان بی وقفه به سخنرانی قابل پیش بینی روحانی گوش دادند.
نزدیک به یک دهه، حضور و سخنان روسای جمهور ایران در سازمان ملل در نیویورک با تمسخر همراه بود. روزی که روحانی در سال گذشته در سازمان ملل به سخنرانی پرداخت اما بسیاری از برداشت های بین المللی نسبت به ایران را تغییر داد.

این موضوع اما برای بیش از 18 میلیون نفر از مردم ایران که در انتخابات ریاست جمهوری 4 ماه پیش از آن به روحانی رای داده بودند، تعجب برانگیز نبود. روحانی دررقابت های انتخاباتی به مردم ایران گفته بود که سیاست خارجی کنونی تهران را تایید نمی کند. «چرا که این سیاست خارجی شان و منزلت کشور و ملت ما را پایین آورده است و معتقدم که باید با جهان مودبانه تر رفتار کنیم.»
وعده های روحانی اما تنها در قالب کلمات نبودند، دیپلمات های وی بازسازی روابط را آغاز کردند. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران با جان کری، وزیر خارجه آمریکا و دیگر وزاری خارجه کشورهای عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان دیدار و گفت وگو کرد و مذاکرات هسته ای را که به 10 سال مناقشه پایان داد، آغاز کردند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز سال گذشته و در حالی که روحانی در حال بازگشت از آمریکا بود با رئیس جمهوری ایران تماس تلفنی برقرار کرد که نخستین تماس رسمی میان روسای جمهور ایران و آمریکا پس از انقلاب سال 1979 میلادی بود.
امسال اما، امید کمتری نسبت به احتمال دیدار میان اوباما و روحانی وجود دارد. با وجود تمامی اراده های مثبت، امیدها و دیدارهای سیاسی؛ حقیقت این است.

منبع: نامه نیوز
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠٧-١٣٩٣, ١٨:٠٣

   

پر مبحث ترین ها