سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وزیر کابینه پاکستان: سعودی ها عامل مشکلات جهان اسلام هستند

بروز شده : ٢-١١-١٣٩٣, ١٢:٢١    نسخه چاپی    
'ریاض حسین پیرزاده' وزیر هماهنگی میان ایالات پاکستان در اظهاراتی تند و صریح علیه عربستان سعودی، حکومت این کشور را عامل بی ثباتی و بسیاری از مشکلات جهان اسلام از جمله پاکستان دانست و گفت که سعودی ها عامل مشکلات جهان اسلام هستند.

اظهارات تند روز چهارشنبه گذشته یکی از وزیران کابینه دولت پاکستان علیه عربستان سعودی، نخست وزیر پاکستان را مجبور به ارائه توضیحاتی برای جلوگیری از عصبانیت سعودی ها کرد.
 
'ریاض حسین پیرزاده' وزیر هماهنگی میان ایالات پاکستان در اظهاراتی تند و صریح علیه عربستان سعودی، حکومت این کشور را عامل بی ثباتی و بسیاری از مشکلات جهان اسلام از جمله پاکستان دانست و گفت که سعودی ها عامل مشکلات جهان اسلام هستند.

او گفت گفت: عربستان از طریق خرج کردن پول های کلان، ایدئولوژی مورد نظر خورد را در میان برخی کشورهای اسلامی از جمله پاکستان ترویج می دهد. دیگر زمان آن رسیده است تا مانع از تا ورود پول های عربستان به پاکستان شویم.

با وجود اینکه این وزیر پاکستانی شب گذشته اعلام کرد که رسانه ها اظهارات او را بدرستی انعکاس نداده اند، دفتر نخست وزیری پاکستان از بیم اینکه مبادا مقامات ریاض از اظهارت این وزیر پاکستانی خشمیگن شوند، امروز (پنجشنبه) با صدور بیانیه اعلام کرد: پاکستان و عربستان سعودی روابطی نزدیک و برادرانه دارند.

در این بیانیه آمده است که دولت و مردم پاکستان به روابط برادرانه خود با عربستان سعودی پایبند هستند و احترام زیادی به دولت و مقامات عالی ریاض قائل هستند.

همچنین دفتر نخست وزیری پاکستان با صدور بیانیه دیگری اعلام کرد که اظهارات وزیر پاکستان درباره عربستان سعودی، به صورت گزینشی و بدون درنظر گرفتن جملات قبل و بعد از آن از سوی برخی رسانه ها منتشر شده است و هدف او بیان اظهارات ضد سعودی نبوده است.

بسیاری از نمایندگان مجلس و سیاستمداران پاکستانی معتقدند عربستان سعودی بخش عمده ای از نیازهای مالی برخی مدرسه های دینی در پاکستان را تامین می کند و معمولا در چنین مدارسی، افکار و عقایدی به دانش آموزان تدریس می شود که می تواند موجب سوق دادن ذهن و فکر آنان به سمت افراط گرایی شود.

 

اظهارات تند این این وزیر دولت نواز شریف، صرفا به انتقاد صریح و بی پرده از عربستان سعودی ختم نشد.

وی در اقدامی تعجب برانگیز، اقدام به حمله لفظی به دولت و نخست وزیر پاکستان کرد و با نسبت دادن صفاتی چون 'بی کفایت' و 'بی لیاقت' به نخست وزیر و دولت پاکستان، که خود او هم عضوی از کابینه آن است، گفت: چنین رهبر بی کفایتی حق ماندن در را قدرت و حکومت را ندارد.

این وزیر کابینه نواز شریف، همچنین از اقدام دولت در تشکیل دادگاه نظامی به شدت انتقاد کرد و گفت: در کشوری که نظام قضایی مستقل وجود دارد، نیاز به تشکیل دادگاه های نظامی نیست.

در این نشست که بیشتر به جلسه ای علیه دولت پاکستان شبیه بود، 'شفقت محمود' یکی از اعضای اصلی حزب تحریک انصاف پاکستان در انتقاد از دولت نواز شریف گفت: دولت در رفع مشکلات مردم کاملا ناکام مانده است.

بیان اظهارات صریح علیه عربستان سعودی به عنوان یکی از اصلی ترین هم پیمانان دولت کنونی پاکستان، آن هم در جلسات و نشست ها علنی، در پاکستان چندان مرسوم نیست.

منبع: ایرنا

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-١١-١٣٩٣, ١٢:٢١

   

پر مبحث ترین ها