سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

افشای جزئیات تازه ارتباط اردوغان با ضراب و پرونده فساد مالی

این موضوع که روابط او با ضراب و چندین وزیر دیگرش به وجهه دولت آسیب زده همگی نشان می دهند که اردوغان مستقیم و غیرمستقیم از جریان آگاه بوده و در این ماجرا نقش داشته است."

در مجموعه گزارش‌های منتشرشده توسط "جان دوندار" خبرنگار روزنامه "جمهوریت" ترکیه، او در مصاحبه با "جلال کارا" دادستان عمومی پرونده فساد مالی "رضا ضراب" و وزرای دولت "اردوغان" او از پشت‌پرده‌های این ماجرا گفته است. در جدیدترین بخش منتشر شده "کارا" تاکید کرده که هفت تماس تلفنی میان مظنونین به دریافت رشوه از "ضراب" نشان می‌دهند که "اردوغان" از موضوع به طور مستقیم و غیر مستقیم آگاهی داشته است. 

 

به گزارش خرداد، او در این باره افزوده است:"در یکی از تماس های صوتی ضبط شده، ضراب و "ظفر چاغلایان" وزیر اقتصاد پیشین دولت اردوغان در حال صحبت کردن درباره انجام کاری برای مافوق (اردوغان) بوده‌اند. با این حال، ظفر چاغلایان در این تماس گفته بهتر است "ضراب" کارهایی را برای حلقه درونی افراد مرتبط با پرونده انجام دهد. پس از آن بوده که "ضراب" مبلغ 500 هزار دلار را به بنیاد جوانان و آموزش ترکیه می دهد که "بلال اردوغان" فرزند نخست وزیر پیشن ترکیه نیز یکی از اعضای آن بوده است. او اشاره می کند که قید عنوان "مافوق" در مکالمات اشاره به اردوغان داشته است." 

 

روزنامه "جمهوریت" در بخش دیگری از این مصاحبه می‌نویسد: "در تماس تلفنی دیگری که در سال 2013 میان "ضراب" و "سلیمان اصلان" رییس پیشین "هالک بانک" صورت گرفته بود اصلان درباره دشواری‌های انتقال پول از طرق هالک بانک به دلیل مشکلات حقوقی و قانونی گفته بود. ضراب در این مکالمه تاکید کرده بود که قصد دارد 4 میلیارد دلاری را به ایران بفرستد و از رییس بانک انتظار دارد که کارهای لازم برای تسهیل امور را انجام دهد. همچنین در مکالمه تلفنی دیگری که ضراب با "اگمن باغیش" وزیر پیشیم امور اتحادیه اروپا در کابینه اردوغان در سال 2013 انجام داده مشخص شده که اردوغان از این موضوع آگاه بوده که پدر ضراب و چندین نفر از دیگر خویشاوندان او تابعیت ترکیه را در طول مدت زمان کوتاهی دریافت کرده بودند و پرونده آنان خارج از رویه معمول اداری مورد بررسی قرار گرفته است. این در حالیست که تابعیت ترکیه تنها می تواند به افرادی اعطا شود که دستکم پنج سال مقیم آن کشور بوده باشند." 

 

"جمهوریت" ترکیه در پایان اشاره می کند که شواهدی چون تعریف و تمجید اردوغان از ضراب و "بشردوست"‌خواندن او و همچنین نامه گلایه‌آمیز سازمان امنیت ملی ترکیه به شخص اردوغان و بیان این موضوع که روابط او با ضراب و چندین وزیر دیگرش به وجهه دولت آسیب زده همگی نشان می دهند که اردوغان مستقیم و غیرمستقیم از جریان آگاه بوده و در این ماجرا نقش داشته است." 

 

"جلال کارا" در بخش پایانی این مصاحبه اظهار داشته اگر اردوغان و یارانش واقعا افرادی سالم هستند و در پرونده فساد مالی نقش نداشته اند چرا اجازه نمی‌دهند خلاصه‌ای از گزارش 504 صفحه‌ای تهیه شده توسط پلیس استانبول و هم چنین گزارش 309 صفحه ای درباره عملکرد چهار وزیر پیشین دولت منتشر شوند؟ 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-١١-١٣٩٣, ٠٧:٣٩

   

پر مبحث ترین ها