سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سریال بلوا در مراسم های ملی وآیینی

منافع ملی همیشه منافع ملی است و نباید بسته به تغییر دولت ها و خصومت با این دولت یا آن دولت برجسته یا کمرنگ شود.

 

 

14 خرداد امسال نیز قصه ای تکراری با نمایی زشت تر از گذشته تکرار شد. قصه ای که همه دم از بد بودن و ضربه زدن به چهره نظام توسط آن می زنند، همه تقبیحش می کنند و آن را عامل شاد شدن دشمنان می خوانند اما تجربه نشان داده نه برخوردی با عواملش می شود و نه با صحنه گردان ها. همزمان با اینکه مذاکرات هسته ای در حال پیش رفتن و رسیدن به نقاط حساس است، و همزمان با اینکه موجی از تخریب علیه مذاکره کنندگان به راه افتاد و رئیس جمهور را وادار به حمایت قاطع از وزیر امورخارجه و مسئول تیم ایرانی کرد، « دلواپسان خنده های مردم و رفع تحریم ها» فعال شدند و بدون هیچ مزاحمت یا تذکری هرآنچه بخواهند انجام می دهند. از تخریب ها و تهمت های ناروا گرفته تا استفاده از تریبون های رسمی و برگزاری تجمع های بدون مجوز و وحدت شکن و بلوا آفرینی در روز رحلت و گرامیداشت بنیان گذار انقلاب اسلامی. 14 خرداد امسال درحالی طی شد که تیتر بسیاری از رسانه ها پس از آن حول بلوا آفرینی اقلیتی که صدایشان بلند است و کسی هم درصدد کاهش آن بر نمی آید بود. این حرکت خاطره تلخ آنچه در روز 22 بهمن و در حرم حضرت معصومه (س) روی داد را برای مردم زنده کرد.  خاطره رفتار ناهنجار در حرم امام رضا (ع) در شب احیا و هنگام سخنرانی حجت الاسلام ناطق نوری، خاطره رفتار زشت در سخنرانی آیت الله هاشمی رفسنجانی در 15 خرداد سال 85 و برخوردهای نادرست اینچنین با برخی بزرگان دیگر و آنچه در 14 خردادی دیگر در سال 91 در حرم حضرت امام خمینی (ره) روی داد. نکته جالب توجه اما این است که بلافاصله پس از روی دادن چنین وقایعی همه چهره های سیاسی شروع به محکوم کردن می کنند. برای نمونه رئیس سازمان بسیج مستضعفین پیرامون آنچه روز پنج شنبه روی داد اظهار داشت: شعار این روزها فقط و فقط باید شعارهای وحدت بخش باشد و از هرگونه شعارهای تفرقه انگیزانه باید جدا پرهیز شود.. مراسم بزرگداشت امام (ره) باید مظهر وحدت و یکپارچگی باشد و جای اعلام مواضع جناحی و حزبی نیست.

سوال اصلی این است که چراافرادی مثل رئیس سازمان بسیج مستضعفین باوجود  محکوم کردن این مسائل، تلاشی برای برخورد با خاطیان و وحدت شکنان برای از بین رفتن اینگونه اقدامات در کشور  نمی کنند. به ویژه با توجه باینکه اخلالگران سعی میکنند  به گونه ای رفتار کنند که افکار عمومی آنها را بچه های ارزشی وبسیجی بدانند تا از حاشیه امنیتی برخورد مردم برخوردار باشند .وظیفه متولیان دو چندان می شود ؟ آیا اگر محکوم کردن ها محدود به سخنرانی ها و گفتار نبود و عملا نیز اجرا می شد، بازهم شاهد تبدیل یک رفتار نادرست به رویه ای عادی آن هم در جلو چشم ده ها رسانه و نماینده و سفیر از سایر کشورها بودیم؟

نکته دیگر این است که مجلس شورای اسلامی آیا وارد این موضوع خواهد شد یا خیر؟ در ماجرای آنچه در حرم حضرت معصومه (س) و هنگام سخنرانی رئیس مجلس شورای اسلامی گذشت، مجلس وارد شد و کمیته ویژه تشکیل داد و به هرحال رسیدگی کرد. آیا شاهد اعتراض رسمی و عملی نمایندگان مردم به وحدت شکنان خواهیم بود؟ آیا در کنار امضای طرح سه فوریت توقف مذاکرات هسته ای که با نامی دیگر و به گفته برخی از نمایندگان با جعل برخی امضا جمع آوری شد، شاهد امضای بیانیه، نامه یا طرحی یک فوریتی درخصوص برخورد قاطع و قانونی با برهم زنندگان مراسم های مهم و ملی هم خواهیم بود؟ اگر رئیس مجلس شورای اسلامی سخنران مراسم 14 خرداد 94 بودند و باز آن بلواافکنی در هنگام سخنرانی ایشان انجام می گرفت، کمیته ویژه تشکیل نمی شد؟ چگونه است که درحال حاضر خبری از این کمیته ها و رسیدگی های قانونی نیست؟

در اینکه انتقاد و بیان نظر حق اولیه تک تک شهروندان است شکی نیست و نیروهای امنیتی و مسئولان نیز براساس اصول قانون اساسی خود باید تامین کننده امنیت این تجمع ها باشند، اما آیا همیشه باید صدای اعتراض، انتقاد و اظهار نظر یک گروه بلند باشد؟ آیا همواره مخالفان مذاکرات باید حق حرف زدن و حتی برهم زدن داشته باشند و موافقان تنها نظاره گر باشند؟ چگونه است که موافقان مذاکرات هسته ای تنها می توانند از طریق شبکه های اجتماعی قرار و مدار تجمع گذاشته و آخرش نیز با بیان اینکه مجوز صادر نشده درمقابل قانون سرتعظیم فرود بیاورند و درمقابل مخالفان مذاکرات با تبلیغات فراگیر در سطح شهرها و استفاده از تریبون های مختلف با وجود عدم صدور مجوز بازهم تجمع کرده و برخی مواقع بلوا افکنی کنند و این روند نه تنها متوقف نمی شود که ادامه هم می یابد؟

همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها فرمودند انتقاد باید سازنده و از سر دلسوزی باشد و ربطی به تغییر دولت ها نداشته باشد. با مراجعه به سخنان ایشان می توان نتیجه  گرفت که منافع ملی همیشه منافع ملی است و نباید بسته به تغییر دولت ها و خصومت با این دولت یا آن دولت برجسته یا کمرنگ شود. لذا از مسئولان و به خصوص قوه مقننه توقع می رود همانطور که تیم هسته ای را جهت حفظ منافع ملی زیرذره بین دارند و حقیقتا نیز کار درستی است، برهم زنندگان وحدت و سواستفاده کنندگان ازمنافع ملی را نیز زیرذره بین بگیرند.

 

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠٣-١٣٩۴, ٢٠:۵١

   

پر مبحث ترین ها