سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حوزه علمیه پس از انقلاب گام‌های بزرگی در عرصه پژوهش برداشته است

قم - رئیس جامعه المصطفی العالمیه(ص) گفت:‌ حوزه پس از انقلاب شکوهمند اسلامی گام‌های بزرگی در عرصه پژوهش و تحقیق برداشته است.

 آیت الله علیرضا اعرافی ظهر چهارشنبه در جشنواره «بانو امین» که با حضور پژوهشگران حوزه علمیه خواهران در جامعه الزهرا قم برگزار شد، گفت: خدا را بر این برکتی که به نعمت انقلاب و امام و شهدا به ما هدیه کرد که شاهد حرکت علمی بانوان در ایران و جهان باشیم باید سپاسگذار باشیم.

وی با بیان اینکه در نگاه و منظر ما اسلام دین تمدنی است و تمدنی بودن یک آیین و دین مضامین و مفاهیمی دارد، افزود: اسلام آیین و اندیشه‌ای تمدنی است که از یک عقلانیت منظومه وار برخوردار باشد، یک اندیشه نظام وار باشد و سیستم منظومه‌ای سامان‌مند داشته باشد، این اندیشه همه ساحات زندگی بشر را مستقیم یا غیر مستقیم تحت تأثیر قرار دهد و نهایتا اینکه همه این فکر و اندیشه منسجم و عقلانی در یک جهت مشخص به حرکت در می‌آید.

امام جمعه قم بیان کرد: ما معتقدیم که آیین اسلام با تفسیری که از آن داریم آیینی تمدنی است و این اندیشه طوری است که هر آنچه در سعادت بشر بوده مورد تأکید قرار داده و هر آنچه موجب دوری وی از سعادت می‌شود را نهی کرده است.

وی با بیان اینکه دو نوع اصول یا روش تحقیق وجود دارد، افزود: این اصول شامل اصول فقه، اصول کشف گزاره‌های توصیفی و دیگری اصول کشف گزاره‌های اخلاقی است که هر یک اصول مشترک دارند و اصول عامه همه این‌ها را شامل می‌شود.

آیت الله اعرافی گفت: اصول فقهی که امروز می‌خوانیم شامل اصول فقه مشتمل بر دو نوع قواعد عامه که بخشی از مباحث الفاظ، بخشی از مباحث عقل و بخشی از مباحث مشترک در استنباط است و بخشی دیگری از اصول نیز ناظر بر قواعد استنباط فقه مانند اصول عملیه می‌شود.

وی با بیان اینکه اجتهاد دارای دو معنای خاص فقهی است، افزود: به معنای عام که تحصیل حجت است برای اینکه گزاره‌ای به دین داده شود که برای اجتهاد عام نیازمند دستگاه فهم و متد تحقیق هستیم.

رئیس جامعه المصطفی العالمیه(ص) بیان کرد: اجتهاد به معنای سوم اجتهاد تمدنی است که فرا‌تر از این مراحل عمل می‌کند و از سطح و لایه استنباط‌های بدست آمده عبور می‌کند و به سمت نظامات و فلسفه‌های مضاف می‌رود.

آیت الله اعرافی با بیان اینکه تفسیر موضوعی به معنای عرضه موضوعات و برش‌های جدید است، افزود: برش‌های گوناگون مانند پرسش‌های گوناگون از منابع و متون دینی یک مقوله بی‌‌‌نهایت است.

وی بیان کرد: اجتهاد منظومه‌ای هیچ‌گاه متوقف نیست زیرا پرسش‌های گوناگون، موضوعات و برش‌های جدید در زمان‌ها و مکان‌های مختلف ایجاد می‌شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه ‌حوزه پس از انقلاب شکوه‌مند اسلامی گام‌های بزرگی در عرصه پژوهش و تحقیق برداشته است، عنوان کرد: ۳۰ شاخص رشد علم در کشور و ۱۰ شاخص ضعف در علم وجود دارد که نقاط ضعف باید مرتفع شود.

آیت الله اعرافی اظهار کرد: کمیت طلاب، فضلا و اساتید، تنوع رشته‌ای، جنسیتی، تعدد آثار، تعدد زبان‌ها، تعدد جنسیت‌ها و ملیت‌ها نشان دهنده این است که حوزه مسیر رشد و کمال را طی کرده است اما در عمق مسئله با توجه به اقدامات خوبی که انجام شده هنوز هم اقدامات کم است.

وی بیان کرد: جشنواره‌ها باید امتیازبندی‌های درستی ارائه کنند تا جامعه علمی، بخشی به سوی نهادهای علمی و بخشی به سوی قلمروهای بنیادی حرکت کنند.

امام جمعه قم گفت: عرفا می‌گویند که عالم، تجلی اسما و صفات خداست و زیبا‌ترین و بالا‌ترین تجلی در پیامبر(ص) و قرآن است و اهل بیت هم امتداد پیامبر(ص) هستند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-٠٢-١٣٩۵, ١۶:٢۵

   

پر مبحث ترین ها