سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ادعای معاون رئیس جمهور عراق: ایران به طور مستقیم بغداد را اداره می کند

معاون رئیس جمهور عراق مدعی شد: علت شکست حیدر العبادی در تحقق آشتی ملی در عراق به ناتوانی وی در مخالفت با دستورات ایران برمی گردد که به صورت غیرمستقیم کشور عراق را اداره و سیاستهایش را بر دولت این کشور دیکته می کند.

 روزنامه عکاظ چاپ عربستان سعودی در شماره امروز خود در گزارشی نوشت: روند بحران فرقه گرایی در عراق تشدید شده و بجایی رسیده که حیدر العبادی نخست وزیر عراق خواستار ممانعت از سفر اسامه النجیفی معاون رئیس جمهور ، سلیم الجبوری رئیس مجلس نمایندگان ، صالح المطلک معاون نخست وزیر و خالد العبیدی وزیر دفاع عراق شده است.

برپایه این گزارش، بر اساس یادداشت نمایندگان فراکسیون شیعه در پارلمان عراق که عالیه نصیف (نماینده این فراکسیون) مسئولیت جمع آوری امضای آن را برعهده داشت، النجیفی، الجبوری و المطلک با کمک العبیدی وزیر دفاع عراق برای اجرای تغییرات سیاسی و نظامی در عراق، با اردن هماهنگی هایی به عمل آوردند.

به نوشته عکاظ ، ایاد علاوی معاون رئیس جمهور عراق با انتقاد از این یادداشت و کسانیکه پشت سر آن قرار دارند، آنرا یک لغزش بزرگ سیاسی دانست و گفت: بالا رفتن صدای سنی ها در عراق به علت ظلمی که به آنها شده، دارای توجیه است. وی گفت: وارد کردن اتهاماتی در این حد و اندازه به شخصیتهای سیاسی و ملی عراق، نمی تواند چیزی به جز کینه قومی و فرقه ای توجیه کننده آن باشد.

علاوی در این اظهارات با اشاره به اینکه، سیاست طرد و انزوایی که حیدر العبادی در قبال سنی ها در پیش گرفته، ثمر بخش نخواهد بود، مدعی شد: شکست داعش با بازگرداندن سلاح به عشایر سنی، پشتیبانی مالی از آنها و مشارکت دادن آنها در تصمیم سازیها امکانپذیر است.

وی ادعا کرد: در زمان انتخاب العبادی به نخست وزیری، تاکید کرده بود که سازش و‌آشتی اولویت کاری وی خواهد بود اما با گذشت هشت ماه از نخست وزیری، مشخص شد که به آشتی واقعی توجهی ندارد و هیچ پیشرفتی در این زمینه حاصل نشد.

 

منبع: تیک

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠٣-١٣٩۴, ١٩:۴٨

   

پر مبحث ترین ها