سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ما در وحدت اسلامی پسرفت داشته‌ایم

ماباید 9 دی رامظهر وحدت قرار دهیم ولی بااین نوع عملکرد این روز نه یوم‌الله بلکه یوم‌الشیطان و تفرقه‌انگیز خواهدبود.

متن کامل سخنرانی مطهری که باعث تشنج در مجلس شد: 9دی واکنشی درمقابل دو طرف فتنه و دفاع از انقلاب بود
- ایلنا نوشت:

 

 
نماینده مردم تهران در نطق جنجالی خود گفت: صدا و سیما در موضوع 9دی راه افراط را در پیش گرفته بود و بیشتر بر طبل تفرقه می‌کوبید ما باید بدانیم 9 دی واکنشی در مقابل دو طرف فتنه و دفاع از انقلاب اسلامی بود و باید آن را مظهر وحدت قرار دهیم ولی با این نوع عملکرد این روز تفرقه‌انگیز خواهد بود.

علی مطهری در جلسه علنی امروز در نطق میان‌دستور خود با تبریک میلاد پیامبر اسلام (ص) گفت: مشاهده کردیم که گویی نوعی تقسیم‌کار بین میلاد پیامبر اسلام (ص) و بزرگداشت ائمه اطهار(ع) بین شیعه و سنی رواج پیدا کرده است٬ به گونه‌ای که بزرگداشت اهل بیت به شیعه و بزرگداشت میلاد پیامبر به اهل سنت واگذار شده است که این خود نقطه ضعفی بسیار بزرگی است.

این نماینده مجلس با اشاره به عملکرد سازمان صداوسیما گفت: متاسفانه صداوسیما در این‌باره در مقایسه با بزرگداشت جشن ملی چون نوروز٬ بسیار ضعیف عمل کرده است.او با اشاره به این نوع عملکرد گفت: ما در وحدت اسلامی نه پیشرفت٬ بلکه پسرفت داشته‌ایم و علت این است که بیش‌تر حرف زده و کمتر عمل کرده‌ایم.

علی مطهری گفت: چگونه وقتی ما اجازه ساخت یک مسجد به اهل سنت در پایتخت را نمی‌دهیم انتظار وحدت داریم؟ آنها نیز در مکه و مدینه این موضوع را به نحوی جبران می‌کنند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تندروهای هر دو طرف در این موضوع بسیار مقصر هستند و نقش آنها بسیار آشکار است. تا زمانی که بسیاری از اهل سنت، شیعه را مشرک می‌داند و مداحان نیز حتی در مراسم میلاد پیامبر بر طبل تفرقه می‌کوبند و مسائلی مانند مسائل حضرت زهرا(س) را مطرح می‌کنند٬ بنابراین دسترسی به وحدت امکان‌پذیر نیست.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: در این بین نقش علما برای ایجاد وحدت بسیار برجسته است و اگر ما رهنمودهای امام، آیت‌الله بروجردی و رهبری را دنبال می‌کردیم، امروز در این وضعیت قرار نداشتیم و زمینه پیدایش داعش و القاعده فراهم نبود.

او با اشاره به 9 دی و عملکرد صدا و سیما در این باره گفت: صداوسیما در این موضوع راه افراط را در پیش گرفته بود و بیشتر بر طبل تفرقه می‌کوبید ما باید بدانیم 9 دی واکنشی در مقابل دو طرف فتنه و دفاع از انقلاب اسلامی بود و باید آن را مظهر وحدت قرار دهیم ولی با این نوع عملکرد این روز نه یوم‌الله بلکه یوم‌الشیطان و تفرقه‌انگیز خواهد بود.

او در ادامه نطق خود چند تذکر نیز نسبت به دولت داشت از جمله اینکه اشاره کرد: جا داشت دولت در برداشت 4.1 میلیارد دلاری نهایت صداقت را به خرج می‌داد زیرا ما از این دولت انتظار داریم روشی غیر از دولت گذشته را در پیش گیرد.

او در تذکری به وزارت راه و شهرسازی در مورد پرواز شرکت هواپیمایی صهیونیستی از وزارت راه توضیح خواست.

همچنین علی مطهری درباره معاون سیاسی وزارت کشور گفت: چند ماه است که وزارت کشور بدون معاونت سیاسی اداره می‌شود که این عدم کفایت وزیر را نشان می‌دهد که واجب است یک شخص فراجناحی برای این پست معرفی شود.

همچنین او گفت: در سال گذشته وزیر کشور از مجلس به علت وضعیت عفاف و حجاب کارت زرد گرفت که ما تذکریبه جهت پوشش ساپورت به وی دادیم که این موضوع را به شوخی گرفت، ولی امروز می‌بینیم که وضعیت پوشش در کشور بدتر شده است. وزیر کشور بداند ما این موضوع را همچنان دنبال خواهیم کرد.

مطهری درباره جشنواره فیلم عمار گفت: این موضوع قابل تقدیر است که کسانی به جای آنکه از وضعیت فرهنگی و صداوسیما آه و ناله کنند، فیلم مطلوب خود را می‌سازند و لازم است وزارت ارشاد از آنها حمایت کند.

مطهری در ادامه نطق خود به حصر کروبی و موسوی و زهرا رهنورد اشاره کرد و گفت: این موضوع بر اساس قانون‌اساسی غیرقانونی است.

در این میان برخی از نمایندگان مجلس علیه این موضوع شعارهای "مرگ بر فتنه‌گر" و "مرگ برمنافق" سر دادند و نطق مطهری را قطع کردند.

 

telegram 19dey.com
محمدرضا    23 دی 1393 01:48
باسلام؛ضمن ابراز تاسف به حال برخی آدمهایی که در مجلس نمایندگی افکار عمومی را به یدک می کشند ولی نمی گذارند یکی از خودشان (ولی کاملا از جنسی دیگر) حتی وقت قانونی سخنرانی خود را به پایان برساند،باید بگویم درود بر مطهری.درود به این آزاد مردی که قبول ندارد راحت نان بخورد.درود به این آدمی که می خواهد بگوید تاریخ مصرف برخوردهای فیزیکی با دگر اندیشان دیگر به پایان رسیده و نزد آزادمردان هیچ پذیرشی ندارد.درود به این انسانی که می خواهد بگوید فصل الخطاب همه ما و ممیز سره و ناسره رفتارهای همه ما فقط و فقط قانون است و آن هم همه آن ونه گزیده ای از آن.درود به این مسئولیت پذیری که بر دوشهایش احساس سنگینی می کند و نمی تواند تاب بیاورد که گروهی اندیشه،تشخیص و انتخاب خود را همواره برترین بدانند و بخواهند آنرا به عنوان میزان به دیگران تحمیل نمایند.درود به این خوش فکری که می خواهد بگوید همه ما به صرف اینکه انسانیم(بدون توجه به ویژگیهای عارضیمان از قبیل؛دین،مذهب،قوم ،نژاد،زبان،رنگ،طبقه اجتماعی و...)دارای حقوق کامل شهروندی هستیم وحق پی گیری و مطالبه آنرا داریم.و درود درود درود.
  • 0

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 1
همه مطالب تاریخ: ٢١-١٠-١٣٩٣, ١۶:٣٩

   

پر مبحث ترین ها