سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رحیمی‎‏ٌْ‏‎، کیف انتخاباتی احمدی نژاد

قبل از برگزاری انتخابات مجلس هشتم، جلسه ای با حضور رئیس دولت نهم و برخی چهره های اصولگرا برگزار شد و این معنی اش این است که دولت تمایل داشته تا طیف مورد حمایت وی وارد مجلس شوند. این موضوع در همه جای دنیا روی می دهد، اما آیا نباید منابع مالی حمایتی مشخص شود؟

رحیمی‎‏ٌْ‏‎، کیف انتخاباتی احمدی نژاد

 

همزمانی پخش مجدد سریال کیف انگلیسی با محکومییت رحیمی/برائت احمدی نژاد از رحیمی/داستان کی بود کی بود من نبودم درمیان اصولگرایان  /آقای احمدی نژد من این پولها را برای تو خرج کردم/بازخوانی اعترافات آقای خاص راجع به کامران دانشجو وتمدن/و.......

همانطور که پیش بینی می شدباز شدن گوشه هایی از پرونده محمد رضا رحیمی معاون اول دولت دهم که با صدور حکم نهایی رقم خورد زلزله سیاسی را در رقابتهای جریانهای سیاسی کشورایجاد کرده است

همه چیز از حساب 5954 بانک ملی شروع شد. حسابی که درون دلش اسرار زیادی نهفته دارد  و این را نهایتا نماینده دادستان در نهمین جلسه از مرحله دوم رسیدگی به پرونده یک اختلاس بزرگ فاش ساخت.

شاید آن زمان که علی اکبر جوانفکر اعلام کرد که ادعاهای پیرامون معاون اول دولت متبوع وی در هيچ محکمه عادلانه‌اي مورد رسيدگي قرار نگرفته است واين نوع رفتارها محکوم و غير‌قابل دفاع است، فکرش را هم نمی کرد که این اتهامات اثبات شود.

قطعا آن زمان که محمدرضا رحیمی خط قرمز دولت عدالت محور بود  و احمدی نژاد برای مقابله با باز شدن پرونده قضائی برای معاون خود اظهار داشت: «قاعدتا کسي که اتهام مي‌زند بايد دليل و مدرکي داشته باشد، من اين مساله را يک حرکت سياسي مي‌دانم که با بي‌تقوايي همراه است، آقاي رحيمي از برادران بسيار خوب، پاک و مومن دولت هستند،»، حتی خود رئیس دولت سابق هم گمان نمی کرد که روزی مجبور باشد از خط قرمز خود برائت جوید.

آن زمان که معاون اول دولت قبل تصریح کرد :« آنچه به عنوان اتهام به اینجانب نسبت داده شده است، صرف نظر از آنکه عاری از حقیقت است هیچ ارتباطی به مسؤولیت اینجانب به عنوان معاون اول دولت دهم و معاون حقوقی رئیس جمهور در دولت نهم و حتی مسؤولیتم در سمت ریاست دیوان محاسبات کشور نداشته است»، فکرش را هم نمی کرد که روزی مجبور شود علیه رئیس جمهور سابق که از وی تبری جسته نامه ای را رسانه ای و در آن تاکید کند که « رحیمی محکوم امروز، چوب آبرو بری های شما را می خورد، چون دوست دشمن است شکایت کجا برم؟»

آن زمان که محمدرضا رحیمی به نقل از یک مسلمان سوری اعلام کرد که « اگر قراربود پس از پیامبر اسلام (ص) پیامبری بیاید، قطعا وی احمدی نژاد بود»، و نقل قول این مسلمان سوری واکنش های زیادی را در داخل برانگیخت، به ذهنش هم خطور نمی کرده که روزی بنویسد : « زمان گذشت و رفته رفته احمدی‌نژاد و رفتارهایش متفاوت از سال‌های گذشته شده بود. هربار که به مشورت می‌نشستیم به سروش آسمانی کذایی بیشتر توجه می‌کردید».

 

پس از افت و خیزهای فراوان هفته گذشته حکم یکی از متهمان پرونده اختلاس بیمه ایران رسانه ای شد که نه فقط رسانه ها که ذهن بسیاری از ایرانیان را درگیر کرد. مردم از خود سوال می کردند که مگر می شود معاون اول یک رئیس جمهور، آن هم رئیس جمهوری که دولت خود را پاکترین دولت تاریخ ایران می نامید وارد این مسائل شده باشد ؟ اما غافلگیری افکار عمومی زمانی بیشتر شد که دفتر رئیس جمهور سابق طی بیانیه ای این دولت خود را عاری از این مسائل دانسته و تاکید کرده است که اگر هم اتفاقی افتاده مربوط به پیش از عمر این دولت بوده است. اما بازهم موضوع به اینجا ختم نشده و نامه محمدرضا رحیمی برعلیه محمود احمدی نژاد و گله گذاری های وی از تبری جستن مسئولان سابق دولت از وی شوک وارد شده به مردم کامل کرد.

 

خلاصه ای از آنچه در پرونده اختلاس بیمه ایران گذشت

هنوز مهر پرونده اختلاس 3 هزار میلیاردی خشک نشده بود که رسانه ها و برخی از نمایندگان مجلس از اختلاس جدیدی در گوشه ی دیگر که معروف شد به اختلاس خیابان فاطمی پرده برداشتند.

شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران از 8اسفند تا 11 اسفند 89 میزبان رسیدگی به یکی از بزرگترین تخلفات بیمه ای کشور بود. اتهام متهمان اصلی پرونده اختلاس از بیمه ایران ،مشارکت در اختلاس توام با جعل و اتهام متهمان دیگر پرونده نیز معاونت در اختلاس توام با تشکیل شبکه‌ چند نفری به واسطه همکاری با کارمندان بیمه و وصول وجه چک‌های ناشی از اختلاس شرکت بیمه‌ ایران و تحصیل مال نامشروع از محل وجوه این چک‌ ها بود.

در اول خرداد 91 شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سیامک مدیرخراسانی پیگیری پرونده از سرگرفته می شود. یک سال از روند دادگاه می گذرد در این مدت10 متهم این پرونده در بازداشت و بقیه نیز با قرار مناسب آزاد بوده‌اند. ترفند اختلاس به این صورت بوده که مدیران بیمه‌ ایران شعبه‌های کرج و فاطمی تهران با صدور 2 چک بابت خسارت و دیه در یک پرونده، یکی برای زیان دیده و دیگری برای خود، تشکیل پرونده‌های خسارت واهی و صدور چک‌هایی به نام بستگان و آشنایان خود به عنوان زیان‌دیده و عدم واریز حق بیمه برخی بیمه گزاران، مبادرت به برداشت وجوه از حساب شرکت بیمه‌ی ایران در این شعبه می کردند.

قاضی ذبیحی زاده در چهارمین جلسه دادگاه در مورد شرح فعالیت ها و ارتباطات بین افراد و استانداری و بیمه اینگونه می گوید: متهمان به صورت کاملاً حرفه‌ای عمل کرده و در دفتر یکی از متهمان زن با تعدادی از افسران برای صدور کروکی‌های جعلی همکاری کرده و به این ترتیب اختلاس در شعبه فاطمی را رقم زدند. آنها سپس دو متهم دیگر را به کرج فرستادند که از سال 84 اختلاس از شعبه بیمه کرج آغاز شد. آقای خاص یا همان جابر ابدالی، سپس حوزه فعالیت خود را در استانداری آغاز کرده و بعد از ارتباط با معاون استانداری اقدامات جدیدی را در دستور کار قرار داد

پای رحیمی چطور به پرونده باز می شود؟

پای رحیمی وقتی به موضوع باز می شود که قاضی مدیرخراسانی از متهمی خواست درباره ادعاهای متهم ردیف پنجم (آقای خاص یا جابر ابدالی) توضیح دهد که او گفت: اواخر سال 86 او(آقای خاص) به دفترم آمد و گفت:رحیمی نیاز به پول دارد من هم 300 میلیون تومان به او دادم . وقتی رحیمی در جریان قرار گرفت گفت این پول کم است. 500 میلیون تومان دیگر خواست. در مجموع 800 میلیون تومان تراول از گاوصندوقم به (آقای خاص) دادم تا به رحیمی‌ تحویل دهد.

اما متهم ردیف پنجم پرونده معروف به آقای خاص در واکنش به اظهارات متهم درباره کمک 800 میلیون تومانی اش اینگونه پاسخ میگوید: اظهاراتش دروغ است. من با وی در رستوران شاندیز قرار گذاشتم و ملاقات ما در دفترش نبود. او یک پاکت کارت ویزیت به من داد که من به وی گفتم این کارها خارجی است و من دهاتی از آن سر در نمی آورم. از او خیلی می ترسیدم. او قدرتمند بود و توانسته بود با قدرتش بسیاری از زمینهای دولتی را تصاحب کند همچنین 50 میلیارد تومان از بانک گرفته بود.موضوع کمکش به آقای رحیمی صحت ندارد، من دسته چک خود را به او داده بودم تا به برخی افراد در انتخابات دور قبلی مجلس کمک کند به افرادی که در خط ولایت بودند و نیاز به کمک مالی داشتند. وقتی خودم به آقای رحیمی پول دادم نیازی نبود از متهم پول بگیرم؛ ادعاهای او دروغ است.

وی نهایتا اعلام می کند:اگر یکی از متهم ها در این پرونده لگد پراکنی نمی کرد تا 500 سال دیگر نیز ماجرای اختلاس فاش نمی شد.

البته روزنامه ایران در تاریخ 23 خرداد 91 طی یک گزارشی ضمن حمایت از عملکرد رحیمی و دفاع از وی در مقابل اتهامات تاکید کرد: اینگونه کمک‌ها به ستادهای انتخاباتی، امری کاملا مرسوم و رایج است و نمی توان رئیس وقت دیوان محاسبات یا مورد مؤاخذه قرار داد، چراکه تفحص در اینکه منشأ پول کمک اشخاص به ستادهای انتخاباتی از کجا آمده ممکن نبوده و چندان معقول نیست..

 

فساد سیاسی در دل یک فساد اقتصادی

به هرترتیب چه محمدرضا رحیمی به شیوه معروف دولت قبل ادعا کند که همه مسائل مربوط به وی و رسیدگی های قضایی از روی اغراض سیاسی بوده و چه این مسائل را بپذیرد، سخنگوی قوه قضاییه طی یک نشست مطبوعاتی این برداشت را رد کرده و اعلام کرد که به دلیل حساس بودن این پرونده تا جایی که می شد رسیدگی با دقت انجام گرفته است.

اما نکته حائز اهمیت این است که محمد رضا رحیمی در نامه خود به احمدی نژاد می نویسد: برای انتخابات مجلس هشتم  کمیته‌ای متشکل از برخی چهره‌های اصولگرا برگزار و بنا شد از کاندیداهای اصولگرا در سطح کشور از طریق کمک‌های غیردولتی پشتیبانی مالی شود. در میان افراد کمک کننده فردی به نام جابر ابدالی که از سوی برخی نمایندگان مجلس و مقامات قضایی و اجرایی به اینجانب معرفی شده بود، برای کمک اعلام آمادگی نمود. بنده نیز به واسطة حساسیت و اطمینان خاطر از سالم بودن کمک‌های نامبرده همچون سایر موارد در خصوص ایشان از طریق حراست دیوان محاسبات از مجاری ذیصلاح، در خصوص وی استعلام کردم که پس از اطمینان و پاسخ مثبت که اسناد آن ضمیمة پرونده است، برای دریافت کمک از وی اعلام آمادگی نمودیم و از وی خواستیم که به کاندیداهایی که ما معرفی می‌کنیم از محل حساب شخصی و با چک بانکی خودش کمک نماید. در نهایت نامبرده مجموعاً یک میلیارد و دویست میلیون تومان را به این امر اختصاص داد و البته کلیة اسناد و کپی چک‌های صادره که به قریب 170نفر از کاندیداهای مجلس هشتم پرداخت شده است در پرونده ثبت و ضبط است و همه آن به مصرف انتخابات رسید. بنابراین کل این مبلغ یک میلیارد و دویست میلیون تومان بوده و عینا به حساب نامزدها پرداخت گردیده است.

محمدرضا رحیمی نهایتا از احمدی نژاد می پرسد: آیا شما اطلاع نداشتید که کل ماجرا همین است؟

 

و اما کمیته مورد ادعای رحیمی چه بود؟

 

پس از تشکیل رایحه خوش خدمت و اعلام نتایج انتخابات سومین دوره شوراهای شهر و روستا  که معلوم شد طرفداران احمدی نژاد  به خودی خود پایگاهی ندارند و شکست سختی در انتخابات شوراها خوردند . کشتیبان را سیاستی دیگر آمدو در آستانه انتخابات مجلس هشتم بنا به دعوت محمود احمدی‌نژاد، نشستی با حضور برخی از سران اصول‌گرایان در ساختمان نهاد ریاست جمهوری تشکیل شد. این نشست که با حضور آقایان محمود احمدی نژاد، غلامعلی حداد عادل،  احمد توکلی، علی اکبر ولایتی، حسین فدایی، علیرضا زاکانی، محمدرضا باهنر، صادق محصولی، حیدر مصلحی، علی کردان، مهدی چمران، محمدرضا رحیمی، محسن کوهکن ومرحوم حبیب‌الله عسگراولادی برگزار شد .  شورایی را تشکیل دادند که جبهه متحد اصولگرایان نام گرفت

جبهه متحد اصولگرایان، متشکل از سه ضلع جبهه پیروان خط امام و رهبری، جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی و ائتلاف رایحه خوش خدمت (جریان احمدی نژاد)بود .شورای مرکزی جبهه متحد اصولگرایان، شامل ۱۱ نفر بود که سید شهاب الدین صدر و اسدالله بادامچیان به نمایندگی «جبهه پیروان خط امام و رهبری»  «محمدصادق محصولی» و«حیدر مصلحی» نیز به نمایندگی از «جریان احمدی نژاد» و«حسین فدایی» و «علیرضا زاکانی» به نمایندگی از «اصولگرایان تحول خواه» و «جمعیت ایثارگران» درشورای مرکزی جبهه متحد اصولگرایان حضورداشتند.

 در این  ارتباط صادق زیباکلام ، تحلیلگر سیاسی و استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در زمینه واکنش دفتر احمدی نژاد به حکم رحیمی و نامه وی به رئیس جمهور سابق اظهار داشت: صرف نظر از اینکه، رحیمی در دوره اصلاح طلبان یا اصولگرایان چه فعالیتی داشته است، از نظر حقوقی جرم زمانی اتفاق افتاده که او در حال همکاری با آقای احمدی نژاد بوده است.
زیباکلام تصریح کرد: به گفته ی آقای رحیمی، به 170 نماینده مجلس پول پرداخت شده است که برای حمایت از کابینه و شخص آقای احمدی نژاد بوده است، در واقع رحیمی، به زبان بی زبانی می گوید، پول هایی که برداشت کرده ام، برای خودم برنداشته و زمین و ویلا برای خود نخریدم، بلکه آن ها را برای آقای احمدی نژاد خرج کردم.

این تحلیلگر مسائل سایسی خاطرنشان کرد: همه ی سخنان آقای رحیمی، این است که من اگر خلافی کردم، این خلاف برای آقای احمدی نژاد بوده، اگر گناهی کردم، در جهت مصالح و منافع آقای احمدی نژاد بوده و اکنون ایشان او را نمی شناسد.

نکاتی که باید به آن دقت کرد

این نوشته قصد آن را ندارد تا به بررسی ریز به ریز آنچه در دادگاه بیمه ایران گذشت بپردازد یا از دعوای سیاسی بین معاون اول دولت سابق با رئیس جمهور متبوعش سخن براند، هدف این نوشته روشن کردن چند نکته بسیار مهم در این پرونده است که با زندگی مردم ایران سرو کار دارد:

1-      محمدرضا رحیمی در نامه خود تاکید می کند که  مبلغ گرفته شده از جابر ابدالی پس از استعلام از سوابق وی اخذ شده است. یعنی آقای رحیمی اینقدر ساده است که خیال می کند فردی بی نام ونشان همینطوری این همه پول بی زبان را خرج انتخابات می کند!؟

2-      به گفته رحیمی مبلغ گرفته شده از ابدالی برای انتخابات مجلس هشتم بین 170 نفر از کاندیداها توزیع شده است، یعنی تلاش شد تا 170 نفر با این مبلغ وارد مجلس شورای اسلامی شوند که 290 نماینده دارد. یعنی تلاش برای اخذ بیش از نصف کرسی های مجلس با کمک مالی یک جریان.

3-      آیا صحیح است که رئیس دیوان محاسبات یک کشور در آستانه انتخابات پارلمانی خود مستقیما وارد فاز حمایت از یک جبهه شود و بعد ها ادعا کند که این کارها خارج از نقش وی در دیوان بوده؟ آیا نباید بی طرفی را پیشه کند؟ مگر شخصی که وارد اتاق ریاست دیوان محاسبات می شود می تواند ادعا کند که شخصیتش از آنچه در کارهای انتخاباتی انجام می دهد جداست؟

4-      رسانه دولت نهم و دهم درحالی از رحیمی دفاع می کرد که اذعان می دارد تفحص در اینکه منشأ پول کمک اشخاص به ستادهای انتخاباتی از کجا آمده ممکن نبوده و چندان معقول نیست، به راستی آیا این کار معقول نیست؟ آیا معقول است که یک کاندیدا برای تبلیغات و ورود به مجلس از شخصی مبلغ کلانی دریافت کند  و حتی کنجکاو نباشد بداند که  وی کیست و آن مبلغ را از کجا آورده است؟

 

5-      این موضوع را نباید تنها به جریان اصولگرایی یا طیف احمدی نژادی خلاصه کنیم. این اقدام برای همه جریان های سیاسی کشور و حتی در همه جای دنیا مذموم است که عده ای بخواهند با کمک های مالی غیرشفاف و صرفا با معرفی این و آن دست به حمایت از کاندیدهای انتخاباتی بزنند. اگر قرار است کمک مالی انجام شود اولا نباید به واسطه شخصی که در زمان انتخابات یکی از ارکان مالی کشور مانند دیوان محاسبات است جابه جا شود، دوما باید شفاف و کاملا موجه باشد. قبل از برگزاری انتخابات مجلس هشتم، جلسه ای با حضور رئیس دولت نهم و برخی چهره های اصولگرا برگزار شد و این معنی اش این است که دولت تمایل داشته تا طیف مورد حمایت وی وارد مجلس شوند. این موضوع در همه جای دنیا روی می دهد، اما آیا نباید منابع مالی حمایتی مشخص شود؟

6-      آیا نمایندگانی که با این کمک ها وارد یک پارلمان شوند، خود را بیش از آنکه وکیل مردم دانسته و زیر دین آن ها بدانند، وکیل یک جریان و یک منبع مالی و زیردین وی نمی دانند؟

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-١١-١٣٩٣, ٢١:١١

   

پر مبحث ترین ها