سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رویترز: مذاکرات کارشناسی ایران و 5+1 به مشکل برخورد

به گفته این دیپلمات مسئله سانتریفیوژها از موارد اصلی‌ای بود که منجر به توقف مذاکرات کارشناسی آذرماه شد٬ مذاکراتی که ۲۸ آن ماه آغاز و سی‌ام متوقف شد.


رویترز به نقل از دیپلمات هایی که اشاره ای به نامشان نکرده نوشته است: مذاکرات کارشناسی ایران و شش قدرت جهانی در خصوص نحوه اجرایی کردن توافقنامه ژنو٬ بر سر مسئله توسعه نسل جدید سانتریفیوژها از سوی ایران٬ به مشکل برخورده است.

به گزارش انتخاب به نقل از این خبرگزاری ؛ یکی از این مسائل حل نشده که در مذاکرات ۱۹ و ۲۰ دی‌ماه در ژنو مطرح خواهد شد٬ تحقیق بر روی نسل جدید سانتریفیوژها و توسعه آنها است که ایران از نصبشان خبر داده است.

علی‌اکبر صالحی٬ رئیس سازمان انرژی اتمی ایران هشتم دی‌ماه اعلام کرد «هزار ماشین سانتریفیوژ نسل دوم (IR-2m) نصب کرده‌ایم٬ اما با توجه به مذاکرات هسته‌ای که در حال انجام است٬ گاز UF6 به آن‌ها تزریق نکرده‌ایم.»

او یک روز پیش از آن نیز گفته بود که نسل جدید سانتریفیوژها در حال ساخت است٬ اما تا زمانی که به تولید انبوه برسند٬ باید تمامی آزمون‌های لازم روی آنها انجام شود.

یک دیپلمات غربی به خبرگزاری رویترز گفته است «بر اساس توافقنامه ژنو٬ ایران مجاز است تا به تحقیق و توسعه (سانتریفیوژها) دست بزند٬ اما اجازه ندارد سانتریفیوژهای تازه‌ای نصب کند٬ به جز در مواردی که سانتریفیوژی بخواهد جایگزین سانتریفیوژ فعالی که از دور خارج شده است٬ بشود.»

به گفته این دیپلمات مسئله سانتریفیوژها از موارد اصلی‌ای بود که منجر به توقف مذاکرات کارشناسی آذرماه شد٬ مذاکراتی که ۲۸ آن ماه آغاز و سی‌ام متوقف شد.

دیگر دیپلمات‌های غربی نیز تایید کرده‌ا‌ند که بحث سانتریفیوژها از موضوعات اصلی مذاکرات است و همچنین تاکید کرده‌اند که از اصرار ایران بر ادامه تحقیقات و توسعه سانتریفیوژهایش خشنود نیستند!

این در حالی است که ایران می‌گوید تحقیقات در زمینه سانتریفیوژها امری حیاتی است. یک مقام ارشد دولت ایران به این خبرگزاری گفته است «ما باید اطمینان حاصل کنیم که حق تحقیق و توسعه‌مان در این زمینه محترم شمرده می‌شود.»
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-١٠-١٣٩٢, ١۶:٠٠

   

پر مبحث ترین ها