سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

خوشحالی کوبایی ها بعد از آشتی با آمریکا (عکس)

سناتور دمکرات پاتریک لی‌هی، از سناتورهای ارشد کنگره، در بیانیه‌ای به اوباما و کاسترو در تغییر سیاستی «باقی‌مانده از جنگ سرد، که به اهدافش نرسیده» تبریک گفته است.

مردم کوبا بعد از اعلام از سر گیری روابط کشورشان و آمریکا در خیابان ها به جشن و پایکوبی پرداختند. این جشن ها در هاوانا نمود و ظهور بیشتری داشت. رانندگان خودروها نیز با روشن کردن چراغ های خودروهایشان خوشحالی خود را از این توافق ابراز کردند.

به گزارش رویترز، گروهی از کشورهای آمریکا لاتین از جمله رهبران مکزیک، برزیل و آرژانتین نیز از عادی شدن روابط دو کشور استقبال کرده‌اند.

پایکوبی در هاوانا بعد از از سرگیری روابط آمریکا و کوبا(عکس)

بان کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، در واکنش به اعلام آغاز عادی‌سازی روابط، آن را «بسیار مثبت» توصیف کرده است.

او گفته است این موضوع مردم دو کشور را که مدتی طولانی از هم دور بودند، به هم نزدیک می‌کند.

در ایالات متحده نیز این خبر واکنش‌های مختلفی را سبب شده است.

کانادا و واتیکان میانجیگر رابطه آمریکا و کوبا بعد از 50 سال / سرنوشت تحریم ها چه می شود؟

گروهی از سیاستمتدران جمهوری‌خواه با آن مخالفت کرده‌اند؛ از جمله مارکو روبیو، سناتور جمهوریخواه ایالت فلوریدا گفته است که این کار، باعث «خفه‌شدن صدای مخالفان» می‌شود.

روزنامه وال استریت‌جورنال از قول جان بوهنر، نماینده جمهوری‌خواه و رئیس مجلس نمایندگان کنگره، نقل کرده است که روابط با حکومت کاسترو «تا زمانی که مردم کوبا از آزادی لذت نبرند» نباید بازبینی و عادی شود.

از سوی دیگر گروهی دیگر از دولتمردان و سیاستمداران آمریکایی از عادی سازی روابط استقبال کرده‌اند.

پایکوبی در هاوانا بعد از از سرگیری روابط آمریکا و کوبا(عکس)

سناتور دمکرات پاتریک لی‌هی، از سناتورهای ارشد کنگره، در بیانیه‌ای به اوباما و کاسترو در تغییر سیاستی «باقی‌مانده از جنگ سرد، که به اهدافش نرسیده» تبریک گفته است.

جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده نیز، رخدادهای فعلی را با تغییرات موضع آمریکا در قبال ویتنام مقایسه کرده است. به گفته او تغییر سیاست در قبال ویتنام، آسان نبود و تا امروز کامل نشده است اما باید از جایی شروع می‌شد و و تاثیر خود را گذاشته است.

در سوم ژانویه ۱۹۶۱، پس از اینکه کوبا صنایع و دارایی‌های متعلق به آمریکا را ملی کرد، ایالات متحده مناسبات دیپلماتیک با کوبا را قطع کرد. یک سال بعد آمریکا به طور یکجانبه مناسبات تجاری با کوبا را به حال تعلیق در آورد که تا امروز به قوت خود باقی است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠٩-١٣٩٣, ١٢:۴٨

   

پر مبحث ترین ها