سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بازداشتهای گسترده در عربستان/شاهزادگان در حبس خانگی

عربستان سعودی در جنگ با یمن با مشکلات عدیده‌ای روبرو شده است. شکست در سیاست خارجی این کشور عاقبت دامن گیر شد آل سعود شد و اینک برخی از شاهزادگان عربستان با انتقاد از این شکست‌ها در بازداشت به سر می برند.

 

پایگاه المنار به نقل ازمنابع ویژه از بازداشت های گسترده در شهرهای ریاض و طائف عربستان که شامل دهها تبعه خارجی از جمله پزشکان و مهندسان است خبرداد و بیان کرد: محمد بن نایف که سمت جانشین ولیعهد عربستان را بر عهده دارد دستوراتی درباره حبس خانگی هفت نفر از شاهزادگان سعودی در ریاض به سبب انتقاد آنها از سیاست خارجی عربستان را داده است.

به گفته این منابع جنگ هایی که رژیم سعودی دریمن، سوریه و عراق به راه انداخته است تلاشی از سوی رهبران جدید در این رژیم برای نشان دادن خود و تقویت جایگاه در داخل آل سعود و در راستای جنگ قدرت میان شاهزادگان و نشانه ضعفی است که ملک سلمان از آن رنج می برد است.

عربستان سعودی در جنگ یمن با مشکلات بسیاری روبرو است. آل سعود هنوز نتوانسته ائتلاف ضد یمن را به درستی مدیریت کند. انصارالله در یمن نیز با توجه به اینکه اوضاع داخلی این کشور چندان روبه راه نیست، هنوز وارد جنگ با عربستان نشده است.

هواپیماهای عربستانی نیز که به شیوه صهیونیست‌ها نقاط استراتژیک یمن را بمباران می‌کنند. اما این شیوه نمی تواند چندان مطلوب عربستان باشد و آل سعود با این ترفند طرفی نمی بندد.

اینک عربستان باید نگران مسائل داخلی خود نیز باشد. عربستان اگر نتواند در جنگ با یمن آنچنان که باید موفق باشد این مشکلات داخلی نیز بیشتر خواهد شد.

جالب اینجاست که عربستان در جمع کرد نیروی نظامی زمینی با کشورهایی که با آنها ائتلاف کرده نیز مشکل دارد. مصر اوضاع داخلی خوبی ندارد و با داعش نیز دست به گریبان است و از این رو امکان حضور نظامی در یمن را ندارد.

پاکستان نیز در این میان ملاحظاتی دارد و نمی خواهد خود را فدای عربستان کند. درواقع عربستان نیز می خواهد کشورهای دیگر به جای او در یمن بجنگند و از این رو کشورهای دیگر نیز چنین مخاطره‌ای با توجه به مصالح منطقه‌ای را به جان نمی خرند؛ چراکه ممکن است دچار مشکلات افزون تری شوند.

خبری امروز در رسانه‌ها پیچید که نشان از نقطه ضعف عمیق عربستان در یمن دارد. یعنی دست و پا کردن یک نیروی نظامی برای مقابله با حوثی ها. یک کارشناس مسائل سیاسی سعودی درشبکه تلویزیونی رسمی این کشور گفت: ریاض قادر است یک میلیون عامل انتحاری را تجهیز و به یمن اعزام کند.

به گفته وی، عربستان قادر است بدون مراجعه به کشورهای بزرگ و یا سازمان ملل اعلام جنگ کرده و یک میلیون عامل انتحاری را مجهز کند.

وی همچنین با بیان اینکه «بسیاری مایلند وارد بهشت شوند» مدعی شد خود او نیز قادر است در ربع ساعت یک میلیون انتحاری را تجهیز کند».

این به این معناست که کشورهای مثل مصر و پاکستان در جنگ یمن مشارکت خاصی نخواهند داشت و از این رو عربستانی‌ها به شیوه قدیمی یعنی تروریست پروری متوسل شده اند و حتی به طور علنی از آن دم می زنند و حتی به تروریست پروری اعتراف می کنند. موضوعی که با توجه به حضور نظامی حوثی ها در یمن چندان راه گشا نخواهد بود.

به هر جهت عربستان در جنگ با یمن وارد یک بحران بین المللی شده است که بیش از پیش سیاست خارجی شکست خورده این کشور را به سمت انحطاط می کشاند.

 

منبع: فردا

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠١-١٣٩۴, ٢٣:۵١

   

پر مبحث ترین ها