سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

جدال لفظی روحانی و خاتمی تا کجا ادامه پیدا می کند؟

بروز شده : ٩-٠٣-١٣٩٣, ١٨:١۵    نسخه چاپی    
طبیعتا آنچه موجب سوء تفاهم میان این دو شده است،شیوه و ابزاری است که حکومت دینی برای تسهیل سعادتمندی مردم به کار می گیرد. احتمالا آقای رئیس جمهور هم این وظیفه را برای حکومت دینی قائل است،اما احتمالا به ابزارهایی چون اجبار و خشونت در این راه انتقاداتی دارد که طبیعتا باید بر طرف گردد.
از تریبون های مختلف صحبت می کنند،اما هر دو برای مردم و درباره آخرت شان صحبت می کنند.بحث اصلی در باره میعادگاه اصلی خلق است؛بهشت!جایی که یک بار انسان با اشتباهی از آن رانده شده است و اکنون می کوشند آن را برای مردم پس بگیرند.

حجت الاسلام سید احمد خاتمی خطیب موقت جمعه تهران و حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران، چندین روز است که اگر چه رودر رو با هم صحبت نمی کنند، اما وقتی برای دیگران سخن می گویند، همدیگر را خطاب می کنند.

به گزارش «تابناک»،هر دو حرف منطقی هم می زنند و نمی توان از هر دو خرده ای گرفت،اما عجیب آنجاست که این دو گویا نمی توانند با هم مستقیما صحبت کنند تا سوتفاهم ها را از کلامشان بزدایند.
حجت الاسلام خاتمی مدعی است که حکومت اسلامی باید راه های رسیدن به بهشت را برای مردم تسهیل کند! این سخن درستی است! چرا که مقصد حکومت دینی یا خود دین رساندن بشر به سمت سعادت دنیا و آخری است.

حجت الاسلام روحانی هم مدعی است که نمی توان با زور و اجبار مردم را به بهشت رهنمون ساخت و این هم سخن درستی است.من باب اینکه نه در اختیار دین اجباری هست و به اقتضای اختیار آدمی هم نمی توان اجبارا او را به بهشت رهنمون ساخت.

طبیعتا آنچه موجب سوء تفاهم میان این دو شده است،شیوه و ابزاری است که حکومت دینی برای تسهیل سعادتمندی مردم به کار می گیرد. احتمالا آقای رئیس جمهور هم این وظیفه را برای حکومت دینی قائل است،اما احتمالا به ابزارهایی چون اجبار و خشونت در این راه انتقاداتی دارد که طبیعتا باید بر طرف گردد.

از طرفی همانگونه که حکومت دینی مسئول تسهیل راه های سعادت مردم است،به همان میزان هم باید بررسی کنند چه میزان استفاده از اجبار و یا خشونت احتمالی در دور کردن مردم از دین داری و سعادتمندی تاثیر داشته است. به عنوان نمونه وجود مجموعه ای از هنجارهای به ظاهر دینی،اما غیر واجب در برخی از ادارات، نهادها و امکان عمومی،در رو آوردن مردم به ریا،نفاق و دروغ گویی، برای حفظ مقام و منصب بسیار موثر بوده است و به همان میزان هم مردم را از رسیدن به بهشت دور کرده است.شاید بتوان گفت عدم بحث و خلاقیت در بحث ابزار تسهیل شرایط برای رسیدن به سعادت و سخت گیری و تعصب در روش های سخت و خشک،اما بی فایده،وضعیت را بدین جا رسانده است.که حجت الاسلام روحانی و خاتمی را رو در روی هم قرار داده است.

فارغ از این مساله،نکته مهم در مواجهه این دو حجج الاسلام این است که تریبون های در اختیار این دو نه برای ایجاد تنش و حاشیه در جامعه که برای آرام بخشی و ثبات در جامعه است.بحث در باره اصل و ابزار این بحث، به میزان سه دهه است که در اختیار همین مقامات و سایرین بوده است و وضعیت کنونی نشان می دهد که کار قابل توجهی در این زمینه نشده است که جامعه بدین جای کار رسیده است.متاسفانه کاری که به ویژه پس از جنگ، برای سعادت دنیوی و اخروی مردم انجام نشده و از آن غفلت و کوتاهی شده، اکنون به تریبون های،افراد صاحب تریبون،رسیده است.

علاوه بر این اگر بنا باشد، هر جمعه از تریبون نماز جمعه،پاسخ رئیس جمهور داده شود و رئیس جمهور هم در هر جلسه،پاسخ امام جمعه را بدهد، دیگر چه انتظاری است که دیگران، کمکی به آرامش جامعه کنند.
این جدال تا کی ادامه خواهد یافت؟ جدالی که نمی توان را جدالی احسن نامید
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠٣-١٣٩٣, ١٨:١۵

   

پر مبحث ترین ها