سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در اختتامیه یازدهمین دوره مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) در قم:

فعالیت‌های قرآنی تقویت کننده نظام است

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه قبل از انقلاب تعداد حافظان قرآن کریم از عدد انگشتان تجاوز نمی‌کرد، بیان کرد: اما تنها در این مسابقات، بیش از 500 حافظ قرآن کریم حضور داشتند و این از برکات نظام جمهوری اسلامی است. حضور قرآن در کشور و پررنگ شدن برنامه‌های قرآنی از سوی مقامات رسمی و مردمی واقعا برای ما بسیار مایه افتخار است.

فعالیت‌های قرآنی تقویت کننده نظام است

 

آیت‌الله مکارم شیرازی از مراجع عالیقدر جهان تشیع در مراسم اختتامیه مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) در سخنانی با تأکید بر اینکه فعالیت‌های قرآنی در کشور تقویت کننده نظام است، گفت: باید در برنامه‌ها و فعالیت‌های قرآنی بر موضوع عمل به قرآن تأکید فراوان شود.

مراسم اختتامیه یازدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن دارالقرآن امام علی(ع) صبح جمعه چهارم اسفندماه با حضور آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی از مراجع تقلید، تعدای از علما، مربیان و اساتید قرآن کریم و با معرفی افراد برتر در دارالقرآن علامه طباطبایی قم برگزار شد.
در این دوره از مسابقات 4608 شرکت داشتند که 501 نفر در حفظ کل، 419 نفر در حفظ 20 جزء، 1121 نفر در حفظ 10 جزء، 1054 نفر در حفظ 5 جزء و 564 نفر در ترتیل با یکدیگر رقابت کردند.
در بخشی از این مراسم، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع عالیقدر جهان تشیع، طی سخنانی برگزاری مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) را به برگزارکنندگان آن تبریک گفت و اظهار داشت: بعد از انقلاب فعالیت‌های قرآنی سرتاسر کشور را فرا گرفته است.
این مرجع عالیقدر با اشاره به اینکه قبل از انقلاب تعداد حافظان قرآن کریم از عدد انگشتان تجاوز نمی‌کرد، بیان کرد: اما تنها در این مسابقات، بیش از 500 حافظ قرآن کریم حضور داشتند و این از برکات نظام جمهوری اسلامی است. حضور قرآن در کشور و پررنگ شدن برنامه‌های قرآنی از سوی مقامات رسمی و مردمی واقعا برای ما بسیار مایه افتخار است. این برنامه‌های قرآنی و نظام اثر متقابل بر هم دارند، نظام این برنامه‌ها را ایجاد کرد و در ادامه این برنامه‌ها نیز نظام را تقویت می‌کند. وقتی مردم بدانند این همه حافظ قرآن و برنامه‌های قرآنی در کشور برقرار است متوجه می‌شوند نظام، یک نظام جمهوری اسلامی است. یعنی اسلامیت نظام به وسیله این برنامه‌ها تقویت می‌شود. بنابراین خدا را باید به این نعمت‌های بزرگ سپاس گوییم که در سایه انقلاب اسلامی این برکات را نصیب همه ما کرده است.
آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در بخش دیگری از صبحت‌های خود قرائت قرآن، حفظ قرآن و تفسیر قرآن کریم را سه بعد قرآن بیان کرد و افزود: بعد چهارمی نیز وجود دارد که نباید فراموش کنیم و آن هم عمل به قرآن کریم است. همه سه بعد اول خوب است اما مقدمه برای عمل به قرآن است.
آیت‌الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه در این جلسه قصد دارد تا به موضوعی که کمتر مورد توجه قرار گرفته بپردازد، به طرح این سؤال که نام‌های قرآن برای چیست پرداخت و اظهار کرد: در قرآن کریم 114 سوره وجود دارد که هر کدام اسم خاص خود را دارند. نام‌های سوره‌های قرآن تأمل برانگیز و متنوع است. از خدا شروع می‌شود و بعد از آن هم سوره‌ای به نام «محمد» می‌آید و حداقل هفت سوره در قرآن به نام انبیاء نامگذاری شده است. بعضی از نام‌ها مربوط به سوره‌هایی است که محتوایشان مربوط به جهان آفرینش است، از جمله سوره مبارکه «نور» «نجم» و «شمس». در ادامه سوره‌های مربوط به ابزار پیشرفت همچون سوره مبارکه «قلم» می‌آید و یا به اسامی حیوانات است مانند فیل که بزرگترین است و مورچه که کوچکترین است و یا عنکبوت و یا زنبور عسل! مسلما این نامگذاری سوره‌ها بدون حساب و کتاب و تصادفی نیست، بنابراین شایسته است به عنوان موضوعی باشد تا بر روی آن مطالعه شود.
این مرجع عالیقدر جهان تشیع در پایان بیان کرد: پیغبر(ص) فرمودند؛ «لاتفنی عجائبه، ولاتنقضی غرائبه» عجایب و شگفتی‌های قرآن هرگز احصاء نمی‌شود و غرایب قرآن هرگز کهنه نمی‌شود و همیشه نو است. دعای من همیشه این است که همیشه در سایه قرآن باشید.
شرکت 4608 نفر در مسابقات دارالقرآن امام علی(ع)
مرتضی نجفی قدسی مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی نیز در این مراسم اظهار داشت: مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) هرسال در تهران برگزار می‌شد و غیر از اینکه یک سال در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد پس از 6 سال مجدداً در قم برگزار گردید.
وی افزود: استقبال بسیار خوبی از این دوره مسابقات قرآن کریم شده است و باید افتخار کنیم که کشورمان به برکت نظام جمهوری اسلامی و رهبری‌های خردمندانه مقام معظم رهبری که همواره حامی برنامه‌های قرآنی هستند شاهد هزاران حافظ قرآن کریم در سراسر کشور هستیم.
وی گفت: برنامه‌های دارالقرآن امام علی(ع) در سه بعد قرائت، حفظ و تفسیر قرآن کریم است که برنامه‌های تفسیری آن در دارالقرآن علامه طباطبایی متمرکز شده است و هم‌اکنون دوره‌های یکساله مهارت‌های بیان تفسیر قرآن کریم برای طلاب و فضلای حوزه علمیه در بیت علامه طباطبایی برگزار می‌شود.
مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی در پایان خاطر نشان ساخت: در یازدهمین دوره مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) 4608 شرکت کردند که 501 نفر آنها حافظ کل قرآن کریم هستند و برای نخستین بار است که این تعداد حافظ کل قرآن در یک مسابقات سراسری شرکت می‌کنند.
وی افزود: در این دوره از این مسابقات حضور برادران اهل سنت از کشورمان و همچنین حضور 505 نفر از اتباع خارجی 16 کشور جهان جلوه‌ای از وحدت اسلامی را بر محور قرآن کریم پدید آورده بود.
جوانان نیازمند برنامه‌های قرآنی هستند
مهدی قره شیخ لو رئیس سازمان دارالقرآن کریم کشور نیز در این مراسم اظهار داشت: نیازمند این موضوع هستیم که مردم در راستای برنامه‌های قرآنی شرکت کرده و برای ترویج برنامه‌های قرآنی مشارکت داشته باشند.
وی با اشاره به اهمیت تفسیر قرآن کریم افزود: باید در کنار مسابقات قرآن کریم در کنار رشته‌های حفظ و ترتیل، موضوع تفسیر نیز به رشته‌های قرآن کریم اضافه شود. رئیس سازمان دارالقرآن کریم تصریح کرد: جوانان نیازمند برنامه‌های قرآنی هستند که به صورت کاربردی باشد تا با بهره‌گیری از نسخه‌های قرآنی زندگی خود را تضمین کنند.
قره شیخ لو با اشاره به اهمیت تولید محتواهای قرآنی برای جامعه خاطرنشان کرد: باید در تولید محتواهای قرآنی با توجه به نیاز مخاطبین تنوع وجود داشته باشد و جوانان از آیات الهی بهره ببرند.
محمد انصاری مؤسس دارالقرآن امام علی(ع) نیز در این مراسم، اظهار داشت: هدف از برقراری مسابقات قرآن کریم ایجاد لشکر قرآنی است. وی با اشاره به آسیب‌های فضای مجازی افزود: تهاجم فرهنگی و فضای مجازی فضای نامناسبی است که سبب می‌شود جوانان را گمراه کند که توجه به قرآن کریم بهترین راهکار برای واکسینه کردن نسل جوان در برابر آسیب‌های فضای مجازی است.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-١٢-١٣٩۶, ١١:۵٩

   

پر مبحث ترین ها