سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اسپوتنيک: احتمال اعلام آتش بس در يمن تا 48 ساعت ديگر

يک خبرگزاري روسي از توافقات اوليه درباره برقراري آتش‌بس موقت انساني در يمن و اعلام آن تا 48 ساعت ديگر خبر داد.

 

به گزارش فارس، يک مقام مسئول بلندپايه بين‌المللي از ازسرگيري تلاش‌ها براي برقراري مجدد آتش‌بس 5 روزه اما قابل تمديد خبر داد.

وي که خواست نامش فاش نشود در گفت‌وگو با خبرگزاري روسي «اسپوتنيک» اظهار داشت: اين آتش‌بس قابل تمديد تا عيد فطر و بعد از آن خواهد بود و انتظار مي‌رود که توافق در اين زمينه، طي 48 ساعت آينده محقق شود.

اين در حالي است که طرف‌هاي سياسي يمن و و نمايندگان احزاب سياسي مختلف حاضر در مذاکرات صنعا، از هرگونه اظهارنظر درباره تلاش‌هاي موجود براي تحقق آتش‌بس، خودداري مي‌کنند.

اما اين منبع آگاه اظهار داشت که مذاکرات در اين زمينه همچنان در جريان است و «اسماعيل احمد ولد الشيخ» فرستاده ويژه سازمان ملل به يمن که اکنون در صنعا است، تعهدات آشکاري از طرف‌هاي يمني گرفته است که اعلام آتش‌بس مجدد در يمن را تضمين مي‌کند.

اين آتش‌بس انساني نيز 5 روزه اما قابل تمديد است.

پيش از اين نيز در شب 22 ارديبهشت (ساعت 23 به وقت محلي)، ائتلاف سعودي عليه يمن 27 روز پس از آغاز جنگ، آتش بسي پنج روزه در اين کشور اعلام کرد اما اين آتش‌بس همان گونه که پيش‌بيني شده بود زياد دوام نياورد و جنگنده‌هاي سعودي حملات خود را عليه مردم يمن از سرگرفتند و تنها بعد از گذشت يک ساعت از اعلان آتش بس آن را نقض کردند. پيش از اين نيز، مذاکرات طرف‌هاي يمني در ژنو به منظور برقراري آتش‌بس موقت، دستکم در طول ماه مبارک رمضان، بي‌فايده بود.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠۴-١٣٩۴, ١٢:٢٣

   

پر مبحث ترین ها