سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کنترل کرد‌ها بر شريان حياتي داعش

منابع رسانه‌اي از کنترل کامل يا دست کم 90 درصدي نيروهاي کرد سوري بر شهر تل‌ابيض در شمال اين کشور خبر داده‌اند که شريان حياتي داعش در مرز با ترکيه محسوب مي‌شود.

به گزارش پايگاه اينترنتي شبکه خبري الجزيره، به دنبال يورش نيروهاي موسوم به دفاع مردمي کردها به شهر استرتژيک تل‌ابيض و عقب‌نشيني تروريست‌هاي داعش از پايگاه‌هاي خود به سمت شهر رقه، نيروهاي کرد کنترل کامل اين شهر را در دست گرفتند.

با کنترل نيروهاي کرد بر شهر تل‌أبيض و گذرگاه مرزي آن با شهر اقچه قلعه ترکيه، داعش مهم‌ترين گذرگاه‌هاي خود در مرز با ترکيه را از دست داد و در حال حاضر تنها بر گذرگاه مرزي جرابلس در شمال استان حلب را در اختيار دارد.

نيروهاي کرد سوريه همچنين دامنه کنترل خود را بر بيشتر مرزهاي اين کشور با ترکيه گسترش داده‌اند و با سقوط تل‌ابيض هدف بعدي آنها آزادسازي گذرگاه جرابلس و قطع کامل دسترسي داعش به مرز ترکيه خواهد بود.

شبکه اسکاي نيوز نيز در اين باره گزارش داد که دست کم 40 تن از اعضاي داعش در حال فرار به شهرک عين عيسي در جنوب تل‌ابيض کشته شده‌اند و ده‌ها تن از آنها نيز که در محاصره نيروهاي کرد گير افتاده بودند با عبور از مرز خود را تسليم ارتش ترکيه کرده‌اند.

ديدبان حقوق بشر سوريه مي‌گويد گروه‌هايي از نيروهاي داعش با همپيمانان خود از قبايل عرب منطقه در برخي محله‌هاي شهر موضع گرفته‌ و درحال مقاومت هستند.

با اين حال منابع رسانه‌اي ديگر اعلام کرده‌اند که نيروهاي کرد تقريباً کنترل کامل شهر تل‌أبيض را در شمال سوريه در دست گرفتند و هنوز کنترل کامل شهر را در اختيار ندارند. اين نيروها پس از قطع مسيرهاي امدادرساني تروريست‌هاي داعش که شهر تل‌أبيض را به شهر رقه، مرکز خلافت خودخوانده داعش وصل مي‌کند، کنترل گذرگاه مرزي ميان شهر اقجه قلعه ترکيه و شهر تل أبيض را در دست گرفتند.

پيش از اين حسين خوجر، فرمانده نيروهاي کرد اعلام کرده بود که تل‌أبيض به طور کامل در محاصره نيروهاي کرد است و تروريست‌هاي داعش نمي‌توانند از اين شهر فرار کنند. وي اعلام کرده بود که گروه‌هاي مخالف سوري از جمله ارتش آزاد به نيروهاي کرد براي آزادسازي شهر تل‌أبيض کمک کردند.

درگيري‌ها ميان نيروهاي کرد و داعش موجب آواره شدن هزاران تن از شهروندان سوري در شهر تل‌أبيض شده و بيشتر اين آوارگان به سمت ترکيه فرار کرده‌اند.

آنکارا ابتدا مرزهاي خود را به روي اين آوارگان بسته بود اما روز گذشته مرزهاي خود را گشود.

 

*ايسنا

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-٠٣-١٣٩۴, ١٠:١٨

   

پر مبحث ترین ها