سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اسامی بورسیه‌ها چگونه درز کرد؟

انتشار اسامی بازتاب وسیعی در رسانه های اجتماعی داشت و پس از آن به یک جنجال تبدیل شد.
انتشار لیست بورسیه های غیرقانونی در دولت گذشته در شبکه های اجتماعی تبدیل به جنجالی حساسیت برانگیز شده است. روز گذشته محسنی اژه ای دادستان کل کشور اعلام کرد که اگر این لیست طبقه بندی شده باشد، انتشار آن عملی مجرمانه بوده است.

به گزارش فرارو، اواخر هفته گذشته توسط یکی از فعالان رسانه ای لیستی منتشر شد که بیش از 700 اسم را در بر گرفته بود. فردی که این لیست را منتشر کرده بود مدعی شد که افرادی که نامشان در این لیست قرار دارد جزو بورسیه های غیرقانونی دولت دهم هستند.

انتشار اسامی بازتاب وسیعی در رسانه های اجتماعی داشت و پس از آن به یک جنجال تبدیل شد.

گروهی اقدام به راه اندازی کمپینی اعاده حیثیت از این افراد کردند. گروهی که از حامیان استیضاح وزیر علوم هستند.

اما دو روز پیش مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان با اعلام اینکه لیست‌های بورسیه که در فضای مجازی منتشر شده است مورد تایید وزارت علوم نیست، گفت: «متاسفانه شاهد یک سری بی اخلاقی‌ها در جامعه هستیم و اطلاعات منتشر شده قدیمی و غیرمستند است و وزارت علوم پیگیری‌های قضایی خود را انجام خواهد داد و پیگیری‌های امنیتی نیز از سوی مراجع ذیربط درحال انجام است.»

بنا به گفته صدیقی "ظاهرا اطلاعاتی که منتشر شده در روزهای آخر دوره مسئولیت قبلی از سیستم بیرون رفته است."

او گفت: «منشاء این بی اخلاقی‌ها از سوی افرادی است که ارتباطاتی با عناصر سیستم قبلی داشته‌اند و این اطلاعات را منتشر کرده اند. شاهد این مسئله این است که تمام اطلاعات قدیمی و غیرمستند بوده و شامل اقدامات انجام شده در این دوره نیست به همین خاطر هیچ کدام از این اسناد واقعی نیستند.»

پس از این سخنان وزیر علوم فردی که لیست مورد نظر را منتشر کرده بود در مطلبی سخنان معاون وزیر علوم را رد کرد و نوشت: "جناب آقای صدیقی شما خوب به خاطر دارید که در زمانی که آقای توفیقی سرپرست وزارت علوم بودند و هنوز آقای فرجی دانا برای وزارت معرفی نشده بودند در آن اتاق گوشه‌ای طبقه ۱۳ شهرک غرب چه کسی این اسناد و اسامی را به بنده داد و در این مدت چه کسی برای انتشارش مدام تماس می گرفت و پیغام می داد و ما هم بنا به صلاحدید و شرایط، تحریک محرکان نشدیم و اگر اکنون هم فکر می‌کنید که ما ابزار شده‌ایم ..."

اما رو گذشته یکی از همکاران سابق افشاگر اسامی بورسیه شدگان در صفحه فیس بوک خود ادعاهای او را رد کرد.

فواد صادقی نوشت: "پیرو اظهارات آقای ... مبنی براینکه مسئولان وزارت علوم مدارک مربوط به بورسیه را دراختیار وی قرار داده اند به اطلاع می رسانم که این ادعا فاقد صحت می باشد."

صادقی در ادامه مطلب خود آورده است: «آقای ... که سال گذشته با اینجانب ارتباط داشت، به بنده گفت که از طریق یکی از پرسنل یکی از نهادهای نظارتی (که در جهت حفاظت از منبع از وی نام نمی توانم ببرم) ، به فهرست مذکور و بسیاری از نامه های مربوط به بورسیه دست یافته است و بخشی از مدارک واطلاعات مذکور را به اینجانب نشان داد و در روزهای ابتدایی سرپرستی آقای دکتر توفیقی، من در جلسه ای که با ایشان داشتم به سرپرست وزارت علوم این موضوع را منتقل کردم واظهار کردم چنین لیستی در اختیار ما است که آقای توفیقی با تعجب از اینکه این لیست در دست ماست اظهار کرد که بدلیل اینکه معاونان دوره احمدی نژاد همچنان مسئولیت دارند، خود وی به این لیست دسترسی نداشته است، بنابراین ادعای اینکه لیست مذکور توسط دکتر صدیقی یا شخص دیگری از مدیران دولت جدید در اختیار آقای ... قرار گرفته باشد فاقد صحت ودر تناقض با اظهارات قبلی وی می باشد.»
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠۵-١٣٩٣, ١٢:۵٩

   

پر مبحث ترین ها