سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وزیر خارجه اسپانیا:

توافق بر سر برنامه هسته ای ایران پیامدهای مهمی در خاورمیانه خواهد داشت

مساله لیبی راه حل نظامی ندارد، بلکه این درگیریها باید از طریق سیاسی و مذاکرات پایان یابد.

به گزارش ایرنا، 'خوسه مانوئل گارسیا مارگالو' در گفتگو با شماره امروز جمعه روزنامه 'ال پاییس' چاپ مادرید در باره چشم اندازهای تغییر در خاورمیانه در سال 2015 اظهارداشت: معتقدم در دو سالی که از عمر دولت 'باراک اوباما' باقی مانده است، دیپلماسی آمریکا فعالتر خواهد شد و تغییر وضعیت روابطش با کوبا موید آن است که اوباما می خواهد به برنامه های خود در عرصه سیاست خارجی عمل کند.

وی افزود: هدف اوباما این است که در تاریخ به عنوان رییس جمهوری ثبت شود که بیشترین تلاش را برای مبارزه با گسترش جنگ افزارهای اتمی انجام داد و این امر، نشان می دهد که او موضعی قوی برای دستیابی به یک توافق بر سر برنامه هسته ای ایران اتخاذ خواهد کرد.

وزیر خارجه اسپانیا تصریح کرد: دستیابی به چنین توافقی، پیامدهای مهمی در دیگر صحنه ها از جمله سوریه به همراه خواهد داشت.

گارسیا مارگالو گفت: من معتقدم ایران می تواند نقش مهمی در دستیابی به یک راه حل سیاسی برای بحران سوریه ایفا کند.

وی افزود: چشم انداز صلح در سوریه اکنون نسبت به سالهای گذشته بهتر شده است و تغییر بنیادی از موضع کشورهای عربی دارای ضدیت بیشتر با رژیم سوریه نظیر عربستان سعودی و امارات متحده عربی نشات می گیرد.

وزیر خارجه اسپانیا گفت: نخستین گام بسوی چنین صحنه ای - که روسیه نیز آن را می پذیرد-، برقراری آتش بس در برخی جبهه های جنگی است که فقط داعش از آن سود می برد.

وی با این حال یادآور شد که اجماع یکپارچه در غرب این است که اسد نمی تواند به قدرت ادامه دهد اما علویها باید حضوری گسترده در دولت بعدی سوریه داشته باشند.

از آنجا که اسپانیا از روز پنجشنبه و با آغاز سال جدید میلادی به مدت دو سال عضو غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل شده است، گارسیا مارگالو در باره اولویت های کشورش در این زمینه گفت: اولویت ما متمرکز بر تنش های خاورمیانه و شمال آفریقا است چون وضعیت این مناطق با پیدایش داعش وخیم تر شده است.

وی افزود: به همین خاطر، من هفته گذشته به مصر سفر کردم و در روزهای آینده نیز از اردن، فلسطین و اسراییل دیدن خواهم کرد.

وزیر امورخارجه اسپانیا خاطرنشان کرد که از استقرار داعش در شمال آفریقا مخصوصا در لیبی بسیار نگران است.

مارگالو گفت: پرچم سیاه این گروه در برخی از شهرهای لیبی بر افراشته شده است اما باید جنگ پایان یابد زیرا ادامه آن موجب استقرار افراط گرایان خواهد شد.

وی تصریح کرد: خطر سرایت افراط گرایی در شمال آفریقا بسیار جدی است و این تهدید واقعی برای امنیت ملی کشور ما در اروپا نیز محسوب می شود.

وزیر امور خارجه اسپانیا گفت: مساله لیبی راه حل نظامی ندارد، بلکه این درگیریها باید از طریق سیاسی و مذاکرات پایان یابد.

وی اولویت دیگر اسپانیا را در دوره عضویت در شورای امنیت سازمان ملل، توجه به وضعیت آمریکای لاتین به ویژه کوبا دانست و گفت که سیاست ما تلاش برای عادی سازی روابط با هاوانا است.

مارگالو همچنین به مساله فلسطین اشاره کرد و گفت: ما در برابر یک فرصت برای دستیابی به یک صلح لازم و فوری هستیم و معتقدیم برای حل این مناقشه نباید بیشتر صبر کرد، زیرا روابط غرب با جهان اسلام را تیره می کند.

وی هشدار داد: اگر به صلح دست نیابیم ، موضع 'محمود عباس' رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تضعیف خواهد شد و این فقط به نفع تندروها خواهد بود.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-١٠-١٣٩٣, ٢٢:٣٧

   

پر مبحث ترین ها