سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مرسی لباس اعدام پوشید/ عکس

بروز شده : ١-٠۴-١٣٩۴, ١۶:۴٧    نسخه چاپی    
رئیس جمهور برکنار شده مصر برای نخستین بار پس از تأیید حکم اعدامش در جلسه قبلی دادگاه در ارتباط با پرونده فرار از زندان "وادی النطرون" در جلسه روز گذشته با لباس قرمز مخصوص اعدامیان حاضر شد.

«محمد مرسی» رئیس جمهور برکنار شده مصر روز گذشته به همراه ۱۰ نفر دیگر در ارتباط با پرونده‌ای که به نام "جاسوسی برای قطر" معروف شده است محاکمه شد.

رئیس جمهور برکنار شده مصر برای نخستین بار پس از تأیید حکم اعدامش در جلسه قبلی دادگاه در ارتباط با پرونده فرار از زندان "وادی النطرون" در جلسه روز گذشته با لباس قرمز مخصوص اعدامیان حاضر شد.

این جلسه به ریاست قاضی «محمد شرین فهمی» در آکادمی پلیس قاهره برگزار گردید.

سه شنبه گذشته، دادگاه امور جنایی حکم اعدام مرسی را تأیید کرد. ۵ تن از سران ارشد گروه اخوان المسلمین از جمله «محمد بدیع» مرشد اخوان المسلمین، «سعد الکتاتنی» رئیس پارلمان مصر در دوران مرسی و «عصام العریان» از رهبران اخوان المسلمین، در ارتباط با همین پرونده (حمله به زندان‌ها در سال ۲۰۱۱) به اعدام محکوم شدند.

حکم اولیه اعدام مرسی در ارتباط با پرونده حمله به زندان‌ها حدود یک ماه قبل صادر شده بود؛ ولی این حکم نیاز به تایید مفتی اعظم مصر داشت که او آن را تائید کرده است.

مرسی پیش از این هم به خاطر اتهام های مربوط به قتل تظاهرکنندگان در پرونده موسوم به "کاخ الاتحادیه" به ۲۰ سال زندان محکوم شده بود.

تحقیقات دیوان عالی امنیت دولت مصر نشان می‌دهد که محمد مرسی و تعدادی از متهمان گزارشات صادره از دستگاه‌های اطلاعات عمومی و جنگی، نیروهای مسلح، نیروهای امنیت ملی در وزارت کشور و سازمان نظارت اداری را به سرقت برده‌اند که در میان آنها اسناد کاملا محرمانه نیز دیده می‌شود که مربوط به ارتش، مکان‌های استقرار نیروهای ارتش و سیاست‌های کلی دولت است.

این متهمان قصد داشتند این گزارشات و اسناد را به دستگاه اطلاعات قطر و شبکه ماهواره‌ای الجزیره متعلق به این کشور تحویل داده و به مصر و امنیت ملی آن لطمه بزنند.

این متهمان عبارتند از: محمد مرسى عیسى العیاط ( رئیس جمهور اسبق- زندانی) - أحمد محمد محمد عبد العاطى (زندانی - مدیر دفتر رئیس جمهور اسبق - داروساز) - أمین عبد الحمید أمین الصیرفى (زندانی - منشی سابق نهاد ریاست جمهوری) - أحمد على عبده عفیفى (زندانی- تهیه کننده فیلم های مستند) - خالد حمدى عبد الوهاب أحمد رضوان (زندانی- مدیر تولید شبکه مصر 25) - محمد عادل حامد کیلانى (زندانی - مهماندار هواپیما در شرکت هواپیمایی مصر) - أحمد إسماعیل ثابت إسماعیل (زندانی - آموزشیار دانشگاه علوم و فنآوری مصر) - کریمه أمین عبد الحمید أمین الصیرفى (دانشجو) - أسماء محمد الخطیب (فراری - گزارشگر شبکه خبری رصد) - علاء عمر محمد سبلان (فراری - تبعه اردنی - تهیه کننده برنامه های شبکه الجزیره قطر) - إبراهیم محمد هلال (فراری - رئیس بخش اخبار شبکه الجزیره قطر.

 

منبع: تیک

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-٠۴-١٣٩۴, ١۶:۴٧

   

پر مبحث ترین ها