سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

توافق جامع هسته‌ای؛ از تردید تا خوشبینی

در شرایطی که مذاکره کنندگان برای برگزاری دور نهایی مذاکرات به وین می روند، مشاوران ارشد امنیت ملی اوباما شانس دستیابی به توافق طی ماه جاری را 40 تا 50 درصد ارزیابی می کنند.
هتل کوبرگ وین فردا شاهد تلاش های نهایی ایران و گروه 1+5 برای دستیابی به توافق جامع تا پیش از ضرب الاجل سوم آذر (24 نوامبر) خواهد بود. ارزیابی در مورد نتیجه این مذاکرات اما نه کاملا مثبت و نه کاملا منفی است. برخی کارشناسان و تحلیل گران از پایان دشمنی 35 ساله ایران و آمریکا در صورت توافق می گویند، برخی مفسران وقعی بر آن ننهاده و دشمنی دو کشور را عمیق تر از آن می دانند که یک توافق بتواند پایانی بر آن باشد، برخی دیگر نیز معتقدند موانعی چون تندروهای داخلی ایران و کنگره آمریکا همچنان بر سر راه دستیابی به یک توافق جامع به چشم می خورند و نمی توان چندان خوش بین بود.

به گزارش سرویس بین الملل فرارو، رسانه های خارجی در سطحی گسترده به پوشش این تفاسیر و نظرات پرداخته اند. واشنگتن پست در گزارشی تحت عنوان «تردیدها در مورد یک توافق هسته ای با ایران در آستانه نزدیک شدن به ضرب الاجل» می نویسد: «اهداف شش قدرت اصلی جهان در مذاکره با ایران کاملا مشخص است: مسدود کردن مسیر دستیابی به ایران به بمب هسته ای و در نهایت برداشت تحریم ها اما مذاکره کنندگان در شرایطی این هفته در وین گردهم می آیند که شاید نتوان بر دهه ها بی اعتمادی متقابل و سال ها ابهام ایرانی در مورد برنامه هسته ای به راحتی غلبه کرد. سه روز مذاکره در عمان طی هفته گذشته نتوانست گامی به جلو باشد. حال مذاکره کنندگان و کارشناسان هسته ای در مورد احتمال و حتی امکان دستیابی به توافق هسته ای پیش از ضرب الاجل 24 نوامبر تردید دارند.»

نیویورک تایمز نیز در گزارشی با تیتر «توافق هسته ای ایران با ردیفی از نیروهای مخالف روبرو است» نوشت: «نامه ماه گذشته باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به آیت الله خامنه ای، رهبر معظم ایران و ترغیب ایشان به غلبه بر یک دهه بی اعتمادی و مذاکره در مورد توافقی که بلندپروازی های هسته ای تهران را محدود کند، شاید آخرین تلاش اوباما برای رسیدن به مصالحه با ایران بود که می توانست بازسازی خاورمیانه را به دنبال داشته باشد. امروز اوباما بیش از هر زمانی نیازمند یک دستاورد سیاست خارجی است و می بیند که زمان چطور برای تغییرمحاسبات در خاورمیانه از دست می رود. اما نیروهایی که در مقابل این توافق صف کشیده اند، نیرومند هستند؛ نه تنها تندورهای ایران بلکه جمهوری خواهان تازه به قدرت رسیده، برخی دوستان دموکرات شان و بسیاری از متحدان نزدیک آمریکا مقابل این توافق هستند.»

در ادامه گزارش نیویورک تایمز آمده: «در شرایطی که مذاکره کنندگان برای برگزاری دور نهایی مذاکرات به وین می روند، مشاوران ارشد امنیت ملی اوباما شانس دستیابی به توافق طی ماه جاری را 40 تا 50 درصد ارزیابی می کنند.»

دیلی تلگراف اما گزارش خود را با تیتر مثبت «تلاش نهایی در مذاکرات ایران-آمریکا می تواند دشمنی 35 ساله را پایان دهد و به امنیت خاورمیانه کمک کند» آغاز کرده و نوشت: «دیپلمات ها روز سه شنبه دیدار می کنند تا برای اطمینان از عدم تولید تسلیحات توسط ایران به توافق برسند، با این حال باراک اوباما هنوز ممکن است در این مورد با نبردی جدی در هر دو مجلس سنا و نمایندگان روبرو باشد.»

دیلی تلگراف اینطور ادامه می دهد: «اگر ایران و آمریکا به توافق برسند، بر دشمنی 35 ساله ای که با انقلاب ایران در 1979 آغاز شد، غلبه می کنند. سایه آمریکایی که برای جلوگیری از ساخت تسلیحات هسته ای توسط ایران به این کشور حمله خواهد کرد، برداشته می شود. و برای یکبار از شدت تنش های خاورمیانه کاسته می شود. ایران و آمریکا قادر خواهند بود برای مقابله با دشمنان مشترک شان از جمله داعش همکاری کنند.»

خبرگزاری فرانسه اما در گزارشی تحت عنوان «توافق هسته ای می تواند مهر تاییدی بر پیروزی تاریخی اوباما باشد» تاکید می کند که «توافق هسته ای با ایران می تواند یک پیروزی نادر برای رئیس جمهوری باشد که به دنبال ایجاد میراث خود در کاخ سفید است اما تحلیل گران تردید دارند که تجدید روابط تداوم داشته باشد.»

این خبرگزاری در ادامه به نقل از مارک فیتزپاتریک، مقام سابق وزارت خارجه در امور عدم اشاعه و خلع سلاح و مشاور ارشد موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک لندن می نویسد: «اگر توافقی صورت پذیرد، منجر به دوستی میان ایران و دشمنان سابقش نخواهد شد.»
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-٠٨-١٣٩٣, ٢٣:٠٧

   

پر مبحث ترین ها