سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ردیابی سلامت در بوفه‌های مدارس قم

قم - بوفه مدارس به دلیل اینکه نقش مهمی که در تغذیه دانش آموزان دارند باید همواره مورد نظارت همه جانبه در توزیع مواد غذایی قرار گیرند.
19دی انلاین -

خبرگزاری مهر - گروه استانها: «توزیع برخی مواد غذایی در بوفه‌های مدارس تأسف‌بار است» جمله‌ای قابل تأمل که چندی قبل در کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان قم توسط معاون سیاسی امنیتی استاندار این استان مطرح شد. احد جمالی بر موضوع مهم بوفه مدارس اشاره داشت، موضوعی که گرچه به آن پرداخت زیادی صورت نمی‌گیرد اما نام آن برای همه آشنا است و غریب به اتفاق بر موضوع لزوم مدیریت آن به دلیل ارتباط با دانش آموزان تاکید دارند.

در همین جلسه بود که ابوالفضل ایرانی‌خواه رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم نیز طی سخنانی تأکید کرد که نوع تغذیه بسیار مهم است و یک سوم غذاهایی که مصرف می‌کنیم مورد نیاز نبوده و اسراف است.

در هر حال معاون سیاسی امنیتی استاندار قم در گفته‌هایش وجود برخی از مواد غذایی در بوفه‌های مدارس را که برای دانش آموزان خطرساز است را تأسف بار خواند و به این موضوع اشاره کرد که آموزه‌های دینی ما بر امر سلامتی و استفاده از غذای سالم و تغذیه مناسب تاکید دارند.

امضاء تفاهم نامه بین وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت

در این رابطه رئیس اداره سلامت و تندرسی اداره کل آموزش و پرورش استان قم در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه اداره بوفه مدارس تا دو سال قبل در اختیار اداره کل سلامت و تندرستی آموزش و پرورش بود، بر امضاء تفاهم نامه بین وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت و درمان برای نظارت هر چه بهتر بر بوفه‌ها خبر داد.

هادی هدایتی‌پور با بیان اینکه نام بوفه مدارس به پایگاه تغذیه سالم تغییر یافته، تأکید کرد که در تفاهم نامه صورت گرفته مدیریت اجرایی پایگاه‌های تغذیه سالم با سازمان دانش آموزی و نظارت بر عرضه مواد غذایی با مرکز بهداشت و اداره کل سلامت تندرستی آموزش و پرورش است.

وی به برگزاری جلسات با همکاری مرکز بهداشت به منظور ساماندهی پایگاه‌های تغدیه سالم اشاره و بر این موضوع تأکید کرد که در ‌‌نهایت طبق تصمیمات اتخاذ شده صدور مجوز پایگاه‌های تغذیه سلامت با سازمان دانش آموزی است تا حداقل شرایط استاندارد برای مکانی که به عنوان بوفه در نظر گرفته می‌شود را نظارت کند و مجوز عرضه مواد غذایی نیز همچنان با مرکز بهداشت و اداره سلامت تندرستی آموزش و پرورش است.

۵۱ مورد مواد غذایی قابل عرضه در بوفه مدارس

رئیس اداره سلامت و تندرسی اداره کل آموزش و پرروش استان قم با تأکید بر اینکه ابلاغ‌های لازم به مدراس صورت گرفته و مرکز بهداشت و اداره سلامت و تندرستی آموزش و پرورش قم نظارت را به شکل جدی دنبال می‌کند به بررسی مواد غذایی که قابلیت عرضه در بوفه مدارس دارند اشاره و این اقلام را ۵۱ مورد نام برد که با توجه به بررسی‌ها از استاندارد‌ها لازم برخوردار بوده‌اند.

طرح پایگاه‌های تغذیه سالم طرح جدیدی در مدارس است که نهادینه شدن و کاهش هرگونه تخلف در آن نیازمند زمان است

وی با بیان اینکه توزیع هر نوع مواد غذایی خارج از این اقلام غیرقانونی است بر این موضوع نیز تأکید کرد که طبق نظارت‌ها و یا گزارش‌هایی که داده شده با چندین مورد از پایگاه‌های تغذیه سالم که مواد غذایی بدون مجوز را توزیع می‌کرده‌اند برخورد شده است.

هدایتی در عین حال تخطی از قوانین را در هر عمل و اقدامی دور از ذهن ندانست و بر این نکته اشاره داشت که در هر حال در این زمینه نیز تخلفاتی صورت گرفته و بعضا در برخی از پایگاه‌های تغذیه سالم مدارس خوراکی‌های غیر مجاز مانند پفک و چیپس توزیع می‌شود که قطعا برخورد قاطع صورت می‌گیرد.

طرح پایگاه‌های تغذیه سالم در مدارس

رئیس اداره سلامت و تندرسی اداره کل آموزش و پرروش استان قم در عین حال به این موضوع نیز اشاره دارد که طرح پایگاه‌های تغذیه سالم طرح جدیدی در مدارس است که نهادینه شدن و کاهش هرگونه تخلف در آن نیازمند زمان است.

وی همچنین ساندویج، برخی از کیک‌هایی که درصد کاکائو بالایی دارند، شیرکاکائو، چیپس، نوشابه و پفک را از جمله اقلامی نام برد که در پایگاه‌های تغذیه سالم مدارس نباید به فروش برسد.

توجه به بوفه مدارس و به عبارتی پایگاه‌های سالم تغذیه باید با در نظر گرفتن معیار‌ها و استانداردهای لازم باشد زیرا دانش آموزان تقریبا ۶ ساعت از روز را در مدارس حضور دارند و تغذیه آن‌ها در ساعات حضور در مدرسه بسیار امر مهمی است و این می‌طلبد تا نظارت بر این پایگاه‌ها افزایش یافته تا تخلفات به صفر برسد و همچنین از سوی دیگر باید در سپردن این پایگاه‌ها به افراد مختلف نیز توجه زیادی به خرج داد تا به محلی برای فعالیت افراد سودجو تبدیل نشود.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠٢-١٣٩۵, ١٠:۴٧

   

پر مبحث ترین ها