سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

گزارشی از عواض مصرف قلیان در میان جوانان؛

صدای قل قل قلیان یادآور مرگ است

بروز شده : ٧-١٠-١٣٨٩, ٢٠:۵۶    نسخه چاپی    

باورهای غلطی درمورد مصرف قلیان در جامعه و به خصوص جوانان و نوجوانان وجود دارد که همین باورها باعث افزایش شیوع مصرف قلیان درجامعه به ويژه در بین دختران و زنان گردیده است.

همه دور هم نشسته بودند و با هم شوخی می کردند و یکی از بچه ها که سعی می کرد دیگران را بیشتر شاد کند در حالی که قلیانی در دستش بود وارد اتاق شد و گفت جمعمان جمع بود و فقط قلیان را کم داشتیم. و این شروع زندگی پر دردسر وی بود.

، هاله ای از دود روبروی صورتشان دیوار شده بود و دود غلیظ سفید رنگ، دیدشان را هم کمرنگ کرده بود. گاهی دستی در هوا تکان می خورد تا شاید بتواند سد دودی را بشکند و چشم در چشم مقابلش شود که فاصله دوری نیز با وی ندارد. بوی میوه هاي مختلف فضا را پر کرده است، ولی هیچ میوه ای روی میزها دیده نمی شود .صدای قل قل قلیان جای هیچ حرفی را باقی نگذاشته است.

پسر جوانی با چشم های قرمز به جمع دوستان اضافه می شود. گوش های شکسته اش رازی در خود دارد اما هیکل نحیف و شکسته اش وی را از سال های اوج دور کرده است. خیره به آبی است که در درون شیشه قلیان مدام در حال حرکت است و سکونی ندارد... انگار زندگیش مثل نوار در برابر چشمهایش می گذرد . روزی را به یاد می آورد که وقتی در خیابان راه می رفت همه محل با احترام به وی نگاه می کردند.

گاه سرش را بالا می گرفت تا بیشتر نگاهش با بچه محل ها تلفیق شود و به همین دلیل از سر تکان دادن برای همه لذت می برد اما یادش آمد روزی که برای مسابقات دعوت شده بود و دوستانش به همین مناسبت برایش میهمانی گرفته بودند. همه دور هم نشسته بودند و با هم شوخی می کردند و یکی از بچه ها که سعی می کرد دیگران را بیشتر شاد کند در حالی که قلیانی در دستش بود وارد اتاق شد و گفت جمعمان جمع بود و فقط قلیان را کم داشتیم و این شروع زندگی پر دردسر وی بود!

همان قلیان کافی بود که پایش به محفل دوستان دودی باز شود و کم کم شروع به کشیدن سیگار کرد اما باز با تشویق این و آن پکی هم به تریاک زد. کم کم کارش به جایی رسید که از تیم کشتی محله شان اخراج شد. ابتدا پول موادش را بچه محل ها می دادند اما وقتی کم کم از اعتبار افتاد برای تهیه مواد دچار مشکل شد و کار به جایی رسید که مجبور شد از جیب پدرش سرقت کند.

دوباره صدای قلیان او را به خودش آورد و یکی از اعضای جمع لوله قلیان را به وی تعارف کرد و با بی میلی آن را گرفت و پوکی به آن زد و تمام خاطراتش را با دود آن به بیرون فرستاد.

قلیان اعتیادآور است
دکتر موسوی روان شناس در مورد مضرات کشیدن قلیان در جمع دوستان، به خبرنگار جهان می گوید: باورهای غلطی درمورد مصرف قلیان در جامعه و به خصوص جوانان و نوجوانان وجود دارد که همین باورها باعث افزایش شیوع مصرف قلیان درجامعه به ويژه در بین دختران و زنان گردیده است.

از قرن ۱۶ به بعد تصور نادرست طریقه سالم و ایمن مصرف تنباکو به صورت استفاده از قلیان مطرح شد. زمانی که حکیمی بنام ابوالفتح پیشنهاد کرد که دود باید اول از یک محفظۀ آبی بگذرد تا به شکل بی ضرر درآید. این عقیده اولیه به منظور پوشاندن عوارض تنباکو انگیزه و هدفی خوب را دنبال می کرد ولی بدون هیچ گونه شواهدي مبنی بر کاهش  عوامل بیماری‌زا باعث تصور نادرست ایمن بودن مصرف تنباکو به شکل قلیان شد.

این استاد دانشگاه می گوید: کشیدن یک یا دو بار قلیان در روز، فرد استفاده‌ کننده را دچار اعتیاد می ‌کند، در حالی ‌که تصور غلط جامعه این است که دود حاصل از قلیان از آب رد می‌ شود و مواد سمی آن از بین می‌ رود. امروزه ترکیبات مخصوص تنباکو که فروخته می شوند اغلب با میوه، عسل، شهد و بعضی گیاهان با غلظت زیادی طعم دار شده اند که جذابیت کاذب درمصرف کننده ایجاد می کند.

علاوه بر آن هر وعده قلیان برابرمصرف یک پاکت سیگاربوده و قلیان، در هر بار مصرف، دود بسیار زیادتری را در مقایسه با کشیدن یک نخ سیگار ایجاد می‌ کند. به صورتی که مصرف یک نخ سیگار بین ۵۰۰ سی‌سی تا یک لیتر دود تولید می‌ کند، اما استفاده ی یک بار از قلیان ۱۰ تا ۲۰ لیتر دود تولید خواهد. بنابراین دود استنشاق ‌شده از قلیان، نه تنها همه ی مواد سرطان ‌زای دود سیگار را دارا است، بلکه مونواکسیدکربن بیشتری هم دارد.

تحقیقات ثابت کرده است افراد سیگاری تا زمانی که میزان نیکوتین دریافتی در آنها به آستانه ی مورد نیاز برای رفع حالت وابستگی برسد، به کشیدن سیگار ادامه می ‌دهند. پس با فرض جذب بخشی از نیکوتین موجود در دود قلیان در اثر عبور آن از آب، مصرف‌ کنندگان قلیان برای رسیدن به آستانه ی ارضای وابستگی، با استنشاق مقادیر بسیار زیادتر دود، در معرض مقادیر بیشتری مواد شیمیایی سرطان‌زا و گازهای خطرناک مثل مونو‌اکسید‌کربن قرار می گیرند.

این موضوع مصرف‌ کنندگان قلیان و اطرافیان آنها را که در مواجهه با دود تحمیلی آن قرار دارند، همانند مصرف ‌کنندگان سیگار به انواع سرطان ها، بیماری های قلب و عروق، تنفسی و آثار سوء در دوران بارداری مبتلا خواهد ساخت.

می توان گفت کشیدن قلیان حجم تنفسی بدن را کاهش داده و مواد سمی ناشی از نوع توتون و تنباکوی قلیان، سلامت افراد را با خطر روبرو می ‌کند. این ترکیب به ‌علت حرارت زیاد، موادی را وارد بدن می‌ کند که عوارض ناگواری برای انسان به ‌دنبال دارد.

این تصور، تصوری کاملاً غلط است، که اگر دود قلیان وارد ریه نشود و فقط از راه دهان خارج شود، آسیبی به ریه‌ها وارد نمی ‌شود چون دود از طریق مخاط دهان و حنجره جذب بدن گشته و آثار سوء خود را می ‌گذارد. حتی در هوایی که دود قلیان آزاد می ‌شود، افرادی که قلیان نمی‌ کشند و در معرض دود قرار گرفته اند، در طولانی‌ مدت دچار عوارض آن خواهند شد.

دکتر روزبه نقشین، دبیر انجمن متخصصان ریه نیز در اینباره می گوید: کشیدن قلیان حجم تنفسی بدن را کاهش داده و مواد سمی ناشی از نوع توتون و تنباکوی قلیان، سلامت افراد را با خطر روبرو می ‌کند.

او با انتقاد از رواج استفاده از اسانس در ترکیب تنباکوها گفت: این ترکیب به ‌علت حرارت زیاد، موادی را وارد بدن می‌ کند که عوارض ناگواری برای انسان به ‌دنبال دارد.

وی در ادامه می گوید :کشیدن یک یا دو بار قلیان در روز، فرد استفاده‌ کننده را دچار اعتیاد می ‌کند، در حالی ‌که تصور غلط جامعه این است که دود حاصل از قلیان از آب رد می‌ شود و مواد سمی آن از بین می‌ رود.

کشیدن قلیان سرطانزاست
دکتر شهرام آگاه،‌ متخصص داخلی و عضو هیأت علمی دانشگاه ایران نیز در مورد مصرف قلیان می‌ گوید: بر خلاف تصور عمومی که عده‌ای معتقدند وجود آب قلیان جلوی مواد مضر و سمی آن را می‌ گیرد،‌ بیشتر این مواد سمی از جمله نیکوتین و خاکستر وارد ریه می ‌شوند و به خاطر دَم‌های عمیقی که فرد برای جذب دود می ‌زند،‌ تخریب‌های جدی به حبابچه‌های ریه وارد می‌ شود.

به گفته ی وی میزان و عمق دَم در حرکت دادن آب قلیان بسیار مهم است و قلیان با وجود اینکه کمتر مصرف می ‌شود، اما حجم دودی که از طریق آن وارد بدن می‌ شود، 10 تا 20 برابر دود ناشی از مصرف سیگار است.

بنا به گفته ی متخصصان دود استنشاق ‌شده از قلیان، نه تنها همه ی مواد سرطان ‌زای دود سیگار را دارا است، بلکه مونواکسیدکربن بیشتری هم دارد.

به علاوه، دود قلیان مجموعه‌ای از مواد سرطان ‌زای دیگر را دارد که ناشی از سوختن زغال است و خطر انتقال بیماری‌‌های عفونی مانند سل را نیز افزایش می ‌دهد.

دکتر آگاه با اشاره به اینکه نیکوتین نقش بسیار مهمی در میزان و نحوه ی مصرف مواد دخانی به عهده دارد،‌ می ‌گوید: تحقیقات ثابت کرده است افراد سیگاری تا زمانی که میزان نیکوتین دریافتی در آنها به آستانه ی مورد نیاز برای رفع حالت وابستگی برسد، به کشیدن سیگار ادامه می ‌دهند. پس با فرض جذب بخشی از نیکوتین موجود در دود قلیان در اثر عبور آن از آب، مصرف‌ کنندگان قلیان برای رسیدن به آستانه ی ارضای وابستگی، با استنشاق مقادیر بسیار زیادتر دود، در معرض مقادیر بیشتری مواد شیمیایی سرطان‌زا و گازهای خطرناک مثل منو‌اکسید‌کربن قرار می گیرند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-١٠-١٣٨٩, ٢٠:۵۶

   

پر مبحث ترین ها