سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ریابکوف: فکت شیت آمریکا ناقص است

معاون وزیر خارجه روسیه گفت: فکت شیت آمریکا چون دارای موضوعاتی است که تا کنون توافقی برای آنها حاصل نشده است، دارای نقص است.

 

پایگاه خبرگزاری روسی تاس نوشت: ریابکوف اعلام کرد: فکت شیت آمریکا چون دارای موضوعاتی است که تا کنون توافقی برای آنها حاصل نشده است، دارای نقص به نظر می رسد.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امورخارجه روسیه امروز دوشنبه به خبرنگاران گفت: «موضوعات مورد اشاره آمریکایی ها بر اساس درک آنها از توافق لوزان بوده و تحریفی در آن ایجاد نشده است؛ اما مسائلی که قرار است در جرایان مذاکرات درباره آنها توافق حاصل شود را دربرنمی گیرد، مانند زمان بندی، ملاک ها و عوامل لغو تحریمها. »

او در ادامه افزود: «فرایند کاملاً جدی برای رسیدن به راه حل های مورد قبول طرفین پیش رو داریم که نه تنها دارای ابعاد فنی بلکه برخوردار از ماهیت سیاسی هستند.

معاون وزیر امورخارجه روسیه با اشاره به اظهارنظرهای تهران و واشنگتن پس از اعلام تفاهم نامه هسته ای لوزان خاطر نشان کرد: «مواضع اعلامی ایران و آمریکا تناقضی با یکدیگر ندارد. آنچه لازم است رسیدن به یک توافق در موضواعات اختلافی است.»

همچنین این دیپلمات بلندپایه روسی بیانیه واشنگتن درخصوص اینکه تحریم های ضد ایرانی تنها پس از تأیید آژانس بین المللی انرژی اتمی لغو خوهد شد را تأیید نکرد و در این باره گفت: «نمی توانم تأیید کنم که این موضوع جزء تفاهم های انجام شده درحضور ایران بوده است.»

لازم به ذکر است، پس از اعلام تفاهم هسته ای لوزان سوییس میان ایران و ۱+۵، تدوین پیش نویس برنامه جامع اقدام مشترک از دوم اردیبهشت ماه سال جاری آغاز و قرار است تا بازه زمانی ۱۰ تیر ادامه یابد. با نهایی شدن متن، برنامه جامع اقدام مشترک در قالب قطعنامه ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد مورد تأیید قرار خواهد گرفت. جهت لازم الاجرا شدن برنامه جامع اقدام مشترک برای تمامی کشورهای عضو سازمان ملل متحد، این قطعنامه همچون قطعنامه هایی که علیه ایران تصویب شده بودند تحت ماده ۴۱ فصل هفتم منشور ملل متحد تصویب خواهد شد تا بتواند قطعنامه های قبلی را لغو کند.

طرف های برنامه جامع اقدام مشترک پس از تصویب قطعنامه شورای امنیت، به یک دوره زمانی آماده سازی برای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک نیاز خواهند داشت. پس از طی مرحله آماده سازی و همزمان با شروع به اجرای اقدامات هسته ای از سوی ایران در یک روز تعیین شده لغو تمامی تحریم ها به طور خودکار به اجراء در خواهد آمد.

در چارچوب راه حل های به دست آمده؛ برای بازگشت پذیری متقابل تعهدات مندرج در برنامه جامع اقدام مشترک در صورت نقض تعهدات از سوی هر یک از طرف ها سازو کار لازم پیش بینی شده است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣١-٠١-١٣٩۴, ٢٣:٠١

   

پر مبحث ترین ها