سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اردوغان: ایران، ترکیه و عربستان می توانند در باره بحران یمن گفت و گو کنند

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در بازگشت از سفر به تهران گفت: ایران، ترکیه و عربستان می توانند در باره بحران یمن گفت و گو کنند و در این راستا وزرای خارجه سه کشور باید وارد میدان شوند.


 
اردوغان این مطلب را در راه بازگشت به آنکارا در داخل هواپیما در گفت و گو با شماری از روزنامه نگاران همراه خود بیان کرده است.

گفت و گوی اردوغان با این روزنامه نگاران بازتاب گسترده ای در شماره های روز پنجشنبه روزنامه های ترکیه داشت.

روزنامه خبرترک با تاکید بر اینکه سفر رسمی روز سه شنبه اردوغان به تهران مصادف با تحولات بسیار مهمی از دید ترکیه شد، نوشته است: از یک طرف عملیات 10 کشور عربی به سرکردگی عربستان علیه یمن، موضوع حمایت های ایران از حوثی ها و از طرفی توافق ایران با گروه کشورهای 1+5 و همچنین مناسبات دوجانبه و انتظارات ترکیه از تعدیل نرخ گاز ایران، سفر اردوغان به تهران را بسیار با اهمیت کرد.

این روزنامه با تصریح اینکه نباید فراموش کرد که ایران در کانون تحولات مهم قرار دارد و کشور دشواری است، به نقل از اردوغان نوشته است: من ایران را این دفعه خیلی بیشتر از گذشته حساس در مسائل زیست محیطی دیدم. با آقای روحانی دومین نشست شورای عالی همکاریهای راهبردی را برگزار کردیم. در باره مسائل سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی گفت و گو کردیم. به مسائل مهم منطقه ای عراق، سوریه، فلسطین، مصر، یمن و لیبی پرداختیم.

وی افزود: هشت سند همکاری بین دوکشور امضا شد. با آیت الله خامنه ای دیدار و خلاصه ای از نتایج گفت و گوهای خودرا ارزیابی کردم. تحریم ها علیه ایران موجب شده که حجم مبادلات دو کشور در حدود 14 میلیارد دلار بسته شود. در خصوص اینکه گرانترین گاز را از ایران خریداری می کنیم گفت و گوهایی داشتیم.

به گفته اردوغان، ترکیه 95 درصد گاز صادراتی ایران را خریداری می کند. یعنی ترکیه تنها بازار گاز ایران است. افزون بر این از ایران برق هم خریداری می کنیم. ترکیه چهار میلیارد دلار به ایران صادرات و 10 میلیارد دلار واردات دارد که دیگر باید به نوعی برای ایجاد توازن در مبادلات تجاری بیاندیشیم.

رییس جمهوری ترکیه اظهار داشت: در تجارت می توانیم از پول ملی به جای دلار استفاده کنیم. در این راستا مدیر عامل بانک ملی ترکیه و رئیس بانک مرکزی ایران گفت و گو کردند.

اردوغان در پاسخ به اینکه رهیافت ایران در قبال یمن را چگونه می بینید و آیا ترکیه در بین طرفها نقش میانجی را ایفا می کند؟ گفت: در حال حاضر کشورهایی که می توانند در منطقه نقش فعالی ایفا کنند، روشن است. ترکیه، عربستان سعودی و ایران. ما می خواهیم در این زمینه اقداماتی داشته باشیم. ولی پیش از هر چیز باید با گردهم آوری نمایندگان گروههایی که دارای قابلیت نمایندگی مردم یمن را دارند، دور هم بنشانیم.

روزنامه نگاران از رییس جمهوری ترکیه پرسیده اند، ایران در خصوص یمن یک گام به جلو گذاشت و خواهان توقف درگیریها شد و روحانی از حمایت های ترکیه از حل مساله هسته ای ایران تشکر کرد، ارزیابی شما چیست؟

به نوشته خبر ترک اردوغان گفته است: مساله هسته ای ایران چیز تازه ای نیست و پیشتر یک پیشنهاد 10 ماده ای به ما داده شده بود و براساس این پیشنهاد با همکاری برزیل فعالیتی را شروع کردیم و در چارچوب این پیشنهادات موافقتنامه تهران را آماده کردیم ولی غرب رویکردی کاملا در تضاد با این توافق در پیش گرفت و شورای امنیت سازمان ملل به این توافق ضربه زد. اکنون با این توافق به استثنای بخشی که زیر آن امضا شده بود، همه موضوعات تکرار مورد بحث قرار گرفت.

وی ادامه داد: ترکیه فرایند مذاکرات را همواره مورد حمایت قرار داد. چراکه دغدغه ترکیه این است که مساله از طریق دیپلماتیک حل و فصل شده و از دستور کار جامعه جهانی خارج شود. باراک اوباما تاریخ 30 ژوئن را برای نهایی شدن مساله اشاره کرده است و ما مساله را تعقیب خواهیم کرد.

از اردوغان پرسیده شد: در گذشته ترکیه را به ایران گرایی متهم می کردند و اکنون می گویند ترکیه با ایجاد تنش با ایران در صدد سوق دادن منطقه به سوی جنگ سرد است، نظر شما چیست؟

رییس جمهوری ترکیه گفت:همه شاهد بودید و دیدید که مذاکرات در جوی صمیمی برگزار شد و پشت سرهم دیدارهای فشرده داشتیم. وقتی آقای روحانی از کمکهای ترکیه برای حل مساله هسته ای ایران تشکر کرد، جمله مهمی بکار برد. اگر بیانیه تهران اجرا می شد، پنج سال را از دست نمی دادیم.

اردوغان در خصوص اینکه گفته می شود بعداز سفر اخیر شما به عربستان، در رویکرد ترکیه نسبت به یمن و مصر تغییری دیده می شود، گفت: من به مردم سالاری اعتقاد دارم و با کودتاگران نیستم. محمد مرسی با 52 درصد رای مردم به ریاست جمهوری مصر رسیده بود. باید او را آزاد کنند. دوم اینکه اعدام ها باید متوقف شود.

اردوغان تصریح کرد: به سه هزار نفر در مصر حکم اعدام داده شده است.18 هزار نفر محکوم سیاسی در مصر است.باید این افراد دوباره محاکمه شوند تا راه آزادی آنها هموار شود.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠١-١٣٩۴, ١۴:٠٠

   

پر مبحث ترین ها