سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نکات تغذیه‌ای برای ‌مبتلایان به زخم‌ معده

بروز شده : ٧-١٠-١٣٩٣, ١٠:۴٠    نسخه چاپی    
این افراد باید مواد پروتئینی را نیز به صورت بخارپز استفاده کنند و از بین پروتئین‌ها نیز ماهی، مرغ و گوشت بوقلمون برای آنها توصیه می‌شود.

یک کارشناس تغذیه مصرف ریشه شیرین‌بیان را برای افرادی که دچار زخم‌معده هستند، مفید دانست.

 

مریم شیرمستی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به نکات تغذیه‌ای که افراد دچار زخم‌معده باید رعایت کنند، گفت: این افراد معمولا به بسیاری از مواد غذایی حساسیت دارند و یا بعد از صرف غذا دچار درد معده می‌شوند.

 

وی با بیان اینکه این افراد باید از خوردن غذاهای چرب و پرفیبرخودداری کنند، ادامه داد: این افراد باید مصرف میوه‌ها و سبزجات را محدود کنند و یا میوه‌ها را به صورت پخته و کمپوت میوه بدون شکر استفاده کنند.

 

به گفته این کارشناس تغذیه افراد مبتلا به زخم‌معده باید مصرف حبوبات را نیز محدود کنند.

 

شیرمستی اضافه کرد: این افراد باید مواد پروتئینی را نیز به صورت بخارپز استفاده کنند و از بین پروتئین‌ها نیز ماهی، مرغ و گوشت بوقلمون برای آنها توصیه می‌شود.

 

وی خاطرنشان کرد: مصرف نان‌های سبوس دار برای افراد مبتلا به زخم‌معده خوب نیست و بهتر است این افراد از نان‌های لواش و فانتزی استفاده کنند.

 

این کارشناس تغذیه به افراد مبتلا به زخم‌معده توصیه کرد از مصرف کافئین از جمله نوشابه گازدار، چای غلیظ، قهوه، شکلات و ... خودداری کنند.

 

شیرمستی مصرف عسل و همچنین ریشه گیاه شیرین‌بیان را برای این افراد مفید خواند.

 

وی افزود: توصیه می‌شود معده این افراد اصلا خالی نماند، زیرا در این‌صورت اسید معده روی بافت معده اثر می‌گذارد و زخم را تشدید می‌کند.

 

این کارشناس تغذیه با اشاره به اینکه افراد دارای زخم‌معده باید هر یک ساعت یا 1.5 ساعت، یک وعده غذایی داشته باشند، یادآوری کرد: این وعده‌ها می‌تواند غذاهای ساده و سبک باشد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-١٠-١٣٩٣, ١٠:۴٠

   

پر مبحث ترین ها