سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اختصاص مسکن به بانوان مجرد؛

طرح دولت برای مجرد ماندن بانوان کلید خورده است؟

بروز شده : ٨-٠٣-١٣٩٣, ١٧:٠٣    نسخه چاپی    
با این وجود نمی توان این مساله را هم تایید کرد که هر کس ازدواج نکرده حق خانه دار شدن ندارد و به این ترتیب باید دنبال راهکار اساسی برای مساله ازدواج و تجرد در کشور بود که این روزها بیشتر ابعاد اقتصادی یافته است.
این روزها سبک زندگی ایرانی رو به تغییر است.از شیوه ازدواج و طلاق گرفته تا زندگی خانوادگی همه و همه دچار تغییرات جدی شده که شاید تا چند سال پیش برای خانواده ها ناملموس بود.

امروز اگر سری به بنگاههای معاملات ملکی محل بزنید ، موارد زیادی را برای رهن و اجرای مجردها خواهید دیدکه نشان از افزایش تقاضا برای زندگی مجردی بین جوانان ایرانی است.
در روزگاری نه چندان دور زندگی مجردی بیشتر یک ژست غربی در زندگی شرقی تلقی می شد و تمایل به داشتن چنین زندگی در کشور ،مورد نکوهش و مذمت اکثر خانواده ها قرارداشت.

البته در بدو گرایش به چنین شیوه زندگی، مردان بیشتر به آن تمایل داشتند و خواستار مستقل شدن از خانواده بودند به طوری که برخی از پسران پس از اتمام دوره خدمت سربازی ترجیح می دادند که از خانواده مستقل شده و به صورت مجردی زندگی کنند.

در این میان کمتر خانواده ای حاضر بود استقلال طلبی فرزند خود را به رسمیت بشناسد و از او حمایت کند و بیشتر خانواده ها سعی می کردند که در صورت داشتن فرزندی که خانه مجردی داشت این مساله را از سایرین پنهان کنند ،اما امروز با مدرن شدن سبک زندگی ها و پیشرفت تکنولوژی ووسایل ارتباط جمعی این مساله در کشور بسیار رایج شده است هر چند که هنوزهم در دیدگاههای سنتی، زندگی مجردی به خصوص برای زنان و دختران جوان مورد نکوهش قرار می گیرد اما تحقیقات نشان از افزایش تمایل بانوان ایرانی برای تنها زندگی کردن و مستقل بودن دارد.

روانشناسان و جامعه شناسان اما یکی از مهم ترین دلایل زیاد شدن خانه های مجردیرا افزایش سن ازدواج می دانند چرا که باعث می شود جوانی که نمی تواند ازدواج کند میل استقلال طلبی خود را درخانه مجردی جستجو کند.
در هر حال نکته اینجاست که افزایش طلاق، کاهش ازدواج و گذر کردن بسیاری از جوانان از سن ازدواج زمینه ها را برای افزایش خانه های مجردی بیشتر کرده است.

به گزارش شفاف، حالا اما کار به جایی رسیده که در سال گذشته به ازای هر 5 ازدواج یک طلاق و به عبارت دیگر به ازای هر 100 ازدواج 20 طلاق در کشور اتفاق افتاده در صورتی که در 10 سال گذشته به ازای هر 100 ازدواج 10 طلاق وجود داشت و این نشان می‌دهد سرعت رشد طلاق نسبت به سرعت رشد ازدواج بیشتر بوده است.
این در حالی است که سن 49 سالگی سن تجرد قطعی محسوب می‌شود و تأخیر سن ازدواج برای خانم‌ها تجرد قطعی را افزایش داده است.

به این ترتیب تعداد خانم های مجرد روز به روز بیشتر می شود و برای همین است که به تازگی قائم‌مقام وزیر راه‌وشهرسازی درباره واگذاری مسکن به مجردها و الگوگیری از کشورهای پیشرفته در این زمینه اعلام کرده : در طرح‌های مسکنی جدید به بانوان مجرد با ۳۵سال سن تمام، مسکن واگذار می‌شود اما برای مردان مجرد هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است.

این در حالی است که پیش از این طرح واگذاری مسکن مهر به مجردها هم کلید خورده بود و این در حالی بود که پیش از این تاهل يكي از چهار شرط اصلي براي متقاضيان مسكن مهر به شمار می رفت.

هر چند که مجرد ها و کسانی که ازدواج نکرده اند هم حق زندگی دارند اما در هر حال اینگونه طرح ها به نوعی افراد را به مجرد بودن تشویق می کند به خصوص زنان که این روزها همه شاغل هستند و می توانند به تنهایی زندگی خود را اداره کنند با وجود این نوع طرح های مسکنی دیگر تمایلی به ازدواج نشان نخواهند داد و این مساله می تواند به افزایش خانه های مجردی در جامعه کمک کند.

با این وجود نمی توان این مساله را هم تایید کرد که هر کس ازدواج نکرده حق خانه دار شدن ندارد و به این ترتیب باید دنبال راهکار اساسی برای مساله ازدواج و تجرد در کشور بود که این روزها بیشتر ابعاد اقتصادی یافته است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-٠٣-١٣٩٣, ١٧:٠٣

   

پر مبحث ترین ها