سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

درپی انتقاد دموکرات‌ها کاخ‌سفید عقب‌نشینی کرد

این مساله ‌ای است که ما در مورد آن به طور قطع با کنگره رایزنی می ‌کنیم و به طور جدی به این رایزنی‌ های خود ادامه می ‌دهیم.»
هرچه ضرب الاجل 24 نوامبر نزدیکتر می شود، تلاش برای به حداقل رساندن اختلافات و ایجاد زمینه دستیابی به توافق نهایی افزایش می یابد و بازار تاییدها و تکذیب ها داغ تر می شود.

به گزارش فرارو، روز دوشنبه بود که نیویورک تایمز طی گزارشی از برنامه کاخ سفید برای لغو تحریم های ایران بدون نیاز به رای کنگره خبر داد. بازتاب گسترده این خبر انتقاد شدید دموکرات ها را به دنبال داشت تا جایی که کاخ سفید در یک عقب نشینی تاکتیکی صبح امروز به واسطه سخنگویش اعلام کرد هیچ برنامه ای برای لغو تحریم های ایران بدون رای کنگره ندارد.

فارن پالسی در اینباره نوشت: درخواست ایفای نقشی بیشتر در مذاکرات هسته ای ایران باعث شد دموکرات های کنگره به طور علنی به انتقاد از برنامه های کاخ سفید مبنی بر امتناع از رای گیری فوری در مورد توافق هسته ای ایران بپردازند.

الیوت انگل، دموکرات ارشد کمیته خارجه مجلس نمایندگان روز سه شنبه در بیانیه ای گفت: «با ادعای گزارش شده دولت اوباما مبنی بر اینکه طور مذاکرات هسته ای با ایران نیازی به مراجعه به کنگره نیست، مخالف هستم.»

استیو اسرائیل، رئیس کمیته کمپین دموکرات‌ ها در کنگره به فارن پالسی گفت: «در شرایطی که مذاکرات در مورد توافقی که مانع از یک ایران هسته ای می شود، ادامه دارد نمی توان کنگره را دور زد.»

دولت اوباما قصد داشت تحریم های اقتصادی علیه ایران را بدون رای کنگره به طور موقت به تعویق اندازد. دولت می گوید کنگره در نهایت در مورد لغو دایمی تحریم ها –توافقی که تنها در صورت پاینبدی تهران به محدودیت های اعمال شده بر برنامه هسته ای به دست می آید- اختیار تام خواهد داشت.

فارن پالسی در ادامه نوشت: گرد و خاکی که در هیل (مقر کنگره) به راه افتاده در پی گزارش نیویورک تایمز است مبنی بر اینکه مطالعات وزارت خزانه داری نشان می دهد باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اختیار تعلیق بخش عمده تحریم های ایران بدون نیاز به رای کنگره را دارد و رئیس جمهور قصد دارد در صورت دستیابی به توافق با تهران از این اختیار استفاده کند.

وزارت خارجه تاکنون تلاش بیش از اندازه ای داشته تا به کنگره اطمینان دهد که شریک کلیدی مذاکرات محسوب می شود.

ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: «راه های زیادی وجود دارد که کنگره بتواند در مذاکرات و مباحث نقش ایفا کند. ما جلسات توجیهی بی شماری با کارشناسان و مذاکره کنندگان و تماس های تلفنی بسیاری با اعضای کنگره داشته ایم.»

وی در ادامه تاکید کرد که در نهایت برای پایان دادن به تحریم ها، نیازمند رای کنگره هستیم.

علیرغم عدم محبوبیت این برنامه در هیل، تعدادی از گروه های عدم اشاعه این استراتژی را به عنوان تنها راه پایدار تضمین یک توافق با ایران تایید کرده اند.

کلسی داونپورت، مدیر انجمن کنترل تسلیحات گفت: «اقدام کنگره در ابتدای یک توافق، زودهنگام است. در توافق نهایی، زمانیکه تعهد ایران نسبت به یک برنامه صلح آمیز و محدود به خوبی انجام شد کنگره باید وارد عمل شود و تحریم ها را لغو کند. در مراحل اولیه یک توافق، استفاده از قدرت لغو رئیس جمهور به منظور کاهش تحریم ها، اهرم تحریم ها برای پاینبدی ایران به تعهداتش را حفظ می کند.»

اریک شولتز، سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران گفت: «دولت اوباما قصد لغو تحریم‌ ها علیه ایران بدون موافقت کنگره در صورت حصول توافق نهایی با این کشور را ندارد و گزارش ها مبنی بر تلاش دولت برای کنار گذاشتن کنگره در این توافق نامعقول است.»

شولتز همچنین تاکید کرد: «این مساله ‌ای است که ما در مورد آن به طور قطع با کنگره رایزنی می ‌کنیم و به طور جدی به این رایزنی‌ های خود ادامه می ‌دهیم.»

این در حالی است که یک مقام ارشد آمریکایی به روزنامه نیویورک تایمز گفته بود اوباما از تمام توان خود برای جلوگیری از اختیار کنگره در هرگونه توافق هسته‌ای با ایران استفاده خواهد کرد.

این مقام آمریکایی گفته بود ما در صورت دستیابی به توافق جامع با ایران تا چندین سال نیازی به تصویب قانونی کنگره نداریم. چراکه تعلیق موقتی تحریم ‌ها نیازی به تایید کنگره ندارد و برای لغو دائمی آنها مجلس نمایندگان باید موافقت کند. اما موضع گیری نمایندگان در کنگره، عقب نشینی کاخ سفید را به دنبال داشته است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠٧-١٣٩٣, ٢٣:۵٣

   

پر مبحث ترین ها