سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اتحادیه اروپا مخالف شهرک‌سازی اسرائیل است

اتحادیه اروپا به تلاش‌های خود برای حمایت از پیشرفت‌ها در روند سیاسی که مبتنی بر راهکار تشکیل دو کشور باشد، ادامه خواهد داد

محمود عباس در دیدار با فدریکا موگرینی در مقر تشکیلات خودگردان فلسطین در رام‌الله به بررسی اوضاع قدس و هتک حرمت مسجد الاقصی توسط صهیونیست‌ها پرداخت.

به نوشته روزنامه مصری الیوم السابع، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را در جریان آخرین تحولات اوضاع اراضی فلسطینی و خطرات علیه شهر قدس و مسجد الاقصی قرار داد.

وی تاکید کرد که سیاست‌های دولت رژیم صهیونیستی علیه شهر قدس و اجازه به شهرک‌نشین‌های صهیونیست برای یورش به مسجد الاقصی فضا را متشنج‌تر می‌کند.

وی با درخواست برای حفظ اوضاع کنونی در مسجد الاقصی براساس توافق‌های صورت گرفته از سال 1967 اعلام کرد که فلسطینی‌ها در شورای امنیت دست به تلاش‌هایی می‌زنند که با هدف پایان دادن به اشغالگری‌ها و تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس در مرزهای 1967 و براساس جدول زمانی مشخص است.

محمود عباس بر لزوم حمایت جامعه بین‌الملل از تلاش‌های فلسطینی و عربی در شورای امنیت تاکید کرد تا از این طریق اوضاع سیاسی به روند طبیعی خود بازگردد.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین از نقش اتحادیه اروپا در حمایت از صلح خاورمیانه استقبال کرد و اتحادیه اروپا خواست تا نقش گسترده‌تری را ایفا کند تا این نقش با مسوولیت سیاسی این اتحادیه همسو باشد.

در همین حال فدریکا موگرینی بر پایبندی اتحادیه اروپا جهت حمایت مالی و سیاسی از دولت توافق ملی و همچنین بازسازی نوار غزه جهت بهبود اوضاع معیشتی مردم فلسطین تاکید کرد.

وی با بیان اینکه اتحادیه اروپا مخالف شهرک‌سازی‌هاست، گفت: اتحادیه اروپا به تلاش‌های خود برای حمایت از پیشرفت‌ها در روند سیاسی که مبتنی بر راهکار تشکیل دو کشور باشد، ادامه خواهد داد.

در همین حال مسوول سیاست خارجه اتحادیه اروپا پس از دیدار با رامی حمدالله، نخست‌وزیر فلسطین در رام‌الله گفت: قدس باید پایتختی برای دو کشور آتی فلسطین و اسرائیل باشد.

موگرینی عنوان داشت: چالش کنونی این است که قدس با صلح و احترام تقسیم شود و این پیام فقط برای مردم ساکن در قدس نیست بلکه پیام برای سایر جهانیان نیز است.

وی افزود: من به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و تمام مقامات اسرائیلی گفتم که به نفع اسرائیل است که کشور فلسطین تشکیل شود.

موگرینی مخالفت اتحادیه اروپا را با شهرک‌سازی‌ها اعلام و تاکید کرد: این موضع مشخصی از سوی اتحادیه اروپاست و ما معتقدیم شهرک‌سازی‌ها مانعی در مسیر تشکیل دو کشور است و شهرک‌سازی‌ها غیرقانونی بوده و باید متوقف شود.

همزمان رامی حمدا‌لله نیز به شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت که رژیم صهیونیستی اخیراً 12 هزار دونم از اراضی روستایی بیت‌ اکسا در نزدیکی قدس را مصادره کرده است.
منبع: خبرگزاری ایسنا
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠٨-١٣٩٣, ١٠:٢٣

   

پر مبحث ترین ها