سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آغاز همکاری نظامی ایران و آمریکا در عراق

ناگفته نماند که روحانی در مصاحبه ای با یک شبکه روسی اطمینان داد که کشورش حاضر نیست جای روسیه را در بازار صادرات جهانی گاز بگیرد، زیرا فعلا میزان استخراج خود را تغییر نخواهد داد.
روزنامه روسی گازتا رو نوشت: برنامه هسته ای ایران به طور بی سابقه ای به پایان کار خود نزدیک شده است.

به گزارش سرویس بین الملل «تیک» Tik.ir، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، از دستیابی حتمی به توافق با کشورهای غربی، چین و روسیه در رابطه با برنامه هسته ای این کشور سخن گفت. احتمال دارد که این توافق تا اواخر ماه نوامبر حاصل شود.


این سخنان، پیش از دیدار وزیران امور خارجه ایران، امریکا و اتحادیه اروپا در روز چهارشنبه، ایراد شد.

شب دوشنبه، روحانی در پیام تلویزیونی خود خطاب به ملت ایران، به دستیابی به توافق اشاره کرد و گفت: «در مجموع، ما به توافق مورد نظر دست یافته ایم و فقط باید جزئیات اندکی حل و فصل شوند».

به گفته وی، توافق نهائی تا قبل از 24 ماه نوامبر حاصل خواهد شد. رئیس جمهور خاطر نشان کرد که «کمترین تردیدی در این ندارد که بازگشت ایران به موقعیت سال گذشته اش غیر ممکن است».

در حال حاضر، ایران با محدود ساختن برنامه هسته ای خود در ازای لغو بخشی از تحریم های اعمالی علیه خود موافقت کرده است. کاخ سفید با ارسال قطعات یدکی هواپیماهای امریکایی به این کشور، بخشی از تحریم های تجاری اعمالی علیه این کشور را لغو کرده و از این طریق، برای احیای هواپیمایی داخلی کشور شانسی فراهم کرد.

اکنون، طرفین باید به توافق نهائی دست یابند که می بایست برای ایران، امکان غنی سازی اورانیوم تا سطح امن 5 درصد را فراهم کند. در طول سال های متمادی تهران تصریح می کرد که برنامه هسته ای اش فقط ماهیت صلح آمیز دارد، اما امریکا و کشورهای اروپا سوء ظن داشتند که این کشور به دنبال ساخت سلاح هسته ای است.

در این میان، احتمال دارد که لغو تحریم های اعمالی علیه ایران که یکی از تولید کنندگان بزرگ نفت و گاز در جهان به شمار می آید، باعث تغییر توازن قدرت در خاورمیانه و کاهش وابستگی کشورهای اروپایی به منابع انرژی زای روسیه شود.

ناگفته نماند که روحانی در مصاحبه ای با یک شبکه روسی اطمینان داد که کشورش حاضر نیست جای روسیه را در بازار صادرات جهانی گاز بگیرد، زیرا فعلا میزان استخراج خود را تغییر نخواهد داد.

این در حالی است که امریکا، ایران را متحد بالقوه خود در مبارزه علیه «داعش» به شمار می آورد.

این نشریه روسی در ادامه ادعا کرد: نظامیان ایرانی در عراق علیه «داعش» مبارزه می کنند و اگرچه، امریکا و ایران در این زمینه رسما همکاری نمی کنند، اما اطلاعات کارشناسی نشان می دهد که همکاری «زمینی» برقرار شده است.

با این حال، رقیبان قدیمی ایران از جمله کشورهای عرب خلیج فارس در عرصه نفوذ بر جهان اسلام و همچنین اسرائیل که قاطعانه با هرگونه توافق با این کشور در رابطه با برنامه هسته ای مخالفت می کند، از تقویت تهران بیم دارند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-٠٧-١٣٩٣, ٢٣:١۴

   

پر مبحث ترین ها