سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آمریکا عقب افتاد: ایران باز هم بازی را در عراق می برد

هشام الهاشمی، کارشناس امنیتی متخصص در امور گروه‌های مسلح نیز به نوبه خود دیدگاهی متفاوت با دیدگاه آمریکا درباره نبرد این کشور با گروه داعش دارد.

الشرق الاوسط نوشت: یک مسئول امنیتی بلندپایه عراقی که خواست نامش فاش نشود گفت:‌ «آمریکا در آستانه از دست دادن نفوذ خود در عراق است؛ زیرا ساز وکار فعالیت آن در عراق تحت تاثیر اصول روابط و شاید اختلافات بین دولت آمریکا و کنگره این کشور قرار دارد. علاوه بر این، آمریکایی‌ها تمایل دارند با دولت جدید عراق به عنوان نماینده همه عراقی‌ها تعامل کنند و البته به افزایش نفوذ ایران در عراق از طریق کمک‌های مختلفی که تهران برای جنگ با داعش در اختیار بغداد قرار می‌دهد، توجه دارند».

به گزارش پایگاه خبری «تیک»، این مسئول امنیتی افزود: «امتیاز مهم ایران این است که در جنگ با داعش فقط به شیعیان کمک نمی‌کند بلکه به نیروهای پیشمرگ کرد نیز کمک می‌کند و برای کمک به عشایر سنی نیز اعلام آمادگی کرده است».

به گفته این مسئول امنیتی عراقی، «آنچه برای دولت عراق اهمیت دارد، پیروزی بر داعش است و این دولت، کمک‌های ایران را ضروری می‌داند، به خصوص این که کمک‌های ایران بدون پیش شرط است. این موضع ایران بر خلاف گزارش هایی است مبنی بر این که ایران برای ایجاد مناطق نفوذ برای خود در بخش‌هایی از عراق که ترکیب جمعیتی متنوعی دارد، تلاش می‌کند».

هشام الهاشمی، کارشناس امنیتی متخصص در امور گروه‌های مسلح نیز به نوبه خود دیدگاهی متفاوت با دیدگاه آمریکا درباره نبرد این کشور با گروه داعش دارد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-١٠-١٣٩٣, ١٠:۵۶

   

پر مبحث ترین ها