سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دو نقش تازه برای روسیه و آمریکا در قبال ایران

بروز شده : ٨-١١-١٣٩٣, ٢٢:٣٣    نسخه چاپی    
در کنار اظهارات فرمانده هان نظامی ایران حزب الله لبنان نیز اعلام کرده است به این حمله اسرائیل پاسخ خواهد داد.

حمله رژیم اسرائیل به کاروان حزب الله لبنان در بلندی های سوری جولان و شهادت جهاد مغنیه، تعدادی از نیروهای حزب الله و یک فرمانده سپاه پاسداران، این رژیم را در موقعیت سختی قرار داده است.

به گزارش فرارو، فرماندهان سپاه پاسداران از انتقام گیری سخن می گویند، سردار حسین سلامی جانشین فرمانده سپاه، گفت «انتقامی خاص» از اسرائیل گرفته خواهد شد.

محمدرضا نقدی، فرمانده بسیج نیز یکشنبه پنجم بهمن گفت، «شهادت الله‌دادی، مجوز پاسخ دادن به اسرائیل است». سرلشگر محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران، نیز در روزهای گذشته بر تلاش «تا نابودی» اسرائیل تاکید کرد.

در کنار اظهارات فرمانده هان نظامی ایران حزب الله لبنان نیز اعلام کرده است به این حمله اسرائیل پاسخ خواهد داد.

زبان تهدید فرمانده نظامی ایران و حزب الله لبنان علیه رژیم صهیونیستی باعث شد که بنا به گزارش رسانه های اسرائیلی آویگدور لیبرمن وزیر امورخارجه این رژیم در سفر به مسکو حامل پیام ویژه ای برای ایران و حزب الله باشد.

رسانه‌های اسرائیل می‌نویسند که لیبرمن از طریق روسیه به ایران «پیام» داده‌ است که در فکر انتقام‌گیری بخاطر کشته شدن یک فرمانده سپاه پاسداران و فعالان ارشد حزب‌الله نباشد و ایران را در این خصوص به «آرامش» دعوت کرده‌است.

شبکه ده تلویزیون اسرائیل یکشنبه پنجم بهمن گفت که این کشور با این «پیام» خواسته‌است به ایران و حزب الله «اطمینان دوباره بدهد که تمایلی به بحرانی کردن اوضاع ندارد.»

به نظر می رسد اسرائیل روسیه را به دلیل روابط نزدیک با ایران برای انتقال پیام انتخاب کرده است تا شاید موثر واقع شود.

به این ترتیب رژیم اسرائیل نقشی تازه به روسیه در قابل ایران داده و می خواهد با میانجی قراردادن روسیه ایران و حزب الله را از انتقام گیری بر حذر دارد.

احتمالا روسیه نیز از این نقش تازه استقبال می کند. نیکولای کوژانف، تحلیلگر مرکز کارنِگی مسکو که مدتی نیز به عنوان دیپلمات در سفارت روسیه در ایران فعال بوده در این باره معتقد است: «به نظرم با توجه به وضعیتی که روسیه در زمینه اوکراین دارد، مسکو هر چه بیشتر سعی می‌کند در زمینه موضوعات غیراروپایی و غیرغربی فعال شود. در نتیجه به نظرم مسکو بسیار تمایل دارد که نقشی به عنوان میانجی در مسایل منطقه‌ای که می‌تواند به ثبات بیشتر کمک کند، ایفا کند.»

به این ترتیب اسرائیل در حال تبدیل روسیه به کانالی غیر مستقیم با ایران است.

اما از سوی دیگر ایران نیز روز گذشته اعلام کرد که از طریق کانال های دیپلماتیک پیامی برای آمریکا ارسال کرده که در آن اعلام شده است "رژیم صهیونیستی با حمله دو هفته پیش خود وارد خط قرمزهای ایران شده است."

امیر عبداللهیان معاون وزیر خارجه گفت: «در این پیام به آمریکایی‌ها گفتیم مقامات رژیم صهیونیستی باید منتظر عواقب این اقدام خود باشند.»

در واقع دستگاه دیپلماسی ایران نیز همچون فرماندهان نظامی، اسرائیل را تهدید کرده است.

براساس اعلام وزارت خارجه، ایران از طریق حافظ منافع آمریکا در تهران (سوییس) این پیام را منتقل کرده است.

به این ترتیب ایران نیز نقش تازه‌ای برای آمریکا در قبال اسرائیل تعریف کرده است. اما به نظر می رسد این نقش با نقش روسیه تفاوت هایی دارد.

روسیه برای اسرائیل فقط یک میانجی است تا بتواند با استفاده از روابط حسنه خود با ایران مانع از پاسخ ایران و حزب الله به حمله یکشنبه هفته گذشته شود.

اما پیام ایران به آمریکا این کشور را در نقشی فراتر از یک میانجی قرار می دهد. ایران با پیامی با این محتوا آمریکا را در نقش یک مسئول در ارتباط با رفتارهای رژیم صهیونیستی تعرف می کند.
ایران به گونه ای به آمریکا هشدار داده است، تا رفتارهای رژیم اسرائیل را کنترل کند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-١١-١٣٩٣, ٢٢:٣٣

   

پر مبحث ترین ها