سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دیلی میل خبر داد: مانور روسیه برای حمله به سوئد، نروژ و فنلاند

بروز شده : ٧-٠۴-١٣٩۴, ١٠:۴٣    نسخه چاپی    
یک موسسه مطالعات امنیتی در امریکا اعلام کرد، نیروهای روسیه عملیات "جنگ فرضی" را برای تصرف سوئد و نروژ در مانوری با حضور 33 هزار سرباز روسی در مارس گذشته در نزدیکی دریای بالتیک انجام دادند.


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایلاف، وابسته به جریان های لیبرال مخالف حکومت عربستان که مقر آن در لندن است، به نقل از وبسایت روزنامه انگلیسی دیلی میل، ادوارد لوکاس، کارشناس امور امنیتی در گزارشی که برای مرکز تحلیل های سیاسی اروپا (CEPA) که مقر آن در واشنگتن است، انجام داده یادآور شده است که ده ها هزار سرباز روس با هدف تسلط نظامی بر خاک روسیه و نروژ آموزش های ویژه نظامی دیده اند.

وی در گزارش خود تاکید کرده است که نیروهای روسی در این مانور نظامی همچنین جنگ در دیگر مناطق اروپا مثل جزیره بومهولم در دانمارک و جزایر آلاند در فنلاند را نیز آموزش دیدند. در این مانور فرضی سناریوی تسلط برق آسا بر شمال نروژ و جزایر آلاند و همچنین جزیره گاتلند در سوئد و جزیره بومهلم در دانمارک به نیروهای رزمی روسی آموزش داده شد.

در این گزارش آمده است: "اجرای سریع و موفق این جنگ می تواند به ناتو ثابت کند که استیلا بر این اراضی که در تصور ناتو غیر ممکن است، شدنی است و به این ترتیب روسیه می تواند به فکر تقویت حضور خود در کشورهای حوزه بالتیک بیفتد."

این در حالی است که تازه ترین نظرسنجی ها حاکی از آن است که دوسوم سوئدی ها طرفدار انضمام کشورشان به پیمان ناتو هستند و معتقدند عضویت در ناتو می تواند تا اندازه بسیاری در دفع هر گونه حمله خصمانه احتمالی از سوی روسیه موثر واقع شود.

در همین رابطه وزیر دفاع نروژ اعلام کرد که مانور نظامی روسیه که در ماه مارس انجام شد از حالت مانور خارج شد و دیگر ماهیت مانور در خود نداشت. این مانور می تواند پیام های متعددی را در بر داشته باشد.

در این گزارش آمده است که "پیام اصلی این گزارش این است که اگر اقدامی برای بهبود فضای امنیتی در حوزه بالتیک انجام نشود، پیمان ناتو، پیمان نظامی ای که در حال حاضر موفق ترین پیمان در جهان محسوب می شود، ناتوان جلوه داده خواهد شد و شاید تنها شاهد تصرف سرزمین های اروپایی توسط روسیه بدون شلیک حتی یک گلوله از جانب آن باشیم."

لوکاس در گزارش خود تاکید می کند، روسیه در منطقه قطب شمال منافع اقتصادی کلانی دارد برای همین اقدام به تهدید نروژ می کند کما این که کشورهای حوزه بالکان اعم از سوئد و نروژ و دانمارک بعید نمی دانند که روسیه بخواهد جنگ تازه ای را در این منطقه راه بیندازد.

لوکاس می نویسد: "وقوع چنین جنگی در عین حالی که بعید به نظر می رسد، ممکن است. روسیه در حال برنامه ریزی برای حمله نظامی گسترده ناگهانی به کشورهای حوزه بالتیک و همسایه های آنها در شمال اروپا و لهستان است، این اقدام به معنای تحریک نیروهای نظامی مستقر در شرق اوکراین برای حمله به اوکراین است."

گفتنی است سازمان امنیت سوئد اخیرا اعلام کرد، بزرگترین تهدید امنیتی که تا کنون گزارش شده از سوی روسیه بوده است.

سوئد ماه گذشته میلادی میزبان مانور نظامی با حضور شماری از کشورهای عضو ناتو برای آموزش نیروهای نظامی کشورهای عضو ناتو بوده است.

 

منبع: دیپلماسی ایرانی

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-٠۴-١٣٩۴, ١٠:۴٣

   

پر مبحث ترین ها