سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نظام عربستان حق ندارد دم از مشروعیت بزند

وزیر اطلاع رسانی سوریه در واکنش به اظهارات اخیر وزیر خارجه عربستان گفت: نظام عربستان که مشروعیت مردمی و قانونی ندارد حق ندارد دم از مشروعیت و چگونگی به دست آوردن یا از دست دادن آن بزند.

 

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری سوریه الان، عمران الزعبی، وزیر اطلاع رسانی سوریه در واکنش به اظهارات عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان گفت: عربستانی که مشروعیت مردمی و قانونی ندارد حق ندارد از مشروعیت و چگونگی به دست آوردن یا از دست دادن آن سخن بگوید. در واقع کسی که جنگی را علیه یک کشور عربی به راه می‌اندازد و زنان و کودکان را می‌کشد و تاسیسات و نهادها را منهدم می‌کند هیچ گونه مشروعیت سیاسی یا مذهبی یا حتی اخلاقی هم ندارد.

وی افزود: کسی که بررسی پرونده روابط با نهادهای اسرائیلی را در واشنگتن به نیابت از نظام خود برعهده می‌گرفت و پس از آن سمت وزارت خارجه را برعهده گرفت، نماینده آرای مردم و اراده سیاسی سرکوب شده آن‌ها نیست.

وی گفت: نظامی که الجبیر نماینده آن باشد نیاز دارد جنایت‌های خود در سوریه، عراق، یمن و لیبی را بپوشاند نه اینکه برای ریختن خون مسلمانان و اعراب به میدان بیاید و خود را ظاهر کند.

الزعبی خاطرنشان کرد: جهان عرب شاهد طوفان‌ها و تنش‌هایی است که در آن صدای جاهلانی بالا می‌رود که دم از شرافت ملتی می‌زنند که خون آن‌ها ریخته شده است. الجبیر مدعی است که موضع نظام وی موضع تمامی جهان عرب است؛ این بهتان زدن به جهان عرب و رهبران آن‌هاست؛ مگر اینکه منظورش از همه ما نظام خود عربستان و اسرائیل باشد، در این صورت سخنانش درست بود.

عادل الجبیر روز یکشنبه در کنفرانس مطبوعاتی با سامح شکری، وزیر خارجه مصر گفت: ما و مصر معتقدیم که بشار اسد باید از قدرت کنار رود و تلاش می‌کنیم تا شرایط را برای پس از اسد هموار کنیم.

الجبیر درباره یمن نیز مدعی شده بود که ریاض با "تروریسم" می‌جنگد و تا بازگرداندن "مشروعیت" به این کشور به اقدامات خود ادامه می‌دهد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠٣-١٣٩۴, ١١:٠٣

   

پر مبحث ترین ها