سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پیامدهای خطرناک شکست مذاکرات هسته ای

بروز شده : ٩-٠٩-١٣٩٣, ١٠:٠۴    نسخه چاپی    
مهم‌ترین عامل که در حفظ نقش و جایگاه فعالیت‌های منع گسترش تسلیحات هسته‌ای از اهمیت بسزایی برخوردار است، مذاکرات جاری با ایران است. سال‌هاست که ایران هرگونه تلاش به منظور توسعه و گسترش تسلیحات هسته‌ای را به طور کامل رد کرده است.
اندیشکده آمریکایی استیمسون نوشت: هرگونه توافقی که از مذاکرات هسته‌ای حاصل شود مقبول و مورد پذیرش است. خبرهایی که از وین و محل انجام مذاکرات هسته‌ای ایران شنیدیم آنچنان بد و دلسردکننده نیستند. تصمیم دو طرف مبنی بر تمدید مدت زمان مذاکرات بر سر موضوع هسته‌ای ایران تا جولای سال آینده اساساً گامی در مسیر درست بود و بدون شک موفقیت این مذاکرات پیامدهای بسیار مهم و سرنوشت‌سازی نه برای ایران بلکه برای تمامی جهان خواهد داشت.

اگر مذاکرات هسته‌ای ایران با شکست کامل روبرو شود و طرفین مذاکره‌کننده از ادامه روند مذاکرات منصرف شده و میز مذاکره را برای همیشه ترک گویند، بدون شک ایران برنامه هسته‌ای خود را دوباره از سر خواهد گرفت و همین امر باعث خواهد شد آمریکا و متحدانش یا به سراغ گزینه اقدام نظامی بروند و یا اینکه از آن به بعد با یک ایران مجهز به تسلیحات هسته‌ای ادامه حیات دهند. هر یک از این دو گزینه پیامدهای بسیار زیانبار و ویرانگری را با خود به همراه خواهند داشت که احتمالاً یکی از این پیامدهای منفی ضربه مهلک و مخربی است که به روند جلوگیری از انتشار و گسترش تسلیحات هسته‌ای در سراسر جهان وارد خواهد آمد.

مهم‌ترین عامل که در حفظ نقش و جایگاه فعالیت‌های منع گسترش تسلیحات هسته‌ای از اهمیت بسزایی برخوردار است، مذاکرات جاری با ایران است. سال‌هاست که ایران هرگونه تلاش به منظور توسعه و گسترش تسلیحات هسته‌ای را به طور کامل رد کرده است.

اگر مذاکرات هسته‌ای ایران تا ضرب‌الاجل تعیین‌شده آن در ماه جولای سال آینده به موفقیت دست یابد می‌توان گفت که گام بسیار بزرگی در جهت تقویت منع گسترش تسلیحات هسته‌ای برداشته خواهد شد. به طور قطع این توافق از مسابقه تسلیحات هسته‌ای در منطقه خاورمیانه جلوگیری خواهد کرد. همکاری روسیه در مذاکرات موفقیت‌آمیز با ایران نیز می‌تواند درهای جدیدی را به سوی کاهش تنش‌های میان روسیه و آمریکا و همچنین از سرگیری مذاکرات کنترل تسلیحاتی میان این دو کشور بگشاید.

اگر مذاکرات هسته‌ای ایران در نهایت با شکست مواجه شود، معاهده ان.پی.تی در معرض خطرات بسیار زیادی قرار خواهد گرفت. حتی اگر آمریکا برای جلوگیری ایران از دستیابی به تسلیحات هسته‌ای این کشور را به حمله نظامی تهدید کند، در نهایت باز هم ایران می‌تواند برنامه هسته‌ای خود را دوباره از نو بازسازی نماید. دشمنان منطقه‌ای همچون کشور عربستان‌سعودی نیز احتمالاً در مقابل ایران خواهند بود و در چنین شرایطی جهان در آستانه گسترش تسلیحات هسته‌ای قرار خواهد گرفت. به نظر می‌رسد که تمدید و ادامه مذاکرات هسته‌ای حرکت بسیار هوشمندانه‌ای است، بنابراین توافق هسته‌ای با ایران نباید با شکست روبرو شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠٩-١٣٩٣, ١٠:٠۴

   

پر مبحث ترین ها