سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دلواپسی به بنزین رسید

با اعلام خبر واردات بنزین مورد نیاز کشور رسانه های مخالف دولت عنوان کردند ˈبا توجه به کیفیت بنزین تولید داخل و عدم کیفیت بنزین وارداتی این کار ابهاماتی در بردارد.ˈاین رسانه ها انجام این کار را برخلاف اقتصاد مقاومتی می دانند و از افراد پشت پرده ای یاد می کنند که ازانجام این کار سود می برند. این گفته ها اما در تناقض با صحبت کارشناسان است،
یکی از موضوعات دردسرساز و مشکل آفرین در کلان شهرهای کشور به خصوص شهر تهران آلودگی گسترده هوا است. بسیاری از کارشناسان دلیل اصلی الودگی هوا در کلان شهرها را با تحریم ها و تولید بنزین غیر استاندارد در پتروشمی ها مرتبط می دانستند. بر پایه همین تحلیل دولت یازدهم یکی از اولویت های خود را بهبود وضعیت آلودگی هوا عنوان کرد.

بر همین اساس و با بررسی هایی که از سوی سازمان حفاظت از محیط زیست انجام شد، یکی از عوامل اصلی آلودگی در شهرها بنزین تولید داخلی معرفی شد که در پتروشیمی ها تولید می شود. بنابراین این سازمان با همکاری وزارت نفت از پخش این بنزین که به گفته کارشناسان از مقادیر زیادی ˈبنزنˈ (یک ماده سرطان زا) تشکیل شده است، جلوگیری کرد.

این موضوع باعث شد تا وزارت نفت برای تامین بنزین مصرفی کشور به واردات بنزین با استاندارد یورو 4 که از کیفیت بیشتری برخوردار است روی آورد.
با اعلام خبر واردات بنزین مورد نیاز کشور رسانه های مخالف دولت عنوان کردند ˈبا توجه به کیفیت بنزین تولید داخل و عدم کیفیت بنزین وارداتی این کار ابهاماتی در بردارد.ˈ

این رسانه ها انجام این کار را برخلاف اقتصاد مقاومتی می دانند و از افراد پشت پرده ای یاد می کنند که ازانجام این کار سود می برند. این گفته ها اما در تناقض با صحبت کارشناسان است،
اسماعیل کهرم کارشناس محیط زیست و مشاور رییس سازمان حفاظت از محیط زیست معتقد است که بنزین تولید داخل واقعا آلوده به مغادیر زیادی مواد سرطان زاست که برای سلامت مردم خطرناک است.

وی در گفت وگو با تدبیر تاکید می کند: با وضعیت حال حاضر کشور با هر انگیزه ای که بنزین وارد شود در صورتی که از استانداردهای لازم برخوردار باشد، مفید است. کهرم درباره تولید بنزین در پتروشیمی های کشور به تدبیر می گوید: تا قبل از اعمال تحریم ها چیزی حدود 67 تا 68 میلیون لیتر در کشور مصرف بنزین داشتیم که چیزی حدود 42 تا 43 میلیون لیتر از آن را در کشورتولید می کردیم و ما بقی وارد می شد. بعد از اینکه کشور تحریم شد، تصمیم گرفتند که چیزی حدود 23 تا 24 میلیون لیتر کسری بنزین در کشور تولید شود.

کهرم ادامه می دهد: ترکیبی به نام «بنزن» وجود دارد که یک ترکیب معطر، حلقوی و آروماتیک است و اگر در بنزین وجود داشته باشد زود می سوزد و درجه حرارت و انرژی زیادی تولید می کند. این ترکیب صد در صد سرطان زا است. در تولیدات بنزین در اروپا از این ماده چیزی حدود 5 درصد استفاده می شود، اما براساس آمار در کشور ما چیزی حدود 50 درصد استفاده می شود. این ماده سرطان زا است و در هر جایی که از آن استفاده شده و مورد آزمایش قرار گرفته از انسان، موش و هر جاندار دیگری دچار سرطان شده است. بنابراین بنزینی که در داخل کشور تولید می شد و در حال حاضر دستور توقف تولید آن صادر شده است، بنزین آلوده کننده و بسیار خطرناکی برای انسان بود.

این کارشناس محیط زیست به شایعاتی درباره واردات بنزین به کشور اشاره و مطرح می کند: با این ترکیبی که از تولید بنزین داخلی عنوان شد به نظر من اگر حتی براساس مطالبی که شایع کردند نفع شخصی عده ای هم در این کار وجود داشته باشد، مشروط بر اینکه بنزینی که وارد می شود با استانداردهای یورو 4 باشد، بهتر از ابتلا به سرطان در میان جمعیت زیادی از مردم کشوراست.

او با توجه به توقف پخش بنزین تولید داخل در شهر تهران، به بهبود وضعیت آب و هوا تاکید و عنوان می کند: وضعیت آب و هوا بهتر است. البته با یک گل بهار نمی شود اما در حال حاضر هوا بسیار تمیز و شفاف است. شرکت کیفیت هوا مدام وضعیت آلودگی هوا را اعلام می کند و براساس آخرین آمار در 15 روز گذشته روزهای سالم ما افزایش داشته است. البته همین که عامل آلودگی از هوا حذف شود خود یک امتیاز بزرگ است به همین منظور من خیلی خوش بین هستم به اینکه بنزین با کیفیت تری وارد کشور می شود.

کهرم درباره تاکید و همکاری وزارت نفت و سازمان حفاظت از محیط زیست به منظور جلوگیری از تولید بنزین با بنزن بالا و واردات این کالا توضیح می دهد: اصرار وزارت نفت و سازمان حفاظت از محیط زیست هم به این دلیل است که می دانند کیفیت بنزین تولید داخل به چه صورت است. این ارگان ها از ضرر و زیانی که بنزین تولید داخل به مردم وارد می کند با اطلاع هستند. حتی اگر بنزینی که وارد می شود پشت پرده برای کسی نفع داشته باشد چندان در برابر سلامت مردم مهم نیست اما با این شرط که بنزین وارداتی با کیفیت باشد و به بهبود کیفیت هوای کمک کند. پس باید از کسانی که بر مصرف بنزین بی کیفیت تولید پتروشیمی ها اصرار می کنند پرسید که چه قدر به سلامت مردم اهمیت می دهند؟
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠٢-١٣٩٣, ١١:٠۵

   

پر مبحث ترین ها