سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حوزه باید به نظام کمک کند/ میراث علمی و تدریسی امام خمینی(ره)

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی گفت: حوزه علمیه و نهاد روحانیت با نظام اسلامی و جمهوری اسلامی عجین شده، بنابراین باید نظام را کمک و هدایت کند.
19دی انلاین -

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد واعظی در حاشیه گردهمایی مبلغان دینی اعزامی به ماه مبارک رمضان با اشاره به فرارسیدن ایام ارتحال حضرت امام خمینی(ره) اظهار کرد: حضرت امام (ره) میراث‌های علمی زیادی به جا گذاشتند و شاگردان خوبی پرورش دادند و نسل علمای انقلابی و متعهد امروز، پرورش یافته مکتب درسی حضرت امام هستند.

وی بزرگ‌ترین میراث حضرت امام را پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل جمهوری اسلامی ذکر کرد و افزود: راهی که حضرت امام راحل آغاز کردند یک راه طولانی و پرمسئولیت است که چهار مرحله اصلی دارد.

این استاد حوزه و دانشگاه، استقرار جمهوری اسلامی و صیانت از جمهوری اسلامی در برابر ناملایمات و خطرات و تهدیدات را اولین مرحله حرکت حضرت امام بیان کرد و افزود: استقرار نظام اسلامی مرهون رهبری‌های حضرت امام (ره) و وفاداری امت است.

حجت‌الاسلام واعظی تشکیل دولت اسلامی، ایجاد جامعه اسلامی و تشکیل تمدن اسلامی را سه مرحله بعدی حرکت حضرت امام اعلام کرد و افزود: در حال حاضر دولت یا نظام اسلامی تشکیل شده اما اینکه آیا دولت اسلامی داریم؟ آیا نظام تقنینی، قوای اجرایی و انتظامی، نهادها و دستگاه‌ها و ارکان نظام و بخش‌های مختلف، اسلامی هستند؟

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی تاکید کرد: نمی‌شود انتظار داشت جامعه در ابعاد مختلف آن اسلامی باشد اما اجزای حاکمیت آن گونه که باید اسلامی نشده باشد.

وی با بیان اینکه حوزویان راه طولانی در پیش دارند و بار مسئولیت حوزه، سنگین است، اظهار کرد: امام راحل برآمده از حوزه‌های علمیه و نهاد مرجعیت است. حوزه علمیه و نهاد روحانیت با نظام اسلامی و جمهوری اسلامی عجین شده، بنابراین باید نظام را کمک و هدایت کند و ناصح امین باشد و برای برداشتن قدم‌های بعدی با نظام همکاری کند.

حجت‌الاسلام واعظی، هدایت سیاسی و آگاهی‌بخشی مردم را وظیفه روحانیت دانست و تاکید کرد: تولید محتوا، نظریه پردازی، کمک فکری و استخراج آنچه که جامعه و نظام اسلامی به آن احتیاج دارد کار روحانیت و طلاب است.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠٣-١٣٩۵, ١٠:۴٩

   

پر مبحث ترین ها