سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سفير سابق ايران در انگليس: فشار کنگره بر اوباما در مذاکرات تاثير زيادي دارد

ه‌طوري‌که در دور دوم تخريب‌ها عامل اصلي فرانسه بود و در دور سوم وزير خارجه عربستان به نوعي مسبب اين امر بود لذا دو طرف به سمتي حرکت مي‌کنند که بتوانند به آن دست يابند.

يک کار‌شناس مسائل بين‌الملل تاکيد کرد: تصميم‌گيري در سطح بالا يعني در سطح وزرا٬ اهميت بالايي دارد و جلسات کار‌شناسي اهميت جلسات وزرا را ندارد که در گذشته هم روال بر همين بود و اين جلسات در جهت تصميم‌گيري بهتر و مذاکرات تاثير‌گذار‌تر صورت مي‌گيرد.

به گزارش ایلنا، سيدجلال ساداتيان با اشاره به ديدار محمدجواد ظريف با وزير خارجه آمريکا گفت: ديدارهايي در سطوح مختلف شاهد بوده‌ايم٬ به گونه‌اي که اين ديدار‌ها در ميان وزراي خارجه کشورهاي مختلف با ايران رخ داده بود اما بايد دانست نماينده ايالات متحده آمريکا در اين پرونده٬ جان کري است و اشتون هم به نوعي کشورهاي اروپايي را نمايندگي مي‌کند اما بايد دانست که هماهنگي‌هايي که در گذشته مابين وزراي کشورهاي ديگر با ايران صورت مي‌گرفت٬ هنوز پا برجاست.

سفير اسبق ايران در انگليس با بررسي احتمالات رسيدن به توافق نهايي ميان دو طرف ميز٬ اظهار داشت: با نگاهي به مجموع اظهارنظر‌ها که طرفين مذاکره داشته‌اند٬ مي‌توان فهميد که چاره‌اي جز توافق دوطرفه وجود ندارد، و بايد گفت عليرغم تخريب‌ها و سنگ‌اندازي‌ها، طرفين چاره‌اي جز اين ندارند.

وي افزود: به‌طوري‌که در دور دوم تخريب‌ها عامل اصلي فرانسه بود و در دور سوم وزير خارجه عربستان به نوعي مسبب اين امر بود لذا دو طرف به سمتي حرکت مي‌کنند که بتوانند به آن دست يابند.

اين تحليل‌گر سياست خارجي با اشاره به اينکه کنگره جديد آمريکا از هفته قبل آغاز به کار کرده است٬ ابراز داشت: اوباما با مشکلي به اسم کنگره مواجه است اما بحثي که در اين بين مطرح خواهد بود، اين است که اگر بخواهند جلوي وتوي اوباما را بگيرند بايد چيزي در حدود، دو سوم آرا وجود داشته باشند، اما چون نتوانستند اين ميزان راي را با خود همراه کنند کمي با مشکل مواجه شده‌اند اما نبايد از اين موضوع چشم‌پوشي کرد که کنگره با فشار بر اوباما و طي دو سه مرحله متوالي مي‌تواند تصميمات خود را حتي به زور به اوباما بخوراند و او را تحت فشار قرار دهند که اين موضوع شايد مانعي براي پرونده هسته‌اي ايران باشد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-١٠-١٣٩٣, ١١:٠۵

   

پر مبحث ترین ها