سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ارائه پیش‌نویس قطعنامه پایان اشغال فلسطین

در همین راستا ریاض المالکی وزیر خارجه فلسطین نیز روز چهارشنبه گفته بود: هر چند پیش نویس قطعنامه مذکور امروز تقدیم شورای امنیت می شود، اما رای گیری درباره تصویب آن ممکن است به تاخیر بیفتد.

پیش نویس قطعنامه مربوط به پایان اشغال فلسطین و نحوه دستیابی به صلح با رژیم صهیونیستی به طور رسمی به شورای امنیت سازمان ملل ارایه شد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، ریاض منصور سفیر فلسطین در سازمان ملل روز چهارشنبه با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد که فلسطینی ها در عین حال راه را برای ادامه مذاکره به منظور اصلاح متن پیش نویس این قطعنامه همچنان باز گذاشته اند.

وی گفت: ما پیش نویس این قطعنامه را برای تصویب ارایه کردیم اما این اقدام به معنای بستن درهای ادامه مذاکره به روی شرکای مان از جمله اروپایی ها و آمریکا نیست.

با این حال آمریکا تهدید کرده است که در حمایت از هم پیمان خود یعنی رژیم صهیونیستی، این قطعنامه را وتو خواهد کرد.

ریاض منصور افزود: پیش نویس این قطعنامه روز چهارشنبه از طریق اردن به عنوان تنها کشور عرب عضو شورای امنیت ارایه شد.

وی گفت: قطعنامه مذکور باید پایه و اصولی را برای دستیابی به یک توافق نهایی با رژیم صهیونیستی مشخص کند و مبتنی بر یک جدول زمانبندی شده برای پایان اشغالگری این رژیم و مکانیزمی برای برگزاری کنفرانس بین المللی با مشارکت کشورهای عربی باشد.

سفیر فلسطین خاطرنشان کرد که ما به مذاکرات با همه شرکای خود از جمله آمریکایی ها-در صورت تمایل آنها به این امر، ادامه می دهیم تا بلکه با اقدامی در شورای امنیت عملا راه صلح باز شود.

بنا به اعلام برخی رسانه ها با اینکه این پیش نویس می تواند ظرف 24 ساعت به رای گذاشته شود ولی هیچ تضمینی در این باره وجود ندارد.

از سوی دیگر برخی دیپلمات ها گفته اند که مذاکرات در باره متن این پیش نویس ممکن است روزها و بلکه هفته ها به طول بیانجامد.

در همین راستا ریاض المالکی وزیر خارجه فلسطین نیز روز چهارشنبه گفته بود: هر چند پیش نویس قطعنامه مذکور امروز تقدیم شورای امنیت می شود، اما رای گیری درباره تصویب آن ممکن است به تاخیر بیفتد.

در پیش نویس قطعنامه مذکور که تحت حمایت کشورهای عربی قرار دارد و اردن به نمایندگی فلسطین آن را ارائه داده، نوامبر 2016 به عنوان ضرب الاجل خروج صهیونیست ها از اراضی اشغال شده فلسطینیان در سال 1967 تعیین شده است.

مالکی به رادیو «صدای فلسطین» گفت که پس از ارائه این پیش نویس، ممکن است مذاکرات بعدی در رابطه با متن آن ادامه یابد.

وی افزود: به ما اطلاع داده شده که فرانسه با آمریکا، انگلیس و اردن درباره ادامه مذاکرات مربوط به این قطعنامه با هدف کسب بالاترین میزان رای و جلوگیری از وتوی آمریکا به توافق رسیده اند.

این در حالی است که پیشتر وزیر امور خارجه آمریکا به مقام های فلسطینی گفته بود که قطعنامه پایان اشغالگری رژیم صهیونیستی را وتو خواهد کرد.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا همچنین فلسطین را به تحریم تهدید کرده بود.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠٩-١٣٩٣, ١٠:۵٩

   

پر مبحث ترین ها