سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

طرح جدید دلواپسان علیه رییس جمهور؛ طرح عدم کفایت در صورت دیدار با اوباما!

دلواپسی این گروه در خصوص دیدار حسن روحانی با همتای آمریکایی خود از آنجا آغاز شد که حسن روحانی در آستانه‌ سفر به نیویورک در گفتگو با ان بی سی در پاسخ به سؤالی درباره ملاقات با اوباما گفته‌ بود «فعلاً در برنامه من چیزی به عنوان ملاقات با رئیس جمهور اوباما وجود ندارد. در دنیای سیاست همه چیز امکان‌پذیر است»

دلواپسی این گروه در خصوص دیدار حسن روحانی با همتای آمریکایی خود از آنجا آغاز شد که حسن روحانی در آستانه‌ی سفر به نیویورک در گفتگو با ان بی سی در پاسخ به سؤالی درباره ملاقات با اوباما گفته‌ بود «فعلاً در برنامه من چیزی به عنوان ملاقات با رئیس جمهور اوباما وجود ندارد. در دنیای سیاست همه چیز امکان‌پذیر است»، و ادامه داده‌ بود: «اراده‌ی دولت من بر این است که سطح تخاصم و تنش را پایین بیاوریم.

از تنظیم بیانیه خطاب به تیم مذاکره کننده و نامه سرگشاده به محمدجواد ظریف تا تجمع در فرودگاه مهرآباد پس از بازگشت رئیس جمهور از نیویورک و اینک پیگیری طرح عدم کفایت حسن روحانی در صورت دیدار با اوباما؛ بخشی از رفتار کمیته تازه تاسیسی است موسوم به کمیته صیانت از منافع ایران که مهر سال گذشته با به محض اعلام موجودیت تقاضای پاسخگویی رئیس جمهور را نیز داشت و گفته می شود برخی از سوی برخی نمانیدگان تندروی مجلس هم پشتیبانی می شود.

طرح جدید عدم کفایت حسن روحانی، طرح جدیدی است که این کمیته که خود را نماینده مردم ایران در صیانت از منافع ملی می داند، راه انداخته است. موسسان این کمیته معتقدند هرگونه ارتباط با آمریکا خلاف قانون اساسی است. بر اساس دیدگاه این گروه تازه تاسیس بنا بر اصل ۱۵۲ قانون اساسی چون «سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر اساس نفی هر گونه سلطه‏جویی و سلطه‏پذیری، حفظ استقلال همه جانبه و تمامیت ارضی کشور، دفاع از حقوق همه مسلمانان و عدم تعهد در برابر قدرت‏های سلطه‏ گر و روابط صلح ‏آمیز متقابل با دول غیر محارب استوار است» بنابراین قانون اساسی ضمن تاکید بر آرمان گرایی در عرصه سیاست خارجی و ارزش های انقلابی – اسلامی، بر تحکیم روابط با دولت های اسلامی و غیرسلطه گر توجه ویژه دارد. اما روابط صلح آمیز با دول محارب و سلطه جو را به هیچ وجه نمی پذیرد.

به گزارش پیام نو نکته حائز اهمیت اینجاست که این کمیته از سطح کلام گامی فراتر نهاده است و با ارسال نامه های متعدد به نمایندگان مجلس در پی ایجاد لابی با نمایندگان است تا در صورت هرگونه دیدار و صحبت رئیس جمهور با اوباما، طرحی برای عدم کفایت حسن روحانی آماده شود. کمیته صیانت در توجیه پیگیری طرح عدم کفایت آورده است: «آیا تلاش برای تبدیل کردن رابطه‌‌مان با آمریکا، از دشمنی به دوستی، معنایی غیر از براندازی نرم جمهوری اسلامی دارد؟ و آیا انتظار واکنش قاطع مسئولین و به خصوص منتخبین مردم در مجلس به اقدامات در جهت براندازی بنیان جمهوری اسلامی و خالی کردن آن از محتوا، انتظار بی‌جایی است؟ و آیا انتظار پیگیری طرح عدم کفایت، در مجلس، در صورت دیدار با اوباما و دراز شدن دست دوستی به شیطان بزرگ، حداقل انتظاری نیست که مردم حق دارند از نمایندگان‌شان در مجلس شورای اسلامی داشته باشند؟»

دلواپسی این گروه در خصوص دیدار حسن روحانی با همتای آمریکایی خود از آنجا آغاز شد که حسن روحانی در آستانه‌ سفر به نیویورک در گفتگو با ان بی سی در پاسخ به سؤالی درباره ملاقات با اوباما گفته‌ بود «فعلاً در برنامه من چیزی به عنوان ملاقات با رئیس جمهور اوباما وجود ندارد. در دنیای سیاست همه چیز امکان‌پذیر است»، و ادامه داده‌ بود: «اراده‌ی دولت من بر این است که سطح تخاصم و تنش را پایین بیاوریم.

روحانی همچنین در پاسخ به اینکه آیا ممکن است رئیس جمهور امریکا به ایران سفر کند اظهار کرده بود: «به هر حال این عدم رابطه و شرایط ایران و آمریکا تا قیامت که نخواهد بود. به هر حال زمانی دریک شرایط مناسبی، در دوره این دولت یا دولت بعدی و یا بعد از آن، مسئله ایران و آمریکا حل خواهد شد و این‌گونه نیست که صد سال دیگر هم همین‌طور باشد.»

همین اظهارات روحانی در کنار سابقه پیشین دیدار ظریف با جان کری کافی بود که کمیته ای که خود را وکیل منافع می داند، تا عدم کفایت رئیس جمهور پیش برود. نمایندگانی همچون مهدی کوچک زاده، حمید رسایی، روح الله حسینیان، اسماعیل کوثری، الیاس نادران، علیرضا زاکانی، سیدمحمود نبویان، کریم قدوسی و چهره هایی همچون مهدی محمدی، فواد ایزدی، پناهیان، محمدعلی رامین، جعفر شجونی و … از جمله چهره هایی که مخالف هرگونه دیدار، توافق، مذاکره هستند.

به هرحال پس از ساخت مستندهای تخریبی و اظهارات آنچنانی این بار موضوع دیدار احتمالی با اوباما بهانه ای شده است برای تخریب مجدد رییس جمهور!
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣١-٠۶-١٣٩٣, ١٧:١٩

   

پر مبحث ترین ها