سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

برچیدن تاسیسات غنی سازی ایران واقع بینانه نیست

ایران دانش غنی سازی را به دست آورده و گروه 1+5 غنی سازی ایران متناسب با نیاز این کشور را پذیرفته است. مذاکره کنندگان ایران و گروه 1+5 مجموعه ای از اقدامات عملی و واقع بینانه را دنبال می کنند که در عین برطرف کردن نگرانی ها درباره فعالیت های ایران، نیازهای غنی سازی ایران را هم تامین می کند.

مدیر اجرایی موسسه غیردولتی «کنترل سلاح» یا (Arms Control) در واشنگتن گفت: درخواست برخی جمهوری خواهان برای برچیدن تاسیسات غنی سازی ایران واقع بینانه نیست و اعمال هرگونه تحریم جدید علیه ایران ناقض توافق ژنو است.
 
موسسه آمریکایی کنترل سلاح دو روز پیش در یک رای گیری آنلاین شخصیت سال 2014 را انتخاب کرد که در این رای گیری اعضای تیم مذاکره کننده ایران و کشورهای 1+5 در میان 10 نامزد با فاصله کمی از پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان چهارم شدند.

این رای گیری فقط برای اعضای این موسسه که اغلب آمریکایی بودند امکان پذیر بود.

موسسه غیردولتی «کنترل سلاح» که مقر آن در واشنگتن است از سال 2007 تاکنون افراد و موسساتی را که در هدایت و اقدام برای حل مساله سلاح های هسته ای فعال بوده اند، نامزد عنوان شخصیت سال کرده است.

 

در این رای گیری آنلاین «الکساندر کمینت» سفیر استرالیا به سبب برنامه ریزی سومین کنفرانس بین المللی تاثیرات انسانی سلاح های هسته ای در هشتم ونهم دسامبر در وین که در آن 158 کشور در قالب هیات های دولتی گرد هم آمدند، اول شد.

«احمد اوزومجو» مدیرکل سازمان منع سلاح های شیمیایی (OPCW) و «زیرگرید کاگ» رییس هیات مشترک این سازمان و سازمان ملل که بر امحای سلاح های شیمیایی سوریه نظارت داشتند و «پاپ فرانسیس» به خاطر تجدید نظر در موضع کلیسای کاتولیک نسبت به مساله هسته ای به ترتیب دوم و سوم شدند.

انتخاب شخصیت سال از سوی این موسسه از طریق رای گیری در سایت این موسسه انجام شد و مخاطبان تا روز چهارشنبه 17 دی برای انتخاب شخصیت سال فرصت داشتند. نتیجه این رای گیری امروز 19 دی اعلام شد.

به منظور واکاوای دلایل انتخاب تیم مذاکره کننده ایران و گروه 1+5 توسط موسسه غیردولتی «کنترل سلاح» یا (Arms Control) خبرنگار ایرنا با «داریل کیمبال» مدیر اجرایی این موسسه گفت و گویی کرده است. کیمبال کارشناس مسائل خلع سلاح است و مقالات و سخنرانی های زیادی در این حوزه بویژه در موضوع برنامه صلح آمیز هسته ای ایران نگاشته است.

مشروح این گفت و گو را می خوانیم:

 

 

** شیوه انتخاب نامزدها توسط موسسه «کنترل سلاح» برای گرفتن عنوان شخصیت سال چگونه است؟

انتخاب شخصیت سال توسط این موسسه با هدف برجسته کردن اقدامات مفید در حوزه کاهش و کنترل سلاح های هسته ای شیمیایی میکروبی و متعارف انجام می شود.

نامزدهای امسال که بیش از ده فرد یا موسسه را شامل می شدند توسط کارشناسان موسسه «کنترل سلاح» انتخاب و معرفی شدند و هر کسی می توانست از طریق اینترنت و وارد کردن پسورد ارائه شده در وبسایت موسسه به آنها رای دهد.

** ما در ایران برای رای دادن با مشکلاتی مواجه بودیم آیا اینکه ایرانی ها نمی توانستند رای دهند عادلانه بودن فرایند رای گیری را خدشه دار نکرد؟

قبول دارم که سیستم رای گیری ما به لحاظ فنی باید بهبود یابد اما تیم ایران با همه این مشکلات توانست رای خوبی به دست آورد و با فاصله کمی بعد از پاپ فرانسیس توانست چهارم شود.

البته باید بگویم تیم هسته ای ایران تا چند روز قبل در بین سه گروه اول بود که با افزایش یکباره رای دهندگان به پاپ در ایام کریسمس، تیم مذاکره کننده ایران بعد از پاپ قرار گرفت.

**چه چیزی باعث شد که کارشناسان شما تیم مذاکره کننده ایران و گروه 1+5 را نامزد مرد سال کنند؟

تیم مذاکره کننده ایران و گروه 1+5 به خاطر تلاش برای رسیدن به توافق جامع هسته ای نامزد شخصیت سال شدند.تیم مذاکره کننده ایران و 1+5 با توافق موقت ژنو فرصت رسیدن به توافق جامع هسته ای بین دو طرف و در نهایت حل یکی از مهمترین پرونده های هسته ای را فراهم کردند. تلاش سخت کوشانه تیم مذاکره کننده ایران در یکسال برای رسیدن به توافق با گروه 1+5 قابل تقدیر است و پیشرفت های خوبی حاصل شده است.

**آینده مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه 1+5 را چگونه ارزیابی می کنید؟

ایران و گروه 1+5 به توافق جامع نزدیک هستند. دو طرف باوجود برخی اختلافات، در زمینه های مختلف مورد بحث در مذاکرات پیشرفت های خوبی به دست آورده اند. اگرچه لازم است ایران موضع خود را درباره میزان غنی سازی خود تعدیل کند اما در کنار آن لازم است گروه 1+5 هم موضع خود را درباره میزان لغو تحریم ها تعدیل کند. اگر مسئولان ایران و 1+5 تصمیمات هوشمندانه و درست اتخاذ کنند امکان رسیدن به توافق برد-برد در ماههای آینده وجود دارد.

**برخی معتقدند ایران در مذاکرات یکسال گذشته امتیازات زیادی داده و امتیازات کمتری به نسبت گرفته، نظر شما در این باره چیست؟

ایران و گروه 1+5 اعلام کرده اند که وارد یک بازی برد- برد شده اند بنابراین قرار است این بازی بازنده نداشته باشد و این حرف ها بیشتر جنبه سیاسی دارد.

مذاکرات یکسال گذشته گروه 1+5 با ایران، مانع افزایش تحریم ها و اعمال تحریم های جدید شد. علاوه بر این، در چارچوب طرح اقدام مشترک بین دو طرف، بخشی از دارایی های ایران در خارج آزاد و تحریم های گذشته به طور چشمگیری کاهش یافتند.

البته تنها رسیدن به توافق جامع هسته ای است که می تواند به رفع کامل تحریم های ایران در یک بازه زمانی مشخص بینجامد.

**آیا توافق جامع هسته ای بین ایران و گروه 1+5 می تواند به رفع کامل تحریم ها بینجامد؟

در قالب توافق جامع هسته ای، تحریم های اصلی وضع شده علیه ایران برداشته خواهد شد اما رفع کامل تحریم ها نیازمند گذشت زمانی در حدود دو یا سه سال است.

**آیا ممکن است در روابط ایران و آمریکا وضعیتی مشابه کوبا بوجود آید و دولت باراک اوباما پیش از پایان دولت خود امتیازاتی به تهران بدهد؟

بعید است تحولی که در روابط کوبا و آمریکا اتفاق افتاد در مورد روابط تهران و واشنگتن هم اتفاق بیفتد چرا که روابط دو طرف دچار یک بی اعتمادی کهنه و عمیق است و از بین بردن آن زمان می برد.

**نظر شما درباره تسلط جمهوری خواهان بر کنگره آمریکا و تاثیرات آن بر مذاکرات ایران و گروه 1+5 چیست؟

برخی جمهوری خواهان در کنگره آمریکا تهدید به افزایش تحریم های ایران کرده اند و شرط و شروط های غیرواقعی برای توافق با جمهوری اسلامی مطرح کرده اند اما واقعیت این است که در شرایطی تا این حد دو طرف به توافق نزدیک شده اند، مطرح کردن این موضوعات کاملا غیرسازنده است.هرگونه تحریم جدیدی علیه ایران مفاد توافق ژنو را نقض می کند و جمهوری اسلامی را برای در پیش گرفتن اقدامات مشابه تحریک می کند.

**آیا هدف غرب و آمریکا از مذاکره با ایران از بین بردن توان هسته ای آن است؟

افرادی در کنگره آمریکا حامی اعمال تحریم های شدیدتر علیه ایران و درخواست از جمهوری اسلامی برای برچیدن تاسیسات غنی سازی هستند اما چنین درخواست هایی غیرواقعی است. نباید انتظار داشته باشیم که رهبران ایران با درخواست برچیده شدن تاسیسات غنی سازی حتی در شرایط تحریم های سخت تر موافقت کنند.

**آیا غرب غنی سازی در خاک ایران را پذیرفته است؟

ایران دانش غنی سازی را به دست آورده و گروه 1+5 غنی سازی ایران متناسب با نیاز این کشور را پذیرفته است. مذاکره کنندگان ایران و گروه 1+5 مجموعه ای از اقدامات عملی و واقع بینانه را دنبال می کنند که در عین برطرف کردن نگرانی ها درباره فعالیت های ایران، نیازهای غنی سازی ایران را هم تامین می کند.

به نظر من گروه 1+5 در کنار درخواست برای اعمال محدودیت روی فعالیت های غنی سازی ایران، باید برای برداشتن سریع تر تحریم های اعمال شده توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا اقدام کند.

مذاکرات ایران و گروه 1+5 در روزها و هفته های آینده از سرگرفته می شود و اگر دو طرف و کنگره آمریکا هوشمندانه عمل کنند رسیدن به توافق نزدیک است.

**آیا مذاکرات ایران و 1+5 تنها به مذاکرات هسته ای محدود خواهد ماند یا می توانند دو طرف در زمینه های دیگر هم همکاری داشته باشند؟

ایران و غرب زمینه های زیادی برای همکاری مشترک دارند که مبارزه با مواد مخدر، جرایم سازمان یافته و حتی مبارزه با گروه های تروریستی منطقه ای مثل داعش از جمله این موارد هستند.

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-١٠-١٣٩٣, ١٠:۴٧

   

پر مبحث ترین ها