سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حتی اگر کنگره توافق را رد کند، اروپایی‌ها به تحریم ادامه نمی‌دهند

روزنامه اسرائیلی هاآرتص طی گزارشی به فضای نفس گیر انتظار برای اعلام توافق پرداخته و نوشت: حتی اگر کنگره با توافق نهایی مخالفت کند و بتواند از سد وتوی ریاست جمهوری هم بگذرد، هیچ اطمینانی وجود ندارد که کشورهای اروپایی، روسیه و چین به تداوم تحریم ها رضایت دهند- به خصوص پس از آنکه سازمان ملل قطعنامه رفع تحریم ها را تصویب کند. اگر این روند ادامه پیدا کند، بسیاری از تحریم های آمریکا دیگر فاقد تاثیر چشمگیر پیش از تحریم خواهند بود.

 

به گزارش سرویس بین الملل فرارو به نقل از هاآرتص، مجلس ایران همین حالا هم سیگنال هایی ارسال کرده مبنی بر اینکه آماده توافق با غرب است، حتی باوجودی که با نزدیک شدن به توافق نهایی، خطوط قرمزش نیز کمرنگ تر می شوند.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص با اشاره به صحبت های روز گذشته سخنگوی نیروی انتظامی ایران در مورد همراهی مردم ایران در جشن هسته ای پس از توافق نوشت: با این حال مردم و مقامات سیاسی در ایران نفس های خود را برای اعلام رسمی این توافق در سینه حبس کرده اند. مذاکره کنندگان ایران حتی با تحسین بیش از 200 نماینده مجلس ایران به دلیل «ایستادگی در مقابل خواسته های گزاف طرف مقابل» روبرو شدند و این نشانه آشکاری از آمادگی مجلس ایران برای پذیرش توافق است.

مذاکرات هسته ای ایران زمانی به مرحله بحرانی رسید که مباحثات به مسئله نوع تحریم هایی که باید لغو شود، رسید. ایران خواستار لغو کلی و فوری همه تحریم ها در زمان امضای توافق بود.

با این حال یاران همین حالا هم گام های اقتصادی بسیاری را آغاز کرده، از جمله امضای توافقنامه های آتی با تعدادی از شرکت های بین المللی و رایزنی برای برگرداندن سهم بازاری که به دلیل تحریم ها از دست داده بود.

ضمن اینکه ایران با استفاده از استراتژی دیپلماسی عمومی قصد دارد، درصورت بروز یک مانع ناگهانی انگشت اتهام را به سمت غرب و به خصوص آمریکا بگیرد. مجلس ایران خواستار صیانت از منافع و حقوق هسته ای ایران شده اما در واقع این کنگره آمریکا است که مورد قضاوت افکار عمومی بین المللی قرار خواهد گرفت نه ایران.

با این حال حتی اگر کنگره با توافق نهایی مخالفت کند و بتواند از سد وتوی ریاست جمهوری هم بگذرد، هیچ اطمینانی وجود ندارد که کشورهای اروپایی، روسیه و چین به تداوم تحریم ها رضایت دهند- به خصوص پس از آنکه سازمان ملل قطعنامه رفع تحریم ها را تصویب کند. اگر این روند ادامه پیدا کند، بسیاری از تحریم های آمریکا دیگر فاقد تاثیر چشمگیر پیش از تحریم خواهند بود.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠۴-١٣٩۴, ١۶:٣٠

   

پر مبحث ترین ها