سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

جلیلی: آمریکا نگران اورانیوم‌های مفقود خودش باشد

بروز شده : ٨-٠٧-١٣٩٣, ٠٠:٠۵    نسخه چاپی    
آمریکا جدا از نگهداشت زرادخانه‌های هسته‌ای و ساخت و آزمایش نسل‌های جدید سلاح‌های هسته‌ای که خطری برای امنیت جهانی و مردم آمریکاست، چند دهه است به شهادت اسناد اداری خود 178 کیلوگرم اورانیوم غنی شده با غنای بالا در دورن خاکش گم شده است

مذاکره کننده هسته‌ای پیشین ایران گفت: چطور دولت آمریکا برای وجود مواد غنی شده زیر نظر آژانس و برای مصارف صلح‌آمیز اظهار نگرانی می‌کند اما برای مفقود شدن 178 کیلوگرم اورانیوم غنی شده آن هم در داخل خاکش چند دهه سکوت کرده است.

سعید جلیلی، دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی صبح دوشنبه در مراسم افتتاحیه دومین کنفرانس بین‌المللی افق نو، در هتل لاله تهران افزود: یک نمونه از فریب و تزویر نظام سلطه موضوع تروریسم است. مردم منطقه ما به خوبی شاهدند قدرت‌هایی که شعار مبارزه با تروریسم آن‌ها گوش فلک را کرد کرده است، چگونه خود آن‌ها گروه‌های تروریستی را می‌سازند و پشتیبانی و تقویت می‌کنند و سپس به بهانه آن‌ها به کشورها یورش می‌برند و اشغال می‌کنند. صدها هزار انسان بی‌گناه کشته می‌شوند. پس از چندسال خود این‌ها اذعان می‌کنند نتوانسته‌اند با تروریسم مبارزه کنند و تنها ابراز تاسف آن‌ها نه از کشته شدن صدها هزار انسان بی‌گناه در افغانستان و عراق و سوریه است بلکه تاسف از آن است که چرا هزینه‌ها بیش از فایده بوده است.

او مثال دیگر تزویر و فریب‌کاری نظام سلطه را موضوع مبارزه با سلاح‌های هسته‌ای خواند و گفت: امروزه مردم دنیا شاهدند کسانی ادعای مبارزه با سلاح هسته‌ای را دارند که خود دارای هزاران کلاهک هسته‌ای هستند و همین امروز هم مشغول ساخت و آزمایش نسل‌های جدید این سلاح هستند. کشورهای خود را به انبار مرگ‌بارترین سلاح‌ها قرار داده‌اند. اما کسی نباید در این باره حتی سوال کند. نظام سلطه و تزویر اطمینان دارد نه تنها قطعنامه‌ای صادر نخواهد شد بلکه فیلم و مستندی نیز نباید ساخته شود. نه تنها به عنوان متهم و مجرم معرفی نخواهد شد بلکه با تزویر و فریب می‌تواند خود را در جایگاه مدعی نیز معرفی کند.

جلیلی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران عضو NPT است و سلاح هسته‌ای را نامشروع و ناکارآمد می‌داند. قائل به شعار «انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای برای همه و سلاح هسته‌ای برای هیچ کس» است. به عنوان عضو NPT بیش‌ترین همکاری را با آژانس داشته است و آژانس بارها اعلام کرده است که هیچ انحرافی از فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای نداشته است. تاسیسات هسته‌ای ایران زیر نظر دوربین‌ها و بازرسان آژانس قرار دارد. نظام سلطه و فریب به سرکردگی رژیم آمریکا بیش از 10 سال است سعی دارد به افکار عمومی دنیا و به خصوص مردم آمریکا درباره فعالیت‌های ایران القاء نگرانی کند و بدون هیچ دلیلی و به بهانه‌های واهی کارکردن تعدادی سانتریفیوژ زیر نظر آژانس برای مصارف صلح‌آمیز هسته‌ای را تهدیدی برای صلح و امنیت جهانی وانمود کند.

وی خاطرنشان کرد: این در حالی است که آمریکا جدا از نگهداشت زرادخانه‌های هسته‌ای و ساخت و آزمایش نسل‌های جدید سلاح‌های هسته‌ای که خطری برای امنیت جهانی و مردم آمریکاست، چند دهه است به شهادت اسناد اداری خود 178 کیلوگرم اورانیوم غنی شده با غنای بالا در دورن خاکش گم شده است اما نه تنها قطعنامه‌ای علیه‌اش صادر نمی‌شود، حتی جان شهروندان آمریکایی نیز در این باره چنان بی‌اهمیت است که این خبر باوجود غیرقابل انکار بودن آن به شدت بایکوت می‌شود.

مذاکره کننده هسته‌ای پیشین ایران تصریح کرد: چطور دولت آمریکا برای وجود مواد غنی شده زیر نظر آژانس و برای مصارف صلح‌آمیز اظهار نگرانی می‌کند اما برای مفقود شدن 178 کیلوگرم اورانیوم غنی شده آن هم در داخل خاک آمریکا که جان و امنیت شهروندان آمریکایی را تهدید می‌کند برای چند دهه سکوت کرده و این خبر بایکوت می‌شود. این مثال و صدها مثال مشابه نشان می‌دهد قدرت‌های استکباری نه تنها حقوق سایر ملت‌ها بلکه حقوق و امنیت ملت خود را نیز نادید می‌گیرند. آن چه امروز توسط قدرت‌های استکباری دنبال می‌شود صرفا منافع عده‌ای اندک و صاحبان کلوپ‌های ثروت و قدرت است.
منبع: خبرگزاری ایسنا
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-٠٧-١٣٩٣, ٠٠:٠۵

   

پر مبحث ترین ها