سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

افتتاح ۴۰ پروژه بخش کشاورزی/ ۹۰ درصد دانه روغنی کشور وارداتی است

قم - رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم با بیان اینکه رشد اقتصادی بخش کشاورزی مثبت است، گفت:‌ ۴۰ پروژه با اعتباری بالغ بر ۳۵ میلیارد تومان در هفته جهاد کشاورزی در قم به بهره‌برداری می‌رسد.
19دی انلاین -

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا طلایی ظهر چهارشنبه در نشست خبری که در سازمان جهاد کشاورزی استان قم برگزار شد، با اشاره به تشکیل جهاد سازندگی در ۲۷ خرداد سال ۵۸ گفت: تشکیل جهاد سازندگی به فرمان امام خمینی(ره) خاستگاه مردمی دارد و باید در خدمت مردم باشد.

وی با اشاره به خدمات جهاد سازندگی و امور کشاورزی در سه دهه اخیر، بیان کرد: زمانی بود که از لحاظ کشاورزی آن‌قدر وابسته بودیم که برای دریافت پنیر خارجی صف‌های طولانی شکل می‌گرفت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی از افتتاح ۴۰ پروژه در هفته جهاد کشاورزی خبر داد و بیان کرد: این پروژه‌ها شامل ۱۹ پروژه در حوزه آب و خاک، ۷ عنوان تولیدات گیاهی، ۷ عنوان در زمینه صنایع کشاورزی، سه مورد در امور دام و سه برنامه در زمینه شیلات و یک مورد نیز در حوزه امور اراضی خواهد بود.

تشریح برنامه‌های هفته جهاد کشاورزی

طلایی از اشتغال‌زایی بیش از ۳۴۰ شغل مستقیم خبر داد و گفت: برای این پروژه‌ها ۳۵ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده که ۷۰ درصد آن را بخش خصوصی تأمین کرده است.

وی دیدار با مراجع تقلید، تجدید پیمان با بنیانگذار انقلاب با حضور در مرقد امام، ‌ غبار روبی گلزار شهدا، تجلیل شهدای جهاد کشاورزی، ‌ دیدار با خانواده شهدا، دیدار با تشکل‌های صنفی حوزه کشاورزی، برگزاری هم‌اندیشی و همایش مرتبط را از دیگر برنامه هفته جهاد کشاورزی عنوان کرد.

رئیس جهاد کشاورزی با اعلام این خبر که ۴۵۰ میلیون متر مکعب روان آب ورودی به قم کاملاً خشک شده است

گفت: اکنون کار به جایی رسیده است که تمام برداشت‌های آب کشاورزی از طریق چاه‌ها و سفره‌های زیرزمینی است.

جایگزین سازی کشت گیاهان دارویی

طلایی از برنامه ۵ ساله تغییر و بهبود الگوی کشت در استان قم خبر داد و اظهار کرد: این طرح از سال گذشته با به کارگیری بهینه‌سازی مصرف آب، اجرای آبیاری‌های تحت فشار و کاهش بهره‌گیری از اراضی کم بازده در حال انجام است.

وی به افزایش ۸ برابری اعتبارات استفاده از آبیار نوین در استان قم اشاره کرد و گفت: جایگزین سازی کشت گیاهان دارویی از جمله گل محمدی در راستای بهینه‌سازی و بهره‌وری از آب کشاورزی استان است.

این مقام مسئول حوزه کشاورزی با تأکید بر اینکه حوزه کشاورزی تنها بخش اقتصادی است که تراز مثبت اقتصادی داشته است گفت: بخش کشاورزی در سال ۹۴ به میزان ۵ درصد رشد اقتصادی داشته است.

خرید تضمینی ۱۷ هزار تن گندم

وی از کاشت ۱۰۰ هکتار گل محمدی و ۵۰ هکتار انواع محصولات گیاهان دارویی و بهینه‌سازی ارقام گندم و جو خبر داد و افزود: در سال گذشته توانستیم با کاهش ۱۰۰۰ هکتار سطح کشت یونجه و جایگزینی ۱۰۰۰ هکتار و ایجاد ۵۰۰ هکتار مزرعه پسته به کاهش مصرف کمک شایانی کنیم.

طلایی با اشاره به برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی برای کاشت گیاهان دارویی، بیان کرد: برای توسعه این گیاهان با توجه به توجیه اقتصادی که دارند، برنامه‌های مختلفی داریم.

وی ادامه داد: ذرت از محصولات آب‌بر بوده که نوعی از این محصول وارد استان شده که طول رشد آن از ۱۰۰ روز به ۷۵ روز رسیده است و با توجه به زودرسی دو مرحله آبیاری کمتری برای آن انجام می‌شود که در کشت بهاره امسال ارقام خوبی را خواهیم داشت.

رئیس جهاد کشاورزی استان قم از خرید تضمینی ۱۷ هزار تن گندم در سال جاری خبر داد و بیان کرد: به نظر می‌رسد تولید گندم به ۳۰ هزار تن برسد.

وی سه محصول گندم، جو و دانه روغنی کلزا را در سبد خرید تضمینی استان قم عنوان کرد و گفت: در سال جاری تولید دانه روغنی به ۱۸۰۰ تن رسیده که نسبت به پارسال رشد ۴.۵ برابری داشته است.

طلایی با اشاره به ارزش غذایی دانه‌های روغنی گفت: متأسفانه کشور ما بیش از ۹۰ درصد دانه‌های روغنی را از دیگر کشورها وارد می‌کند.

رکود شدید اقتصادی در بخش گاوداری شیرده

وی همچنین با اشاره به رکود شدید اقتصادی در بخش گاوداری شیرده گفت: چیزی حدود ۵۰ درصد از ظرفیت‌های تولید گاوهای شیری استان کم‌ظرفیت و یا خالی از ظرفیت تولید شده است.

رئیس جهاد کشاورزی استان قم با اشاره به ظرفیت قم در تولید محصولات دامی گفت: بیش از ۶ درصد تولید گوشت قرمز کشور و نزدیک هشت درصد تخم مرغ کشور در قم تولید می‌شود که حدود ۷۰ درصد آن مازاد نیاز استان است و به سایر استان‌ها صادر خواهد شد.

شایان‌ذکر است هفته جهاد کشاورزی از ۲۱ تا ۲۷ خردادماه با برنامه‌های مختلف استانی و کشوری برگزار می‌شود.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠٣-١٣٩۵, ١٧:٠۵

   

پر مبحث ترین ها