سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس سازمان زندان‌ها:

آمار مجرمان دارای مدرک دانشگاهی رو به افزایش است

با پژوهش‌ها و بررسی‌های صورت گرفته مشخص شده است 75 درصد از مجرمان و زندانیان در مناطق حاشیه‌نشین و محروم زندگی کرده‌اند.


رئیس سازمان زندان‌ها گفت: آمار مجرمان دارای مدرک دانشگاهی رو به افزایش بوده است.
به گزارش تسنیم، اصغر جهانگیر با اشاره به محیط ناآرام در جهان و با بیان اینکه بحث‌های اقتصادی اصلی‌ترین علت ناآرامی و ناامنی در یک جامعه است، اظهار داشت: تحریم‌ها و کاهش قیمت نفت و توسعه نامتوازن جامعه و محرومیت‌های کلان در بسیاری از نقاط کشور که از دوران استعمار به ارث رسیده است مشکلاتی در کشور ایجاد کرده است.
وی ادامه داد: با پژوهش‌ها و بررسی‌های صورت گرفته مشخص شده است 75 درصد از مجرمان و زندانیان در مناطق حاشیه‌نشین و محروم زندگی کرده‌اند.
این مقام ارشد قضایی در ادامه گفت: 44.5 درصد از مجرمان و زندانیان نیز درآمد خود و خانواده‌شان کمتر از 500 هزار تومان بوده و این پائین بودن درآمد علت اصلی ارتکاب جرم مجرمان بوده است.
رئیس سازمان زندان‌های کشور گفت: امروز بحث قاچاق مواد مخدر به یک پدیده پیچیده سیاسی، فرهنگی و اجتماعی تبدیل شده است و ریشه آن مسائل اقتصادی و بیکاری بوده است.
رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه عنوان کرد: امروز بیش از 50درصد از مجرمان و زندانیان ما به جرم قاچاق مواد مخدر درزندان هستند و بیش از 65 درصد افراد ورودی به زندانهای کشور معتاد می باشند.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 70 درصد زندانیان و مجرمان کشور را جوانان زیر 40 سال تشکیل داده‌اند که باید سرمایه‌های ملی کشور باشند.
جهانگیر با اشاره به پیشی گرفتن آمار دختران و زنان در بحث قاچاق مواد مخدر، مصرف، توزیع و فروش مواد مخدر، نسبت به مردان گفت: در حال حاضر آمار مجرمان زن نسبت به کل جرایم زنان در قاچاق مواد مخدر 54درصد است در حالی که بین مردان این آمار نسبت به کل جرایم مردان حداکثر 43 درصد است.
رئیس سازمان زندان‌های کشور اظهار داشت: تا جائی که امکان دارد باید محکومیت‌های دیگر جایگزین حبس شود و نباید زندان خود زمینه بروز بزهکاری‌های دیگر شود.
مشاور رئیس دستگاه قضا گفت: بمباران اطلاعاتی در جامعه امروز اگر به‌دقت سازمان دهی نشود در مقوله فرهنگی بسیار خطرآفرین است و می‌تواند زمینه بزهکاری را فراهم نماید زیرا انسان مجبور است برای رفع نیازهای کاذب خود با توجه به نداشتن درآمد کافی دست به جرم بزند. وی یکی دیگر از دلایل انجام دادن جرم را نداشتن علم و آگاهی و شکست تحصیلی عنوان کرد و افزود : 80درصد از مجرمان ما در زندان دارای مدرک تحصیلی کمتر از دیپلم هستند هرچند که در 5 سال گذشته آمار مجرمان دارای مدرک دانشگاهی رو به افزایش بوده است.
رئیس سازمان زندان‌های کشور گفت: زمانی جامعه‌ای پویا ، فعال و سالم خواهیم داشت که همه دستگاه‌ها و نهادها به وظایف قانونی خود به‌نحو مطلوب عمل کنند.
جهانگیر با اشاره به پائین بودن نرخ جرایم در استان یزد گفت: یزد می‌تواند به‌عنوان یک استان الگو در پیشگیری از وقوع جرایم معرفی شود و اگر نرخ مجرمان غیربومی را از مجرمان استان جدا کنیم، استان یزد پائین‌ترین و بهترین نرخ را در بحث مجرمان و زندانیان دارد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-١٠-١٣٩٣, ١٩:٠٩

   

پر مبحث ترین ها