سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نگاه به مذاکرات هسته ای در حال پیشرفت باید مثبت باشد

رییس مجلس شورای اسلامی در باره مذاکرات هسته ای گفت: روند گفت وگوهای هسته ای به رغم کند بودن، رو به جلو و در حال پیشرفت است و در لوزان سوییس توافقی درخصوص یک چارچوب کلی بدست آمده است.

 

 لاریجانی در گفت و گو با پایگاه لبنانی العهد که امروز (دوشنبه) منتشر شد، با بیان اینکه حزب الله لبنان در جنگ با تروریست های تکفیری پیروز می شود، تاکید کرد که تروریست های تکفیری ناامید شده و به زودی از عراق اخراج می شوند.


** دشمن صهیونیستی یک حباب توخالی است

لاریجانی در این گفت وگو با تبریک عید مقاومت وآزادسازی جنوب لبنان و پیروزی بزرگ حزب الله در سال 2000 میلادی به مسلمانان به ویژه لبنانی ها، گفت که این پیروزی مهم بود به ویژه اینکه اسراییل در چند جنگ کشورهای عربی را شکست داده بود.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: بعداز سال ها، مقاومت توانست یک لکه ننگ بر پیشانی صهیونیست ها بچسباند و آنها را از منطقه اخراج کند و این پیروزی ثابت کرد که اگر مسلمانان به خودشان اعتماد کنند و در یک صف واحد در جهاد ضد اسراییل بایستند برای دشمن روشن خواهد که به جز یک حباب توخالی چیزی نیست و مقاومت با روحیه جهادی و پایداری می تواند کرامت وعزت را برای مسلمانان رقم بزند.

وی به شکست های پی در پی کشورهای عربی در جنگ های با رژیم صهیونیستی اشاره و خاطرنشان کرد که « علت این شکست ها فاصله این کشورها از اصل جهاد بوده است».

علی لاریجانی تصریح کرد: حزب الله هوشیار و آگاه است و آموزه ها و اصولش از ابتدا بر اساس جهاد ، مقاومت و پایداری شکل گرفته و بحمد الله توانسته است پیروزی های بزرگی را برای ملت لبنان و همه مسلمانان رقم بزند.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آخرین پیروزی که حزب الله برای همه مسلمانان محقق کرد، آن بازگرداندن کرامتی بود که با نواختن سیلی بر صورت صهیونیست ها بدست آمد و آن پیروزی مقاومت در جنگ 33 روزه تابستان سال 2006 بود.

وی با بیان اینکه « اگر نبود این سیلی بر صورت رژیم صهیونیستی ، این رژیم به تجاوزهای خود در منطقه ادامه می داد»، گفت: این شکست به رژیم صهیونیستی فهماند که قدرت بزرگ در منطقه نیست و باید از ارتکاب ماجراجویی ها دست بردارد.

علی لاریجانی گفت: این دستاوردها به مثابه حمایت از همه مسلمانان بود و آنها امروز باید دست در دست یکدیگر برای رویارویی با جریان تکفیری در جهان امروز که روی سکه دیگر رژیم صهیونیستی است ، متحد شوند.


** حزب الله در جنگ با تکفیری ها پیروز می شود

رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سئوالی در خصوص رویارویی حزب الله با تکفیری ها گفت: حزب الله در دوره اخیر توانسته است با صهیونیست ها خارج از مرزها بجنگد و در این زمینه می توان به نمونه سوریه اشاره کرد.

وی افزود: جریان تکفیری در سوریه از حمایت قوی و بزرگ نیروهای استکباری و صهیونیستی برخوردار است، آیا کسی هست که نداند تروریست ها در سوریه از لحاظ سلاح و امکانات مورد حمایت قدرت های بزرگ و مزدوران آنها هستند؟

لاریجانی تاکید کرد: برخی تحولات در سوریه با حمایت مستقیم صهیونیست ها رخ می دهد و به ویژه درمان تروریست ها که در بیمارستان های صهیونیست ها صورت می گیرد و به آن باید کمک های نظامی ، امنیتی ، اطلاعاتی و آموزشی تکفیری ها را اضافه کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: امروز مسلمانان با یک جریان تروریستی که پرچم لا اله الا الله را حمل می کنند، مواجه هستند و در حقیقت این جریان از پشت به مسلمانان خنجر می زند.

وی با بیان اینکه ما به پیروزی حزب الله امیدوار هستیم، افزود: حزب الله با هوشیاری ، درایت و تدبیر وارد نبرد واقعی علیه تروریست ها شده و به زودی این حقیقت که نبرد سختی علیه صهیونیست و به صورت مستقیم علیه جریان نفاق بوده است ، آشکار می شود.


** جنگ های تعقیب و گریز قدرت عالی سوریه در ایستادگی را ثابت کرد

لاریجانی در پاسخ به سئوالی در خصوص پیشروی داعش در برخی مناطق سوریه در چند وقت گذشته ، اظهارداشت: در جنگ ها به طور دایم تعقیب و گریز و بالا و پایین وجود دارد و گاهی اوقات یک طرف در برخی مناطق پیشروی می کند و ما با این مسئله در جنگ تحمیلی هشت ساله علیه ایران مواجه بودیم، با وجود خسارت در برخی جبهه ها در برخی جبهه های دیگر پیروز بوده و پیشرفت می کردیم.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: در زمینه بحران سوریه اقدام برخی کشورها در حمایت از گروه های تروریستی کاملا روشن است اما اکنون این کشور ها به توافق رسیده اند به ویژه اینکه اطلاعات بدست آمده حاکی از آموزش تروریست ها در برخی از این که کشورها به بهانه معتدل بودن آنها است.

وی اضافه کرد: اما حقیقت چیز دیگری است و بیشتر جنایات و سربریدن ها در سوریه توسط همین تروریست ها که معتدل خوانده می شوند، صورت گرفته است.

لاریجانی خاطرنشان کرد: در زمان کنونی در برخی کشورهای منطقه که آموزش تروریست ها صورت می گیرد برای ورود تاکتیکی آنها به جنگ به ویژه بعداز شکست هایی که اخیرا گروه داعش در عراق وسوریه متحمل شد، تجهیزات لازم در اختیار آنها قرار می گیرد.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد که این کشورها برای حفظ آبرو تلاش می کنند از طریق این معادله به برخی دستاوردهای سیاسی دست یابند.


** نقش ترکیه و قطر در بحران سوریه

وی در باره نقش ترکیه و قطر در بحران سوریه گفت: این نقش فقط به این دو کشور محدود نمی شود، هماهنگی بین کشورها در این خصوص وجود دارد اما باید تاکید کرد که بحران سوریه با این روش ها حل نمی شود.

لاریجانی تاکید کرد: سوریه قدرت بسیار خوبی در ایستادگی دارد و آن را در چهار سال گذشته ثابت کرده است و تحولات اخیر نیز تاکتیکی است که در همه جنگ ها اتفاق می افتد.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه « نباید عوامل پشت پرده را هم فراموش کنیم»، خاطرنشان کرد: جریان های تروریستی تکفیری هر منطقه ای را که توانسته اند اشغال کنند، اشغال کرده اند اما نمی توانند بر مناطقی که دارای نوسان است، سیطره یابند زیرا شهروندان آنها را اخراج می کنند.

وی افزود: بطور مثال ، آنچه در عراق رخداد هم یک جنگ تعقیب و گریز بود و این طبیعت جنگ ها است.

لاریجانی تصریح کرد: آمریکا و کشورهای عضو ائتلاف بین المللی ضد تروریسم نتوانسته اند به کمترین موفقیتی دست یابند و این دلالت دارد بر اینکه این کشور ها ترجیح می دهند جریان تکفیری در منطقه باقی بماند زیرا موجب کاهش قدرت و توان مسلمانان می شود.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه « ائئلاف بین المللی در محاسبات خود می گوید این عامل جدید در منطقه می تواند درگیری های بین مسلمانان را دامن بزند»، گفت: آنها توسط این عامل جدید، شیعه، سنی و ایزدی را می کشند، کردها را وارد جنگ کرده ، در یمن فتنه ایجاد کرده تا زمینه پاگیری تروریست ها در آنجا فراهم شود و کشورهای بزرگ بتوانند به دستاوردهایی برسند.


** آمریکایی ها درافغانستان نتوانستد جریان های تروریستی را از بین ببرند

وی با بیان اینکه « ائتلاف غربی اقدام مهمی علیه تروریسم در سوریه و عراق به جز چند بمباران انجام نداده است»، گفت: برخی از کشورها که از داعش می ترسند، تلاش می کنند تا از این گروه به طور تاکتیکی برای منافع خاص خود استفاده کنند و هنگامی که به خواسته خود رسیدند برای نابودی این گروه عمل خواهند کرد واین یک اشتباه راهبردی آنها است زیرا روشن شده که این جریان ها نیز از قدرت های بزرگ به نفع خود به طور تاکتیکی استفاده می کنند.

لاریجانی افزود: کشورهای منطقه که در ایجاد جریان های تروریستی دست داشته اند، قدرت و امکان تحکم و اداره آنها را ندارند و در دوران اتحاد جماهیر شوروی سابق دیدیم که جریان های تروریستی در افغانستان ایجاد شدند اما از بین نرفتند و باندهای آنها با وجود نفرت و ناخشنودی از آمریکا ، غرب و بیشتر کشورهای منطقه باقی مانده اند.


** قدرت های بزرگ جریان های تروریستی را ایجاد اما از نابودی آنها عاجز مانده اند

رییس مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: در دیدارم با یکی از سران کشورهای منطقه در باره ایجاد جریان های تروریستی سئوال کردم و او اعتراف کرد که اشتباه کرده اند.

وی خاطرنشان کرد: کاملا روشن است که آمریکایی ها نتوانسته اند جریان های تروریستی را در افغانستان از بین ببرند ، قدرت های بزرگ شاید توانسته اند این جریان ها را بوجود آورند اما قدرت از بین بردن آنها را ندارند.

لاریجانی تصریح کرد:برخی دولت های منطقه تصور می کنند که در پشت پرده می توانند به جریان های تروریستی کمک کنند و بعد آنها را از بین ببرند و این یک تفکری است که ازاساس اشتباه می باشد.


** کشورها و جریان های تروریستی سرکش

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه « دو پدیده جدید در منطقه بوجود آمده است»، گفت: پدیده اول جریان های تروریستی سرکش و دوم برخی کشورهای سرکش است که موجب پیدایش مشکلات در منطقه شده اند.

لاریجانی با بیان اینکه « تجاوز علیه یمن توسط یک کشور مسلمان ساده نیست»، افزود: آنها ( کشورهای شریک در تجاوزعلیه یمن) ادعا کرده اند که خون مسلمانان برای آنها مهم است و حتی در جریان جنگ 33 روزه علیه لبنان و جنگ اخیرعلیه غزه برخی از آنها برای حفظ ظاهر تلاش کردند هر چند که کمک هایی را هم ارائه نکردند.

وی خاطرنشان کرد: این کشورها اما در جنگ علیه یمن حتی حفظ ظاهر هم نکردند و مرتکب جنایاتی علیه ملت یمن شدند و این نمونه کشورهای سرکش است.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید اشاره کنیم که این دو پدیده با وجود اینکه سبب مشکلاتی برای مسلمانان شده اند اما نتوانسته اند به هیچ نتیجه ای برسند.


** تروریست ها به زودی از عراق و سوریه اخراج می شوند

لاریجانی با ابراز خوشبینی نسبت به آینده عراق گفت که معتقد است تحولات در این کشور مسئولان عراقی را وادار می کند تا دلایل مشکلات و اختلال ها در زمینه های نظامی و امنیتی را کشف و ضررهای ناشی از اختلافات داخلی را درک کنند و در این صورت به زودی قدرت عراق تقویت خواهد شد.

وی افزود: گروه داعش از همان ابتدای حمله به عراق ضعیف بود اما دلیل پشت پرده تقویت قدرت این گروه تروریستی درعراق به وجود برخی ضعف ها در نیروهای مسلح و امنیتی این کشور ، اختلافات سیاسی ، فریادهای طایفه ای بین شیعه و سنی و کردها در رسانه ها باز می گردد.

رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: دشمنان از این ضعف ها سوء استفاده کردند اما امروز احساس می کنم که جریان های مختلف عراقی به نوعی از وحدت و همبستگی رسیده اند و به ضرورت تقویت توان و قدرت نیروهای مسلح باور پیدا کرده اند.

لاریجانی با بیان اینکه « ثبات عراق ودولت ان به زودی محقق خواهد شد»، تصریح کرد: شاید برخی کشورهای منطقه احساس خوبی ندارند که یک کشور مهم مانند عراق به ثبات ، پیشرفت و شکوفایی مستمر دست یابد اما هنگامی که عراق یک کشور قوی شود خواهد توانست بر همه مشکلات و رنج ها غلبه کند.

وی با تاکید به اینکه « تروریست ها در آینده عراق جایی ندارند»، گفت: تروریست های تکفیری با خفت و شرم از عراق خارج خواهند شد و در سوریه نیز با وجود یک ارتش قوی نهایت تروریست ها شبیه عراق خواهد بود.


** بحران لبنان یک راه حل داخلی دارد

رییس مجلس شورای اسلامی در باره اوضاع لبنان و انتخاب رییس جمهوری این کشور گفت: یحران لبنان فقط از طریق یک راه حل داخلی حل می شود و البته کشورهای دیگر می توانند در این زمینه کمک کنند.

لاریجانی افزود: همه جریان ها و گروه های داخلی لبنان مثل حزب الله ، جنبش امل، اهل تسنن، شیعیان و مسیحیان و همه شخصیت های سیاسی بزرگ صاحب نفوذ باید برای دستیابی به یک توافق سازنده پشت میز گفت وگوهای ملی بنشینند و اگر تصمیم بگیرند، موفق خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد:اراده برای حل بحران را نزد شخصیت های سیاسی لبنانی که با آنها ملاقات کرده ام، دیده ام و برای تحقق این مهم باید گفت وگو بین گروه های مختلف لبنانی گسترش یابد.


** تجاوز علیه یمن یک خطای راهبردی بود

ریییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به رخدادهای بسیار دردناک در یمن به جایگاه سعودی ها ضرر وارد کرده است، اظهارداشت: عربستان یک کشور مسلمان است و این رخدادها موجب کاهش جایگاه اسلام در جهان می شود.

لاریجانی خاطرنشان کرد: اگرچه یک کشور مسلمان به یک کشور مسلمان دیگر که از لحاظ اقتصادی از آن ضعیف تر است حمله کرده ، اما ملت یمن، ملتی شجاع و متمدن هستند و این رخدادهای ظالمانه و دردناک به راحتی از خاطره مسلمانان پاک نمی شود.

وی تصریح کرد: متاسفانه سعودی ها از انواع سلاح ها علیه ملت یمن استفاده کرده و این تجاوز آنها علیه یمن یک خطای بزرگ راهبردی در منطقه بود و متاسفانه این حادثه رخ داده است.


** تلاش های ایران برای توقف تجاوز

رییس مجلس شورای اسلامی در باره تلاش های ایران برای توقف تجاوز و کمک به ملت یمن گفت: تلاش های ایران در جهت توقف فوری جنگ و دستیابی به یک تفاهم بین یمنی ها بوده است.

لاریجانی افزود: تهران معتقد است که حل مسائل هر کشوری باید داخلی باشد و براین اساس گفت وگوهای داخلی در عراق ، سوریه و یمن را تایید می کنیم.

وی اظهارداشت: در جهان امروز نمی توان کشوری را از طریق تحمیل جنگ بر آن وادار به اطاعت کرد و اگر سعودی ها این روش خود را در یمن ادامه دهند بقیه جایگاه خود را هم از دست خواهند داد.


** نگاه به مذاکرات هسته ای در حال پیشرفت باید مثبت باشد

رییس مجلس شورای اسلامی در باره مذاکرات هسته ای گفت: روند گفت وگوهای هسته ای به رغم کند بودن، رو به جلو و در حال پیشرفت است و در لوزان سوییس توافقی درخصوص یک چارچوب کلی بدست آمده است.

لاریجانی افزود: همچنان جزئیاتی وجود دارد که در مذاکرات آینده باید حل شوند و طبیعی است که برخی مشکلات و اختلافات وجود داشته باشد اما به طور کلی باید به مذاکرات هسته ای که در حال پیشرفت است، نگاهی مثبت داشت.


** تشکیل پیمان جدید با روسیه و چین

وی درباره ایجاد ائتلاف با روسیه و چین برای تشکیل پیمانی جدید تاکید کرد:در زمان حاضراین مسئله به موضوعات مختلفی مرتبط می شود اما ایران روابطی طولانی با این دو کشور در همه زمینه ها به ویژه در بعد تحمیل تحریم ها علیه آن دارد.

رییس مجلس شورای اسلامی روابط ایران و این دو کشور را بسیار متین خواند و گفت که این روابط در آینده می تواند بیشتر تقویت شود.

علی لاریجانی اظهارداشت: ایجاد پیمان و ائتلاف با این کشورها به چندین عوامل بستگی دارد.

 

منبع: ایرنا

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠٣-١٣٩۴, ٠٠:١۴

   

پر مبحث ترین ها