سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آلن ایر: ظرف چهار ماه می‌توانیم به توافق برسیم

ما فکر می‌کنیم ظرف چهار ماه می‌توانیم به توافق سیاسی برسیم.
سخنگوی فارسی زبان وزارت امور خارجه آمریکا گفت: ایران و غرب در مذاکرات هسته‌ای‌شان به پیشرفت‌های واقعی دست پیدا کرده‌اند.
 
آلن ایر، سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا که از سال 2009 به تیم مذاکره هسته‌ای ایالات متحده آمریکا در گروه 1+5 پیوسته است، در گفت‌وگو با خبرگزاری ترند گفت که دستیابی به توافق جامع هسته‌ای با ایران میسر است.
 
او در پاسخ به این سوال که زمان برگزاری دور بعدی مذاکرات چه زمانی و در چه سطحی است؟ گفت: بحث در مورد زمان و مکان دور جدید مذاکرات ادامه دارد. مطابق همیشه، هنگامی که زمان و مکان مشخص شود، از طرف خانم اشتون که هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در مذاکرات است، اعلام می‌شود. اما ما در این مورد تعلل یا اتلاف وقت نمی‌کنیم و من فکر می‌کنم مذاکرات در دسامبر برگزار می‌شود، ولی روز دقیق آن مشخص نشده است.
 
این سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به سوال دیگری مبنی براین که چقدر از تمدید مذاکرات هسته‌ای و تعهداتی که طرفین قبول کردند راضی هستید؟ اظهار کرد: خوب، این همان مساله نیمه پر یا نیمه خالی بودن لیوان است. ما در وین سعی خود را برای نیل به توافق جامع مورد قبول تمام طرف‌ها تا پیش از ضرب‌الاجل 24 نوامبر (سوم آذر) به کار بردیم اما به‌خاطر پیچیدگی و فنی بودن مسائل باقی مانده روی میز، تحقق این هدف امکان‌پذیر نشد.
 
وی ادامه داد: آن چه ما را تشویق می‌کند این است که در مذاکرات اخیر، پیشرفت واقعی و قابل توجهی داشتیم، طرح‌های جدیدی روی میز مذاکره گذاشته شدند و مواضع به هم نزدیک‌تر شدند. پس به‌طور مشترک تصمیم گرفتیم مذاکرات - با هدف دستیابی به توافق سیاسی ظرف چهار ماه - به مدت هفت ماه تمدید شود. در پایان این چهار ماه، اگر خدای ناکرده دربارۀ مسائل عمده به توافق نرسیم - یعنی اگر تا این زمان در مورد عناصر اصلی به توافق نرسیم و هیچ مسیر روشنی وجود نداشته باشد - در آن موقع می‌توانیم دوباره نحوه ادامه این فرایند گفت‌وگو کنیم. اگر بتوانیم زودتر کار را به سرانجام برسانیم بهتر است.
 
آلن ایر تصریح کرد: اعتقاد ما هنوز این است که دستیابی به توافقی جامع که بتواند نگرانی‌های جهان در مورد ماهیت برنامه هسته‌ای ایران را برطرف کند، مطلوب و میسر است. در این مقطع به روشنی دریافته‌ایم که این توافق چگونه می‌تواند شکل بگیرد، اما کماکان اختلاف‌نظرهای قابل توجهی وجود دارد و باید روی آن‌ها کار کنیم.
 
او درباره چشم‌انداز مذاکرات هسته‌ای گفت: ما فکر می‌کنیم ظرف چهار ماه می‌توانیم به توافق سیاسی برسیم. جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده و مقام رهبری (آیت الله خامنه‌ای) هم فتوا صادر کرده است که دنبال سلاح کشتار جمعی نبوده، نیست و نخواهد بود. پس در اصل، حصول توافق جامع شدنی است و امیدواریم هم در مقام عمل میسر شود تا تحریم‌های هسته‌ای برداشته شوند.
 
آلن ایر هم‌چنین درباره حضور وندی شرمن در کنگره برای مذاکره با قانونگذاران آمریکایی برای جلوگیری از اعمال تحریم‌های بیش‌تر علیه ایران بیان کرد: دولت و کنگره در مورد هدف مذاکرات کاملا هم‌قدم هستند؛ این که ایران هرگز به بمب هسته‌ای دست نخواهد یافت و دولت با کنگره مشورت و رایزنی می‌کند. اما سیاست دولت در قبال ایران منتقدینی در کنگره دارد که امری طبیعی است.
 
وی افزود: دولت سعی می‌کند با جلسات استماع و گفت‌وگو دیدگاه خود را توضیح دهد تا این منتقدان راضی شوند و فکر می‌کنم که اگر به توافق جامع مورد نظرمان دست یابیم، می‌توانیم همکاران‌مان در کنگره را راضی کنیم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠٩-١٣٩٣, ١٠:۴٣

   

پر مبحث ترین ها