سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

باربارا اسلاوین: ایران به خاطر همسر ایرانی سفیر یک کشور غربی، او را نپذیرفت

دولت امریکا باید از مردم ایران به خاطر اقدامات بد خود از جمله کودتای 28 مرداد و حمایت از عراق در طول جنگ با ایران عذرخواهی کند. ایران نیز باید از امریکا به خاطر بحران گروگانگیری و حمایت از گروه های که علیه آمریکایی ها اقدام تروریستی مرتکب شده اند، عذرخواهی کند
باربارا اسلاوین روزنامه نگار مشهور آمریکایی و عضو ارشد شورای آتلانتیک است. او در حال حاضر، با رسانه های معتبری همچون واشینگتن پست و المانیتور همکاری دارد، اسلاوین که تاکنون 9 بار به ایران سفر کرده، در سال 2007، کتابی تحت عنوان «ایران، آمریکا و راه مارپیچ به سوی درگیری»، منتشر کرد.

وی در گفت و گوی مکتوب خود با خبرنگار سرویس بین الملل «انتخاب»، می گوید: دولت امریکا باید از مردم ایران به خاطر اقدامات بد خود از جمله کودتای 28 مرداد و حمایت از عراق در طول جنگ با ایران عذرخواهی کند.

اسلاوین همچنین در مورد نقض حقوق بشر توسط اسرائیل اظهار می دارد که «شخصا حاضرم که از اسرائیل به خاطر اقدامات اشتباه و بدش انتقاد کنم همانطور که حاضرم از کشور خودم و ایران انتقاد کنم»

متن کامل مصاحبه «انتخاب» با باربارا اسلاوین در پی می آید:

روابط ایران و آمریکا را در شرایط فعلی چگونه ارزیابی می کنید؟

باربارا اسلاوین: من امیدوارم که سرانجام پس از 35 سال بیگانگی، در حال حرکت به سمت روابطی عادی تر باشیم.

باوجود آگاهی آمریکا نسبت به تنشی که بر سر مسئله «ابوطالبی» (سفیر معرفی شده ایران در سازمان ملل) ایجاد خواهد شد، چرا واشنگتن دست به چنین عملی زده است؟ در صورت امضا قانون ممنوعیت ورود آقای ابوطالبی به خاک آمریکا توسط اوباما، چنین اقدامی در تعارض با قوانین سازمان ملل نخواهد بود؟

باربارا اسلاوین: این بی تدبیری ایران بود که فردی را با حتی کمترین ارتباط با بحران گروگانگیری انتخاب کند، نه به خاطر اینکه آقای ابوطالبی صلاحیت این پست را ندارد بلکه به این دلیل که مهمات لازم را در اختیار تندروهای آمریکا برای بوجود آوردن جو خشم علیه ایران قرار داد. من تصور می کنم که دولت ایران، اوباما را مجبور به ممانعت از ورود ابوطالبی نمی کند( که قوانین سازمان ملل را نقض می کند) و فردی دیگری را که هیچ ارتباطی با ماجرای تسخیر سفارت آمریکا ندارد، انتخاب خواهد کرد.

خبار متنوعی در رسانه های آمریکایی در مورد «تلاش کاخ سفید برای کنترل تندروها» منتشر شده و ما نیز از آن باخبریم، اما سئوال این است که چرا سفیر ایران در سازمان ملل باید از سوی آمریکا مورد پذیرش قرار بگیرد؟ آنچه در مورد تندروها و کاخ سفید گفتید ممکن است حقیقت داشته باشد اما می توانید توضیحی در این باره بدهید که چرا کنگره باید در مورد سفیر ایران در سازمانی بی طرف اظهار نظر کند؟

باربارا اسلاوین: بر طبق قانون آمریکا، دولت می تواند از حضور افراد معین برای برعهده گرفتن پست در سازمان ملل جلوگیری کند، البته اگر آنها برای جرائم یا اقدامات تروریستی محکوم شده باشند. در مورد ابوطالبی، مشخص نیست که آیا آمریکا می تواند و حق آن را دارد که مانع از حضور او شود. برای همین است که دولت اوباما از ایران خواسته است که فردی دیگری را انتخاب کند. دولت ایران نیز افراد زیادی را به دلیل مختلف از کشورهای غربی به عنوان سفیر نپذیرفته است. یک مورد بدین خاطر بود که فرد معرفی شده همسر ایرانی داشت.

به عنوان یک شهروند آمریکا، آیا با سناتورها و اعضای مجلس نمایندگان که اهمیت بیشتری برای منافع اسرائیل قائلند تا آمریکا، موافق هستید؟

باربارا اسلاوین: من معتقدم که آمریکا باید منافع خود را در اولویت نخست قرار دهد. با این حال، اسرائیل متحد قدیمی است که از حمایت زیادی در کشور من برخوردار است و ما باید دیدگاه های آن را در جهت سیاست گذاری در قبال خاورمیانه در نظر بگیریم. اگر ایران اقدامی نکند که اسرائیلی ها را تحریک کند، خیلی سودمند خواهد بود، به مانند کوچک شمردن هولوکاست. ایران همچنین نباید بگوید که اسرائیل از صفحه ی روزگار باید پاک شود چراکه تعبیر غلطی از آن می شود. نهایتا، سیاستمداران شما باید دست از شعار شیطان کوچک و بزرگ بردارند. زمان آن رسیده است که دست از نام گذاری هایی که هیچ سودی ندارد برداشته شود.

اما این شعارها از مهمترین شعارهای انقلاب اسلامی است و مفهومی علیه استکبار و استثمار دارد (مثلاً شعار مرگ بر آمریکا، علیه مردم این کشور نیست، بلکه مخاطبش، سلطه گران هستند) با این حال، آیا تصور می کنید آمریکابپذیرد که برای جلب اعتماد ملت ایران بدون سند و مدرک ایران را متهم به حمایت از تروریسم نکند؟ همانطور که می دانید دو سال پیش تبلیغاتی علیه ایران سوریه شد و اعلام کردند که ایران قصد ترور سفیر سعودی در آمریکا را داشته است، با این حال به ناگهان پس از مدتی بدون هیچ گونه توضیحی این مسئله فراموش شد.

باربارا اسلاوین: دولت آمریکا، یک ایرانی را که ساکن تگزاس بود متهم به ترور سفیر سعودی کرد. من اطمینان می دهم که این پرونده فراموش نشده است. با این حال آمریکا ادعا می کند که ایران در بمب گذاری که چندصد نیروی دریایی آمریکا را در سال 1983 در لبنان و برج خبر در عربستان که منجر به کشته شدن 19 نفر شد، دست داشته است.

به دلیل اتفاقات جنایتباری چون جنگ تحمیلی علیه ایران و یا حمله موشکی به هواپیمای مسفاربری، مردم ایران اعتماد خود را نسبت به دولت امریکا از دست داده اند. واشنگتن برای بازیابی آن چه باید بکند؟

باربارا اسلاوین: دولت امریکا باید از مردم ایران به خاطر اقدامات بد خود از جمله کودتای 28 مرداد و حمایت از عراق در طول جنگ با ایران عذرخواهی کند. ایران نیز باید از امریکا به خاطر بحران گروگانگیری و حمایت از گروه های که علیه آمریکایی ها اقدام تروریستی مرتکب شده اند، عذرخواهی کند

شما گفتید که ایران از اقدامات تروریستی که علیه امریکایی ها شده حمایت کرده است. ظاهرا پروپاگاندای رسانه های اسرائیلی علیه ایران بر لحن تحلیلگر و خبرنگار مستقلی چون شما تاثیر گذاشته است. اسرائیل تبدیل به بچه ی لوسی شده که هر چیزی آن را عصبانی می کند. فکر نمی کنید که اینگونه سخنان این بچه را لوس تر کرده است؟

باربارا اسلاوین: من شخصا حاضرم که از اسرائیل به خاطر اقدامات اشتباه و بدش انتقاد کنم همانطور که حاضرم از کشور خودم و ایران انتقاد کنم

آیا آمریکا حاضر است به خاطر اتهامات دروغین خود علیه ایران عذرخواهی کند؟ اگر قرار بر تهیه لیستی باشد، شمار مواردی که امریکا باید نسبت به آن عذرخواهی کند سر به فلک خواهد کشید. آمریکا چه توضیحی می تواند برای حمله به هواپیمای مسافربری و اعطای جایزه به کاپیتان ناو وینسنز و یا حمایت از گروه تروریستی « مجاهدین خلق» و ... داشته باشد. واشنگتن همیشه از پاسخگویی طفره رفته است.

باربارا اسلاوین: همانطور که گفتم ما باید نسبت به اقدامات اشتباهی که نسبت به یکدیگر مرتکب شده ایم، از یکدیگر عذرخواهی کنیم

آیا فکر می کنید که تغییر موضع روسیه در مذاکرات هسته ای به ضرر آمریکا خواهد بود؟ آیا این عامل، عدم مانع تراشی اخیر آمریکا در راه توافق دائم است؟ حتی یک مقام ارشد اسرائیلی اخیرا اعلام کرده است که آمریکا هر چه ایران در مورد برنامه صلح آمیز خود بگوید قبول می کند.

باربارا اسلاوین: من امیدوارم که روسیه نقش سازنده ای در مذاکرات ایفا کند. با این حال اظهارات نگران کننده ای بیان شده است. مقامات امریکایی می گویند که تاکنون بحران اوکراین تاثیری بر مذاکرات وین نگذاشته است.البته امریکا هر چه ایران در مورد برنامه هسته ای خود بگوید نخواهد پذیرفت و بر روی شرایط سرسختانه خود پافشاری خواهد کرد.

چطور همانطور که شما می گویید امریکا بر روی شرایط سرسختانه خود پافشاری می کند اما اشاره ای به 300 کلاهک هسته ای اسرائیل و عدم عضویت این رژیم در ان پی تی اشاره ای نمی کند؟ آمریکا حتی قطعنامه های بسیار ساده علیه شهرک سازی های اسرائیل در سرزمین های اشغالی را وتو می کند چه رسد به این مسائل.

اسرائیل هرگز به ان پی تی نپویسته است درحالیکه ایران به این پیمان پیوسته است، بنابراین تحت تعهدات قانونی یکسانی نیست . اگر من مسئول این مسئله بودم و تنها یک روزنامه نگار نبودم آن قطعنامه های سازمان ملل را وتو نمی کردم. من از راه حل دو دولت که کرانه غربی رود اردن و غزه را در اختیار فلسطینیان قرار می دهد، حمایت می کنم.

چرا اعراب بویژه عربستان سعودی به این میزان نگران ایران هستند؟ برخی از روزنامه های عرب زبان ادعا کرده اند که رئیس جمهور آمریکا تضمین هایی در خصوص ایران به ملک عبدالله داده است. آیا شما از جزئیات آن اگاه هستید؟

باربارا اسلاوین: این یک درگیری و منازعه قومی و دینی چند قرنه است که باید روزی بین ایران و عربستان حل شود. پرزیدنت اوباما به سعودی ها اطمینان داده است که از عربستان در مقابل هرگونه تهاجم ایران البته اگر تهاجمی در کار باشد محافظت کند. ایران هیچ چیزی برای نگران شدن در موردش ندارد.

برخی از تحلیلگران براین باورند که اوباما هر آنچه در توان دارد را به کار خواهد گرفت تا به توافقی دائم با ایران دست پیدا کند، چراکه به دنبال باقی گذاشتن میراثی پایدار و ارزشمند در سیاست خارجی آمریکا است. شما چه فکر می کنید؟

باربارا اسلاوین: من معتقدم که اوباما در مسئله ی دستیابی به توافق دائم خیلی صادق است و این دستاوردی تاریخی برای دو کشور خواهد بود.

تندروها در آمریکا چه کسانی هستند؟ ویژگی آن ها چیست؟ آیا جبهه ی اعتدال در امریکا وجود دارد؟

باربارا اسلاوین: تندروها در آمریکا دو نوع هستند: جمهوریخواهانی که تنها به خاطر مقاصد سیاسی با اوباما مخالفت می کنند و نئومحافظه کاران حاضر در دو حزب دموکرات و جمهوریخواه که فکر می کنند اوباما ضعیف است و باید تمایل بیشتری نسبت به استفاده از گزینه نظامی در سیاست خارجی داشته باشد. خدا را شکر، اکثر آمریکایی ها معتدل و عملگرا هستند و نمی خواهند شاهد حضور آمریکا در جنگ بیشتری باشند، بخصوص در خاورمیانه.

آنچه شما در مورد میانه روی مردم آمریکا گفتید با حقیقت مطابقت دارد اما چه اتفاقی افتاده که دولت آمریکا توسط جنگ طلبان هدایت و مدیریت می شود؟

باربارا اسلاوین: سیاست آمریکا توسط رئیس جمهور با مشارکت و مشورت کنگره تنظیم می شود. من با اینکه می گویید، جنگ طلبان دولت آمریکا را مدیریت می کنند موافق نیستم. اگر چنین بود تا به حال به سوریه، ایران و روسیه حمله کرده بودیم

نقش «آیپک» در ترغیب دولت آمریکا به این تفکر که ایران بمب هسته ای تولید می کند، چیست؟ آیا می توان امیدوار بود که روزی این گروه نقشی در سیاست گذاری ها در آمریکا نداشته باشد و کاخ سفید توسط جبهه های مستقل هدایت شود؟

باربارا اسلاوین: آیپک قدرتمند است اما دیگر به مانند سابق قدرت ندارد. این لابی موفق به ترغیب کنگره برای حمایت از حمله به سوریه تصویب تحریم های جدید علیه ایران نشد. با این حال، به نقش خود ادامه خواهد داد چراکه از حمایت زیادی در این کشور برخوردار است. در نظام آمریکا، لابی های قدرتمندی از جمله «انجمن ملی تفنگ» حضور دارند.

«انتخاب»: آیا پنج بعلاوه یک، از خطوط قرمز خود برای دستیابی به توافق با ایران عبور کرده است؟

باربارا اسلاوین: خط قرمز پنج بعلاوه یک، این است که ایران در جایگاه تولید تسلیحات هسته ای نباشد که خیلی به نظر معقولانه است.

بسیاری از تحلیلگران معتقدند که آمریکا از عدم تولید سلاح هسته ای توسط ایران مطلع است و تنها با استقلال ایران مشکل و مسئله دارد. نظر شما چیست؟

باربارا اسلاوین: متاسفانه اطمینانی در واشنگتن نسبت به عدم تلاش و قصد ایران برای ساخت سلاح هسته ای وجود ندارد. برای همین است که نیازمند توافقی هستیم که اقدامات اعتماد ساز از جمله محدویت غنی سازی و افزایش نظارت توسط آژانس انرژی اتمی را فراهم کند. امریکا هیچ مشکلی با استقلال ایران ندارد.
احساستان در مورد آخرین سفری که به ایران داشتید، چیست؟

باربارا اسلاوین: من احساس کردم که تشکیکی نسبت به توانایی روحانی برای عمل به وعده های وجود داشت اما مردم خوشحال بودند که پایان دولت بی کفایت احمدی نژاد را می دیدند.

براساس چه اطلاعاتی می گویید مردم بدبین بودند؟ آیا شما با گروهی خاص یا تعدادی از جوانان گفتگو کردید؟ آنچه شما گفتید نظر اکثریت مردم بود یا تعدادی از آنها؟

باربارا اسلاوین: من تا انجا که توانستم با تعداد زیادی از مردم در نقاط مختلف تهران از جمله جنوب و منطقه نارمک(جایی که تعداد زیادی از حامیان قالیباف حضور داشتند) گفتگو کردم. من امیدوارم که روحانی موفق باشد اما با چالش هایی مواجه است. من با تمام افراد نزدیک به احمدی نژاد معترض نیستم اما معتقدم که رفتار او خیلی به ایران ضربه زد البته کسی که بر شما حکم می راند به شما ارتباط دارد نه من.

ممنون از فرصتی که گذاشتید

باربارا اسلاوین: من هم از شما سپاسگزارم
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠١-١٣٩٣, ١٠:٢۴

   

پر مبحث ترین ها