سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

واکنش‌های تحقیرآمیز به نامزدی هیلاری

اوباما: کلینتون رئیس‌جمهور فوق‌العاده‌ای خواهد شد

یک روز پیش از آنکه وزیر امور خارجه سابق آمریکا اعلام کند که می‌خواهد کمپین انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 خود را به طور رسمی آغاز کند، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا گفت که وزیر امور خارجه‌اش رئیس‌جمهور فوق‌العاده‌ای خواهد بود.

سهرابی:‌ باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان یک کنفرانس خبری در نشست قاره آمریکا در پاناما سیتی گفت: "هیلاری کلینتون" یک کاندیدای قاطع در انتخابات ریاست‌جمهوری 2008 بود. وی در انتخابات یکی از حامیان من به شمار می‌رفت. او وزیر امور خارجه قابل و فوق‌العاده‌ای بود و دوست من است. معتقدم که او رئیس‌جمهور قابلی خواهد شد. رئیس‌جمهوری آمریکا در حالی این مساله را مطرح کرد که هیلاری کلینتون تصمیم خود را برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 اعلام کرده و اوباما در این‌باره گفت که انتظار دارد هیلاری کلینتون درباره دیدگاهش برای پیشبرد کشور به سمت جلو کاملا مشخص و واضح عمل کند. اوباما همچنین حمایت قاطع خود را در مورد توانایی‌ها و قابلیت‌های هیلاری کلینتون اعلام کرد و گفت: او می‌تواند خودش را به خوبی در هر گفت‌وگو و مذاکره‌ای در سطح سیاست خارجی کنترل کند. هیلاری کلینتون قصد دارد تا برنامه‌های خود را از طریق رسانه‌های آمریکایی و ویدئو امروز (یکشنبه) اعلام کند. رئیس‌جمهوری آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا "جو بایدن"، معاونش در این انتخابات نامزد می‌شود یا خیر، گفت: همانطور که نمی‌توانم در این انتخابات شرکت کنم به من هم ارتباطی ندارد که آینده این انتخابات را پیش‌بینی کنم.

اعلام نامزدی هیلاری کلینتون خبری دور از ذهن نبود و تقریبا همه کارشناسان و تحلیل‌گران چنین انتظاری را دارند، اما بلافاصله بعد از اعلام این که روز یکشنبه نامزدی رسمی او اعلام می‌شود، موجی در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد و هشتگ‌های "اعلامیه بزرگ هیلاری" (HillarysBigAnnouncement) و "آماده برای هیلاری" (ReadyForHillary) داغ شد.

در هفته‌های گذشته، رند پال و تد کروز از جناح محافظه‌کار ورود خود را به عرصه رقابت‌های انتخاباتی اعلام کرده بودند، اما نوع حملاتی که در فضای مجازی و در ساعات اولیه به هیلاری کلینتون شده است با نوع حمله به آن افراد متفاوت است. به گزارش بی.بی.سی این بار واکنش‌ها به وضوح با موج تازه‌ای از نظرهای حاوی تحقیر جنسیتی و سِنی همراه بود. در شبکه‌های اجتماعی بعضی از انگلیسی‌زبان‌ها در واکنش به خبر ورود هیلاری کلینتون به کارزار انتخابات ریاست جمهوری، زن بودن و سن و سال او را مسخره کرده‌اند.

"حراج ۳۰ درصدی کت و شلوار زنانه"، "او زمین خورد و نتوانست بلند شود"، "امیدوارم روز یکشنبه تودل برو باشه"، "برو پیراهن شوهرتو اتو کن"، "او می‌گوید: به من رای بدهید! من بیش از هر نامزد دیگری هورمون مردانه دارم"، "هیلاری میگه: من ۴۶۹ سالمه با حساب سال سگ‌ها" از جمله این نوشته‌ها هستند. هیلاری کلینتون ۶۷ ساله است.

"ما حواسمان هست"

هیلاری کلینتون، زنی که هدف نظرات زن‌ستیز و نگاه تبعیض‌آمیز سنی برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته از اواخر دهه هشتاد میلادی وارد سیاست شده و نزدیک به سه دهه حضور پررنگی در عرصه‌های مختلف سیاسی آمریکا داشته است. خانم کلینتون، بانوی اول آمریکا، سناتور ایالت نیویورک، و وزیر امور خارجه این کشور بوده و طبعا این اولین باری نیست که در معرض حملات جنسیتی قرار می‌گیرد. همچنین این بار اول نیست که او برای احراز سمت ریاست جمهوری آمریکا تلاش می‌کند. رقابت او با دیگر نامزدان دموکرات در سال ۲۰۰۸ بسیار تنگاتنگ بود و در همان سال هم کارزرار انتخاباتی او بارها با حملاتی به جنسیتش -و نه بررسی شایستگی‌اش برای احراز این سمت- روبه‌رو بود.

در ماه مارس گروهی به اسم داوطلبان برتر هیلاری کلینتون، نامه‌ای به گروهی از روزنامه‌نگاران و رسانه‌های مهم خبری آمریکا فرستادند و به آنها اخطار دادند که "ما حواسمان به کلماتی که به طور پنهانی بار تبیعضی جنسیتی دارند، هست." آنها گفته‌اند همه اخبار مربوط به خانم کلینتون را رصد می‌کنند و اگر با کلماتی که جنسیت و سن و سال او را تحقیر کرده باشند مواجه شوند با این موضوع برخورد خواهند کرد. هیلاری کلینتون یکی از شانس‌های اصلی حزب دموکرات در انتخابات سال ۲۰۱۶ خواهد بود. پیش از این گزارش شده بود که هیلاری کلینتون یکی از مدیران ارشد گوگل را به عنوان مدیر تکنولوژی و دیجیتال کارزار انتخاباتی‌اش برگزیده است. تد کروز و رند پال دو سناتور حزب جمهوری‌خواه وارد رقابت‌های انتخاباتی شده‌اند.

جب بوش، برادر جورج بوش، رئیس جمهوری پیشین آمریکا هم گفته به طور جدی به وارد شدن به عرصه انتخابات فکر می‌کند. از سوی دیگر رئيس جمهور اسبق آمريکا در مصاحبه اي خود را «مشاور انتخاباتي پشت صحنه» هيلاري کلينون خواند. به گزارش يو اس اي تودي، در پي اعلام آمادگي هيلاري کلينتون براي شرکت در رقابت هاي انتخاباتي سال 2016 رياست جمهوري آمريکا ، بيل کلينتون رئيس جمهور اسبق اين کشور و همسر هيلاري کلينتون براي دادن مشاوره انتخاباتي به هيلاري اعلام آمادگي کرد.

بيل کلينتون در مصاحبه ي اختصاصي با مجله تاون کانتري در روز سه شنبه در اين خصوص گفت: «فکر مي کنم من و هيلاري هر دو بر اهميت اين امر واقفيم که او بايد به گونه اي به اين رقابت سخت وارد شود که گويا پيشتر در هيچ انتخاباتي شرکت نکرده است و با اين رويکرد به برقراري ارتباط با رأي دهندگان اقدام نمايد». وي همچنين افزود: «براي حصول نتيجه اي رضايت بخش، نقش من بايد بيشتر به عنوان مشاور پشت صحنه باشد تا به مسائل انتخابات نزديکتر باشم». بسياري حمايت بيل کلينتون از نامزدي هيلاري و کمک هاي وي به هيلاري در اين امر را امتياز ويژه اي براي اين نامزد انتخاباتي مي دانند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠١-١٣٩۴, ١۶:٣٩

   

پر مبحث ترین ها