سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نماینده مشهد: فقرا کمتر عمر می‌کنند

بروز شده : ٨-٠٢-١٣٩٣, ١٢:۵۴    نسخه چاپی    
مشکل ما ارائه خدمات سلامت به ثروتمندان نیست چرا که به طور متوسط در یکی از شهرهای کشور افرادی که دارای بضاعت اقتصادی مناسب هستند 17 سال بیشتر از افراد فقير عمر می‌کنند.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شوراي اسلامي سلامت را اولويت اول براي جهان اسلام دانست و گفت: مشكل ثروتمندان نيستند آنها 17 سال بيشتر از افراد فقير عمر مي كنند.
امیرحسین قاضی‌زاده‌ هاشمي ظهر يك شنبه در مراسم اختتامیه هفته سلامت در تالار چمران بیمارستان قائم مشهد با بيان اينكه در حوزه بهداشت و سلامت یک گام به جلو برداشته‌ایم اظهار كرد: مشکل ارائه خدمات سلامت به ثروتمندان نیست چرا که به طور متوسط در یکی از شهرهای کشور افرادی که دارای بضاعت اقتصادی بهتری هستند 17 سال بیشتر از افراد کم‌برخوردار آن عمر می‌کنند.
وي افزود: باید سلامت را به عنوان اولویت اول، نه فقط برای الگوی منطقه آسیای شرقی بلکه برای جهان اسلام در نظر بگیریم.

وي مفهوم سلامت را دارای ابعاد گسترده‌ای دانست که دستیابی به آن، نیازمند شناخت هرچه بهتر این ابعاد، حفظ و ارتقای این شناخت و تلاش گروهی و بین‌بخشی در راستای رسیدن به اجزای تشکیل‌دهنده آن مي باشد.
قاضي زاده با بيان اينكه باور عمومی بر این بوده که مقوله سلامت تمامی دستگاه‌ها و سازمان‌ها در یک کشور و بلکه همه کشورهای جهان را در بر می‌گیرد و صرفاً مرتبط با سازمان یا حتی کشور خاص نمي شود.

وي گفت: مشارکت عمومی تمام نهادهای حاکمیتی، جریان‌های مردمی، گروه‌های مرجع و تأثیرگذار در سلامت، دارای نقش و با اهميت است.
به گفته قاضي زاده عوامل خطر و پیامدهای ناشی از مواجهه با آن در حوزه سلامت در كشور به کم‌وزنی، فشار خون بالا، کلسترول بالا، اضافه ‌وزن، مصرف کم‌ سبزیجات، عدم فعالیت فیزیکی، روابط جنسی غیر ایمن، مصرف دخانیات، سوء‌مصرف مواد، بهداشت فردی نامناسب، آلودگی‌ هوای شهرها بر مي گردد.
وي همچنين دود ناشی از سوخت‌های مختلف در محیط بسته، الودگي ناشي از سرب در هوا، اثرات ناشی از بلایای طبیعی مثل سيل و زلزله، عوامل زیان‌آور شغلی، استرس‌های ارگونومیک را بويژه در زندگي شهر نشيني ازعوامل تهديد براي سلامتي عنوان كرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شوراي اسلامي تاكيد كرد: در حوزه بهداشت و سلامت یک گام به جلو برداشته‌ایم و باید سلامت را به عنوان اولویت اول، نه فقط برای الگوی منطقه آسیای شرقی بلکه برای جهان اسلام مطرح كنيم.
وي در ادامه تشريح كرد: 57 درصد جمعیت جهان را مردم آسیایی، 21 درصد را اروپایی، 14 درصد را آمریکایی و استرالیایی و 8 درصد را جمعیت آفریقایی تشکیل می‌دهند.

به گفته قاضي زاده مخاطرات شغلی در کشورهای در حال توسعه نسبت به کشورهای توسعه‌یافته وضعيت بدتري دارند.
وی در مقايسه وضعيت سلامت كشورهاي مرفه با كشورهاي فقير با ابراز تاسف از اينكه 50 درصد مردم دنیا سوء‌تغذیه دارند گفت: هر آمریکایی به طور متوسط 260 پوند گوشت در سال مصرف می‌کند و این رقم برای هر بنگلادشی 6.5 پوند است.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شوراي اسلامي تصریح کرد: مشکل ما ارائه خدمات سلامت به ثروتمندان نیست چرا که به طور متوسط در یکی از شهرهای کشور افرادی که دارای بضاعت اقتصادی مناسب هستند 17 سال بیشتر از افراد فقير عمر می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه 20 درصد از جمعیت جهان روزانه کمتر از یک دلار درآمد دارند، گفت: 50 درصد از جمعیت دنیا نیز درآمد روزانه‌شان کمتر از 2 دلار است.
قاضی‌زاده‌ به رابطه مستقيم فقر و بيماري و كاهش سلامت اشاره كرد و گفت: عوامل خطر براي سلامتي که با فقر ارتباط مستقیم دارد شامل آب ناسالم، سوءتغذیه، اعتیاد، تزریقات غیرایمن، کم‌وزنی کودکان، دفع غیربهداشتی فاضلاب، بهداشت فردی نامناسب و است.

وي همچنين مرگ زودرس را دستاورد الگوهای نامناسب زندگی دانست و مواد دخانی را مسئول 10 درصد از مرگ و میرها معرفي كرد.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اینکه نزدیک به 350 میلیون نفر نیز در جهان به دیابت مبتلا هستند، افزود: بیش از 25 درصد مردم دنیا نیز نیازمند حمایت روانی هستند.
قاضی‌زاده‌هاشمی از غذا، مسکن، آموزش، معنویت، اشتغال، آزادی، امنیت، اطلاعات و ارتباطات، تفریح و خدمات بهداشتی اولیه به عنوان نیازهای اساسی توسعه و تأمین سلامت نام برد و گفت: برای تأمین سلامت مردم باید پیگیر تمامی این موارد باشیم.

وی چالش‌هاي سلامت را تغییر در الگوی سلامتی، توسعه اقتصادی اجتماعی، صنعتی شدن، رشد جمعیت و شهرنشینی، تغییر در شیوه زندگی و عادات غذایی، افزایش نرخ بیکاری، طلاق، دوره‌های رکود و تورم، ازدیاد جرائم، اختلالات روانی، مشکلات مربوط به اعتبارات و افزایش انتظارات و تقاضای مردم برشمرد.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شوراي اسلامي تاكيد كرد : خودمراقبتی در جامعه فرهنگ‌سازی شود.
شرکت در امور خیریه اجتماعی از روش‌های خود مراقبتی اجتماعی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نيز در اين همايش اظهار كرد: شركت در امور اجتماعي و معنوي نوعي خود مراقبتي است و یکی از روش‌های خود مراقبتی اجتماعی را شرکت در امور خیریه اجتماعی معرفي كرد.

حمید رضا بهرامی گفت: بهداشت مقوله‌ای است که دیر دیده می‌شود و با وجود این، زحمات طاقت فرسایی برای آن کشیده می‌شود.
وي عنوان كرد: در تعالیم دینی ما تاکید بسیاری بر بحث بهداشت شده و بنا به احادیث و روایات، دو نعمتی که ناشناخته و مجهول می‌ماند صحت و امنیت شمرده مي شود.

بهرامي با اشاره به سیاست گذاری‌های دولت در سال جديد با رويكرد سلامت محور ابراز اميدواري كرد با چشم انداز ایران 1404، در بین کشورها از لحاظ سلامت و بهداشت، جایگاه مناسبي كسب كنيم.
معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بهداشت را بر درمان مقدم دانست و گفت: بحث بهداشت نیاز به حمايت هاي دولتي و مشاركت هاي مردمي دارد.
وي صرف منابع محدود، مدیریت و به دست آوردن خروجی‌های نامحدود را از جمله مسائل دانست که در این بخش باید مورد توجه قرا بگيرد.

و ي گفت: در حقیقت، سرمایه گذاری در بخش بهداشت، بعدها از صرف هزینه‌های بسیاری جلوگیری خواهد كرد.
بهرامی عنوان كرد:.خودمراقبتی استمرار مسیری است که به بحث تقدم بهداشت می‌پردازد و هفته سلامت با اهمیت و تمرکز بر نوجوان و جوانان به عنوان گرو‌ه هدف آغاز شد.

وي تاكيد كرد: هفته سلامت با اهمیت بر مدیران و سیاست گذاران حامی سلامت پايان مي يابد كه لازم است در تمام سطوح حمایت‌های سیاسی از نظام سلامت انجام شود.
معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در بحث سلامت، چهار بعد جسمی، روانی عاطفی، اجتماعی و معنوی مطرح است که باید فعاليت هاي حوزه سلامت را بنا به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری با هر یک از این ابعاد تطبیق دهیم.

وی گفت: خود مراقبتی جسمی با تغذیه خوب، فعالیت جسمی مناسب و معاینات و آزمایشات ادواری تحقق مي يابد و باید هشدارهای بدن را جدی بگيريم و به آن‌ها اهمیت دهیم.
بهرامي همچنين خود مراقبتی روانی عاطفی شامل کاهش تنش‌ها و بهداشت روانی عنوان كرد.
معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد یکی از روش‌های خود مراقبتی اجتماعی را شرکت در امور خیریه اجتماعی معرفي كرد.
وي همچنين عبادت و نیایش و به عبارتی دعا درمانی که از جمله مقوله‌های دین به شمار می‌آیند را خود مراقبتی روحی و معنوی برشمرد و گفت: بحث دعا و نیایش یک مکتب درمانی در کشورها و حتی کشورهای غربی مورد اهمیت قرار دارد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-٠٢-١٣٩٣, ١٢:۵۴

   

پر مبحث ترین ها